כיצד לבחור מסגרת לימודית בתקופת הקורונה?

הרב רובי בראון, ראש מכינה קדם צבאית "שובו אחים" ברחובות, מציג 5 המלצות מעשיות לבחירה נכונה תחת מגבלות הקורונה

הרב רובי בראון , י"ג באייר תש"פ | עודכן: 08:01

חניך במכינה
חניך במכינה
צילום: באדיבות המצולם

בחירת מסגרת המשך הנה צומת משמעותית בחיי תלמידי כתה י"ב אשר עשויה להשליך בטווח הקצר על אופי השירות הצבאי ובטווח הארוך גם על עיצוב האישיות והחיים הבוגרים.

הבחירה אינה קלה כלל הן לאור המגוון הרחב של מסגרות ההמשך הקיימות והן לאור הקושי להתפנות לתהליך הבחירה על רקע עומס בגרויות ואירועי שנת הסיום.

בימים כתיקונים, בתקופה זו פוקדים אלפי נערים ונערות את שלל מסגרות ההמשך לפרקי זמן קצרים של יומיים או שלושה, אשר במהלכם הם נחשפים לאופי המסגרת, לתכנים, סוג החניכים, סגנון הרבנים או המדריכים וכיוצא בזה. על פי רוב, כל נער או נערה המעוניינים במסגרת המשך, מבקר לכל הפחות בשני מסגרות פוטנציאליות ולאחר מכן, בוחר במקום המתאים עבורו.

אלא מאי? השנה, מגפת הקורונה אשר נכנסה בסערה אל חיינו בעיצומה של תקופת שיא ההרשמה למסגרות ההמשך ושינתה את מהלך החיים התקין, יצרה קושי רב גם עבור בני נוער אשר מחד דחו גיוס למטרת הרשמה למסגרת המשך ומאידך לא הספיקו להשלים את תהליך ההתרשמות ומצאו את עצמם חסרי אונים בעקבות הנחית הממשלה להפסקת פעילות מסגרות ההמשך השונות - מכינות קדם צבאיות, ישיבות הסדר וכ'ו. נכון למועד כתיבת שורות אלו, עדין אין צפי ממשי לפתיחה מלאה של השערים וחזרה לשגרה מבורכת.

אכן, המצב הנו מורכב ומכביד על קבלת החלטה שממילא אינה פשוטה כלל ועיקר. עם זאת, על מנת להאיר את האפלה ולהגיע להחלטה מיטבית, חרף הנסיבות, כדאי לפעול על פי ההמלצות המעשיות הבאות:

1. הגדרת מטרות - השלב הראשון בבחירת מסגרת המשך עוד לפני שאתה צולל לים האפשרויות העומדות לפניך הגדר לעצמך מה המטרות שלך שאותן אתה מעוניין להגשים במסגרת ההמשך ככל שתצליח להתמקד יותר כך יוקל לך בשלבים הבאים.

2. התמקדות - אחרי שהגדרת לך מספר מטרות וכתבת אותן התחיל בשלילת האופציות הלא רלוונטיות מכינה/ישיבה גבוהה/הסדר וכו' בשלב זה כדאי מאוד להתייעץ עם האנשים הקרובים אליך ומכירים את עולם מסגרות ההמשך לדוג' מחנך, אח גדול, מדריך וכו'.וסקירת אתרי תוכן של המסגרות אשר בהם- כדאי לשים דגש על הלו"ז השבועי והשנתי כדי לבחון התאמה בין המטרות לבין המסגרת. לשם הדוגמא, בעולם המכינות ישנן מכינות שמרכז העניינים בתהליך השנתי הוא בית המדרש מה שיתאים לבני הנוער שמעוניינים בבניית קומה רוחנית איתנה להמשך החיים ויש שמתמקדות ביציאה לשטח והכנה פיזית לצבא מה שיתאים למעוניינים להתמקד בעיקר בנושא הפיזי מנטאלי וכמובן יש מכינות כדוגמת "שובו אחים" שמשלבות בין השניים.

חשוב להדגיש כי לא תמיד המוכר והמפורסם הוא הטוב ביותר בשבילך פעמים רבות הרשמה למסגרת המשך משיקולים חיצוניים, לעתים בעקבות בחירה של חבר, תגרור נשירה מהירה בראשית השנה.

3. שימוש בכלי המדיה - השלב השלישי במציאות נורמטיבית הוא יציאה לשב"וש (שבוע ישיבה) במוסדות נבחרים ועיבוד המידע. נכון לשעה זו עוד אין אפשרות להגיע פיזית לשבו"ש ממושך אך ישנן אפשרויות חלופיות עליהן יפורט בהמשך. אמנם הרוב המוחלט של תלמידי י"ב כבר ביקרו במסגרת או שניים אולם כרגע, טכנית אין בידם להמשיך את תהליך הבחירה.

יש לציין שהמסגרת הראשונה שבה הספקת לבקר, אינה בהכרח המקום הנכון ביותר עבורך . כדאי לקבל החלטה מושכלת מתוך בדיקה מעמיקה ולא מתוך ברירת מחדל או פשרה.

כאמור ישנן חלופות רבות שבהחלט יכולות לסייע בהכרות עם המסגרת הפוטנציאלית שלא זכית לבקר בה: בקש שיחה אישית עם ראש המסגרת או דמות בכירה אחרת - בקש לנהל שיחה עם איש צוות בשיחת וידאו או בזום וכמובן גם עם תלמידי המקום. שיחה זו תוכל ולו במעט לחשוף אותך לסגנון ואופי התלמידים והצוות ולחוש את הכימיה בניכם. כמו כן, הצטרף לשיעורי הזום המועברים במכינה ובקש ללמוד בזום בחברותא עם תלמיד מהמסגרת. שימוש בכלים אלו יאפשר התרשמות כמעט כמו בשבו"ש פיזי ממסגרת ההמשך.

4. ביקור פיזי קצר - במידה והתרשמת לחיוב בדוק אפשרות לביקור קצר ותכליתי במקום אליו נוטה לבך. במהלך הביקור תוכלו להתרשם מהתנאים הפיזיים, מהחדרים, מכיתות הלימוד ועוד (בכפוף להנחיות משרד הבריאות ).

5.הכרעה - בסיומו של התהליך תצטרך לאזור אומץ ולהחליט להרשם למקום שתתרשם שהכי מתאים לך. זכור שבסופו של דבר תקופת הקורונה תסתיים בעז"ה וכשזה יקרה תוכל לשנות ההחלטה אך עד אז מומלץ לשריין מקום.

כאמור, מדובר בהחלטה חשובה וכבדת משקל שאין להקל בה ראש אך החשוב ביותר הוא עצם ההתמדה ברצון להמשיך למסגרת המשך. לעתים, תקופות של ירידה בעשיה, כבימי הקורונה, עשויים להשפיע על רף המוטיבציה ואף להביא לריפיון. לכן, נודעת חשיבות רבה לדבקות ברצון ולצד זה, תמיכה, עידוד והכוונה מצד ההורים המחנכים והסביבה.

שיהיה בהצלחה!