בג"ץ הוריד את האף

בג"ץ התכופף בפני רצון העם. זהו רווח ראשון של הצטרפות חצי מהשמאל – גנץ ואנשיו – לגוש האתוס היהודי.

מוטי קרפל , י"ג באייר תש"פ

מוטי קרפל
מוטי קרפל
צילום מסך

מתחיל להימאס לי מחלק מאנשינו בימין. מילא בשמאל כולם מרגישים בצדק שהחלטת הבג"ץ היא יום שחור עבורם, אבל גם בימין אני רואה שרבים מתבכיינים ומתאבלים. גם לנו בימין יש חמוצים.

במקום להסתכל במה שיש, ולראות שבאמת נפל דבר בישראל, אם התאהבו בסיסמאות הישנות, ובבכיינות, ומחפשים בנרות מדוע החלטת הבג"ץ היא ניצחון הבג"ץ. מדוע הוא קיבע את מעמדו, וכו' וכו' וכו'. ועוד וכו' אחד. כל זה נכון, אבל כל זה היה לנו תמיד ובו אין כל חדש.

מה שחדש הפעם הוא שהבג"ץ נכנע. כן, הבג"ץ הרים ידיים. כי כול בר דעת מבין שאם זו הייתה ממשלת ימין צרה של 61 מנדטים, הבג"ץ לא היה "מאשר" אותה. למה? ככה. הוא כבר היה מוצא למה. אין לו בעיה.

אבל כאן הוא נאלץ (!) לאשר שנתניהו יכול להיות ראש ממשלה למרות שלושת כתבי האישום. ונאלץ להודות בעל כורחו שהעם מחליט ולא הוא. ולאשר, על הדרך, ובהכשר מהודר של הבג"ץ, שקמפיין "רק לא ביבי" היה שקר גמור מתחילתו ועד סופו. עובדה.

הבג"ץ נכנע לרצון הציבור. הציבור רצה ממשלה רחבה (לא בדיוק ממשלת אחדות), והבג"ץ לא יכול היה שלא לאשר אותה ולגרום לבחירות רביעיות. הבג"ץ הבין את מגבלות הכוח שלו והוריד את האף. כן, נכון, הוא לא נכנע בלי לעשות לנו הצגה של נפיחות עצמית במשך כל השבוע, אבל בסוף הוא נכנע.

הבג"ץ התכופף בפני רצון העם, וכשרצון העם יבוא שוב בעתיד לידי ביטוי מובהק כזו, הבג"ץ יאלץ להתכופף שוב. כן, זה כבר רווח ראשון של הצטרפות חצי מהשמאל – גנץ ואנשיו – לגוש האתוס היהודי. מול רוב העם גם הבג"ץ לא יכול, והוא מבין זאת מצוין.

חברים יקרים בימין, תפסיקו כבר לחיות בסיסמאות ולהתאהב בבכיינות. תסתכלו מידי פעם גם על חצי הכוס המלאה. התרגלתם להפסיד לבג"ץ והתאהבתם בפוזה הזאת, אבל הפעם ניצחתם. כן, לא תאמינו, ניצחתם את הבג"ץ. תפתחו קצת את העיניים.

נפל דבר בישראל. וזו רק ההתחלה.