התרמת דם (כמעט) עד פתח הבית

מתרים הדם של מד"א לורנס סיף מספר על ההיערכות המיוחדת בשירותי הדם של מד"א בחודשיים האחרונים, מאז התפרצות הקורונה בישראל.

אורלי הררי , י"ח באייר תש"פ

לורנס סיף
לורנס סיף
צילום: דוברות מד"א

על רקע התפשטות נגיף הקורונה, וכדי שלא ייווצר מחסור במנות דם בישראל, פועלים שירותי הדם של מד"א מאז תחילת המגפה בהיערכות מיוחדת, שמביאה לכך שעשרות אלפי מנות דם הותרמו, על אף המגבלות הרבות.

אחד ממתרימי הדם הרבים שפועלים לילות כימים, הוא לורנס סיף (52) ממושב סלעית, אשר עובד בשירותי הדם של מד"א מזה 3 שנים, לאחר שלפני כן התנדב במגן דוד אדום כחובש רפואת חירום.

"העבודה בחודשיים האחרונים הייתה מאוד אינטנסיבית", סיפר לורנס, "מהר מאוד הבנו שאנחנו צריכים לצאת משגרת העבודה הרגילה שלנו, ולהתאים את עצמנו למצב הלא פשוט שאליו נקלעה מדינת ישראל. עבדנו במשמרות כפולות לעיתים, בשבתות ובחגים, וכל הזמן בדריכות ועם מעקב אחרי הנחיות משרד הבריאות".

הוא הוסיף: "בהתחלה היה חשש וחוסר ודאות מה הולך לקרות עם הנגיף בישראל. בני המשפחה שלי דאגו לי בגלל העבודה בשטח, אבל היה לי ברור שאנחנו צריכים להיות ערוכים לכל תרחיש, וכי על הכתפיים של חבריי לעבודה ושלי נמצאת האחריות להמשיך ולעמוד בצרכי אספקת הדם של המדינה".

"בשבועות האחרונים הרחבנו למעשה את שיטות הפעולה שלנו", סיפר לורנס, "במקום שהאזרחים יצטרכו לבוא למוקדי התרמות מרכזיים וגדולים, אנחנו מגיעים אליהם. בתיאום מראש, אנחנו מקיימים התרמות בשכונות מגורים, מתחמים שיתופיים, אשכולות בניינים, חדרי דיירים ומקומות עבודה. ההתרמות הללו הוכיחו את עצמן, ואני קורא לכל מי שיכול, ליצור קשר עם שירותי הדם של מד"א, ולתאם התרמה שכזו עבורו ועבור הסובבים אותו".