התנועה לאיכות השלטון: לאסור על נתניהו למנות שרים

התנועה לאיכות השלטון דורשת ממנדלבליט לאסור על ראש הממשלה לעסוק בכל תחום הקשור להיותו נאשם בפלילים.

אורלי הררי , ט"ז באייר תש"פ

אביחי מנדלבליט
אביחי מנדלבליט
צילום: Hadas Parush/FLASH90

התנועה לאיכות השלטון פנתה היום (ב') ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, בדרישה כי ייקבע בהקדם הסדר לראש הממשלה בנימין נתניהו האוסר עליו להתערב בכל תחום העומד בניגוד עניינים בשל היותו נאשם בפלילים.

"בהסכם הקואליציוני נקבע כי מינוי שר לביטחון פנים ייעשה בידי נתניהו, כך שהזיקה של שר זה תהיה הלכה למעשה לנאשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים", טענו בתנועה.

במכתב קוראת התנועה ליועמ"ש לקבוע בהקדם כי קיימת מניעה דחופה לנתניהו לעסוק במינוי שרים שיופקדו באופן ישיר על התחומים בהם הוא מצוי בניגוד עניינים ישיר, למשל עדי התביעה המנויים בכתב האישום והם שרים וחברי כנסת מכהנים, בהם זאב אלקין, צחי הנגבי, יריב לוין, גלעד ארדן ויאיר לפיד.

כמו כן דורשת התנועה כי היועמ"ש יפרסם הסדר ברור ושקוף שיקבע כי חל איסור על נתניהו לדון או להטיל זכות וטו על כל מינוי לתפקיד במשרדי המשפטים, ביטחון הפנים והתקשורת, לרבות מינויי שופטים, פרקליט המדינה, מפכ"ל ונציבי משטרה, יועץ משפטי לממשלה והמשנים לו, מינויים במשרד התקשורת וכן, כל מינוי אחר בו מצוי ואף עתיד להימצא נתניהו בניגוד עניינים.

במכתב ליועמ"ש נכתב כי "כבר החלטת בעבר כי לרה"מ נתניהו, בתפקידו כראש ממשלת המעבר, קיימת מניעה להתערב בתחומים ובמינויים מקצועיים הקשורים למשרדי התקשורת, משפטים והמשרד לביטחון הפנים. כל זאת, לאור האישומים החמורים נגדו בהם עלתה ביתר שאת, פעילותו בניגוד עניינים חריף תוך הטעיית והסתרת ניגוד העניינים שלו מכלל הגורמים הרלוונטיים.

''מאחר ובהסכם הקואליציוני נקבע כי מינוי שר לביטחון פנים ייעשה בידי נתניהו והזיקה של שר זה תהיה הלכה למעשה לנאשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים, אנו סבורים כי עליך לקבוע שקיימת מניעה לרה"מ נתניהו למנות שר לביטחון הפנים", הוסיפו בתנועה לאיכות השלטון.