מגפת קורונה
יצאנו מבית האבות ולא הצלחתי לעצור את הדמעות

חובשת מד"א שני צח ביצעה מאות דגימות לקשישים בבתי אבות. כעת היא מספרת על הקושי של המבוגרים ועל חוויה חיובית בתוך התקופה הזאת.

ערוץ 7 , י"ג באייר תש"פ

שני צח
שני צח
צילום: מד"א

שני צח (22) מהשומרון היא חובשת רפואת חירום ומדריכה במגן דוד אדום, המתנדבת בארגון כבר מגיל 15.

לפני כחודשיים היא עברה הכשרה לביצוע דגימות לבדיקת נגיף הקורונה, וצח מבצעת דגימות רבות בכל יום. מאז שהחל מד"א בביצוע נרחב של דגימות בבתי אבות, צח נרתמה למשימה, ובכל יום מגיעה למספר בתי אבות באזור המרכז והשרון.

"בשבועות האחרונים אני מבצעת דגימות בכל יום במספר בתי אבות. מדי יום אני דוגמת, יחד עם חובשים ופראמדיקים נוספים ממד"א, מאות דיירים ואנשי צוות. אנחנו מתאמים את ההגעה לכל בית אבות מראש, ולפני הכניסה למקום מתמגנים באופן מלא, בערכות מיגון של מגן דוד אדום", סיפרה צח.

היא מודה כי ההתמודדות עם הסיטואציה אינה פשוטה. "הנבדקים במקרים רבים מאוד חוששים, לעיתים מהדגימה עצמה ולעיתים מהתוצאות. זו אוכלוסייה מבוגרת, ואני כאישה צעירה לא יכולה להישאר אדישה לפחד של הנבדקים. קשה לי להפסיק לדאוג להם, לחשוב על הצורך להגן עליהם מפני הקורונה, וכשאני דוגמת אדם מבוגר, אני לא יכולה שלא לחשוב על האפשרות שהתוצאה תהיה חיובית".

"הרבה מחשבות עולות במוחי גם על סבתא שלי ז"ל שנפטרה רק לפני חצי שנה, ועל סבא שלי, שצריך להתמודד עם מגיפת הקורונה בימים אלה", היא שיתפה, "בפעם הראשונה שהגעתי לדגום, בבית אבות ברעננה, ראיתי מישהי שמאוד דומה לסבתא שלי ז"ל. הדיירת פחדה מאוד, וזה הזכיר לי מאוד את הפחד של סבתא שלי בתקופה בה היא הייתה חולה, לפני מותה. אני אשקר אם אגיד שלא היה לי קשה בעצמי, וכשיצאנו מבית האבות, לא הצלחתי יותר להחזיק את הדמעות".

"שואלים אותי הרבה אם אני לא חוששת להידבק, ואני לא מהססת ואומרת שבכלל לא", הבהירה צח, "עברתי הכשרה מלאה ואני יודעת איך להתמגן באופן מלא ובטוח לגמרי, באמצעות הציוד המתקדם ביותר למיגון מפני הידבקות, שקיבלנו ממד"א".

לסיום, סיפרה צח על רגע משמח בתקופה הלא פשוטה הזו, וגם ביקשה להעביר מסר: "בערב חג הפסח היה קשיש מקסים שהביע המון הערכה לפועלנו. הוא לא הפסיק לחייך ולצחוק, התעניין בנו, וזה ממש חימם את הלב. אנחנו כל הזמן אומרים לנבדקים, וחשוב לי להגיד את זה לכולם - כל כך חשוב להקשיב להנחיות משרד הבריאות, וגם כעת, להישמר ככל האפשר ולשמור על יקירנו".