המתווה להחזרת הכוללים לפעילות

האברכים ילמדו בקבוצות של 15 איש גם במקום סגור תוך מרחק של שני מטר בין אדם לאדם ותוך עטיית מסכת פה ואף במהלך סדרי הלימוד.

בן שאול , ט"ז באייר תש"פ

עוד לא חוזרים לכולל. בני ברק
עוד לא חוזרים לכולל. בני ברק
צילום: דוברות המשטרה

נציגי משרדי החינוך והבריאות עמלים בימים אלה על מתווה מיוחד שיאפשר את חזרתם של אברכי הכוללים ללימודים.

בשלב ראשון יחזרו האברכים בקבוצות קטנות, תוך נקיטת מספר כללי זהירות נדרשים כדי למנוע סכנת הידבקות בנגיף קורונה, בין כתלי בית המדרש.

הצוותים המקצועיים והמשפטיים עמלים בימים אלה לאישור סופי של הפרטים. מנהלי הכוללים יקבלו הודעה על כך ממשרד החינוך בהקדם.

על פי הסיכום, יתאפשר לאברכי הכולל ללמוד בקבוצות של 15 איש, גם במקום סגור, תוך מרחק של שני מטר בין אדם לאדם, עטיית מסכת פה ואף, במהלך סדרי הלימוד.

עוד נקבע כי ימונה אחראי בכל כולל אברכים שתפקידו לשמור על יישום כללי הזהירות בידי האברכים, בראשם הקפדה על היגיינה נאותה בסביבת בית המדרש, שימוש בנייר חד פעמי ולא במגבות בד וכל נושא הנקיות הסביבתית.

כמו כן, נקבע כי לא יוגשו אוכל ושתיה, חמה וקרה, לאברכי הכוללים, כדי למנוע שימוש בכוסות שתיה ציבוריים המעודדים הדבקה, והתאספות בחדרי השתיה.

עוד סוכם כי על אברכי הכולל להצטייד בעצמם באוכל ושתיה שיביאו מביתם. הכניסה לכולל מותנית בהצהרת בריאות ובדיקת חום, וחל איסור הגעה למי שבא במגע עם חולה או לבעלי תסמינים כלשהם.

יודגש כי האישור אינו כולל ערים וישובים שהוגדרו ’אדומים‘ בעבר ושהוטלו עליהם הגבלות תנועה. לפיכך לא יחלו ללמוד בשלב זה בכוללי אברכים הממוקמים בערים ובשכונות המפורטות: בעיר בני ברק. בירושלים בשכונות: רחביה, רמות, רמת שלמה, נווה יעקב, הר נוף, גבעת שאול, קרית משה, נחלאות, מקור ברוך, רוממה, עזרת תורה, גאולה, מאה שערים, בית ישראל, מוסררה, בית וגן וגבעת מרדכי. בעיר בית שמש בשכונות: נחלה ומנוחה ורמה ב'. בעיר נתיבות בשכונות: נטעים ושלום בונייך, וברחובות חזני, צבאן, הצאלה, ברוש, ביל"ו וגרשונוביץ.

תקנות אלו יאפשרו חזרה הדרגתית של סדרי הלימוד בכוללי האברכים, בשלבים זהירים, כדי לחזור ולהשמיע את קול התורה, יחד עם נקיטת כללי זהירות מקפידים, כדי למנוע הידבקות אפשרית חלילה בציבור.