חב"ד מתאחדת: פחות עימותים, יותר פיוס

לאחר שנים של השפעה מחוץ למעגלים הפנימיים והפצת אור יהודי בכל העולם, ראשי חב"ד בעולם משקיעים זמן גם בחיזוק השורות מבפנים.

תגיות: חב"ד
בן שאול , י"ג באייר תש"פ

הרבי מלובביץ'
הרבי מלובביץ'
צילום: לוי יצחק פריידין

ההתקרבות ההיסטורית בין המיינסטרים החב"די לפלג המשיחי ממשיך להעסיק את חסידי חב"ד בארץ ובעולם.

בחב"ד מסבירים כי לאחר שנים של השפעה מחוץ למעגלים הפנימיים והפצת אור יהודי בכל העולם, הגיע הזמן גם לחיזוק השורות מבפנים.

"הנושא הבוער המתנהל בימים אלה בתנועת חב"ד אודות הצורך הפנימי לפעול מתוך אחדות וכבוד הדדי בין שלוחי חב"ד לבין עצמם ובין החסידים והמוסדות, חושף את הבטן הרכה של התנועה המפוארת המוכרת כתנועה שכולה אהבת ישראל", מסביר גורם בכיר בחב"ד.

לדבריו, חילוקי דעות בין אנשים הם עניין לגיטימי אך אחדות שורות חשובה לא פחות. "צריך להבין שכיום בחישוב פשוט, חב"ד מעסיקה במוסדותיה ברחבי העולם למעלה מרבע מליון עובדים ומתנדבים! אין ארגון יהודי בעולם שמתקרב להיקפים הללו. וכשמדובר על 5000 שלוחי חב"ד הפזורים בכל רחבי העולם שעל שיכמם האחריות להפעיל את אלפי המוסדות והארגונים ובכל ארגון ומוסד להעסיק עשרות עובדים, ולשמור על היררכיה והאצלת סמכויות, אי אפשר שלא יהיו חריקות".
"בסוף כולם בני אדם ויש חילוקי דעות ובפרט שרוב השלוחים מגייסים לבד את הכספים ותקציב המוסדות תלוי על שיכמם, המתח המתמיד שהשלוחים ומשפחותיהם חיים בו הוא גדול, כך שויכוחים ואי הסכמות על גבולות הגיזרה בשליחות, הדגשים ומסרים שצריכים להגיע כך או אחרת, יכולים להפוך מטבע הדברים במהרה אף למריבה מצערת".
עוד הוסיף כי תנועת חב"ד ידועה כמי שתמיד מנצלת הזדמנויות להעצים את מסריה ונוכחותה, הפעם בעיצומו של משבר הקורונה, מלבד הפעולות שלה בפורים ובפסח למען חולי הקורונה בישראל, ולפי פרסומים שונים גם בהטסת ציוד ועזרה רפואית לקהילה היהודית באיראן ובמדינות ערב נוספות. חב"ד מחדדת את המסרים לתוך קהילת חב"ד פנימה, לאחדות השורות.

על רקע ההתקרבות בין שני המחנות מתפרסם היום (ה') בעיתון של תנועת חב"ד 'כפר חב"ד' ראיון עם שלושת האישים המובילים ביותר כיום בתנועת חב"ד: ראש מרכז השלוחים העולמי הרב משה קוטלרסקי, רבה הראשי של רוסיה הרב בערל לאזאר, ויו"ר אגודת חב"ד בישראל הרב יוסף יצחק אהרונוב.

"הראיון עם שלושת האישים הכל כך מפורסמים ומרכזיים בחב"ד, מנסה למצוא את דרך המלך בין עמידה על הגבולות והמיגבלות הברורות שהציב הרבי מליובאוויטש ללא פשרות לבין לחיות ללא עימותים עם אלו הבוחרים לפעול בשליחות ולפרוץ את הסדרים והמיגבלות", מסביר הגורם.

"היוזמות הרבות של השכנת שלום במקומות בהם היו עימותים הדדיים במשך שנים מחממות את הלב של החבדניקים. בלטה כאמור הישיבה המפורסמת של הנהלת אגודת חב"ד בישראל על דעותיהם השונות אסיפה שלא כונסה כעשור ובעקבות האסונות במשבר הקורונה נערכה באמצעות תכנת זום במשך שעתיים מתוך כבוד הדדי והישרתה אוירת פיוס".
בחב"ד מספרים כי "היתה דילמה אמיתית האם למען השכנת השלום בימים אלה, ניתן לוותר על ההיררכיה והסדר המסורתי שנשמר במשך כל השנים ובמקומות רבים נוצרה מבוכה איך לפעול".
"הראיון של שלושה אישים כה מרכזיים ובעלי ניסיון שזכו לקבל הוראות באופן ישיר מהרבי מליובאוויטש ובמשך שנות ניהולם גייסו מיליארדי דולרים ומנהלים אלפי שלוחים המאוגדים תחתיהם ועל כתפיהם מונחת מידי יום ביומו אחריות כה רבה, הוא בבחינת תורה שבכתב להשכנת שלום ללא פריצת גבולות".