דעה
שעת מבחן מוסרית לראשי הרשויות ביו"ש

אם חוץ מפוליטיקה ראשי הרשויות ביהודה ושומרון מתחשבים גם במוסר, הם צריכים להודיע כעת לנתניהו: בלי ימינה בממשלה נעזוב את הליכוד

ערוץ 7 , י"ט באייר תש"פ | עודכן: 17:59

ראשי יו"ש
ראשי יו"ש
צילום: חזקי ברוך

המאני-טיים הפוליטי של היממה הקרובה הוא שעת מבחן מוסרית לכמה ראשי רשויות ביהודה ושומרון.

בשנים האחרונות התרגלנו לקשרים שמטפחים ראשי הרשויות עם הליכוד וראש הממשלה נתניהו. לאורך כל מערכות הבחירות האחרונות הם התייצבו באדיקות לצד האותיות מחל.

נאמר בעדינות שאם שמים לרגע בצד הצהרות ומחמאות, לא תמיד העמידה לצד הליכוד עמדה בהתאמה לתוצרת שקיבלה ההתיישבות ודאי לא מנתניהו.

הבחירה הפוליטית שלהם להתחבר לעטיני מפלגת השלטון באה רק אחרי שהמפלגה האחות – מהציונות הדתית כבר מונחת בכיס שלהם, משום שפיתוח וקידום ההתיישבות הם לא אתנן פוליטי עבור נציגי המפלגה הזו אלא אג'נדה אידיאולוגית שורשית.

כאמור, למציאות הזו כבר התרגלנו למרות הקושי שיש בה, אבל עכשיו עומדים ראשי הרשויות בבנימין, בשומרון, בגוש עציון, באפרת, בקרני שומרון ובבית אל במבחן שהוא לא רק פוליטי אלא בעיקר מוסרי.

תשאלו את אותם ראשי רשויות לאיזו מפלגה שייך שר התחבורה הנוכחי ששילש את פיתוח הכבישים והדרכים ביהודה ושומרון והקפיץ את האזור ברמת התכנון האסטרטגי? לאיזה מפלגה שייך השר שחיבר את יהודה ושומרון לראשונה לתכנית האב הארצית ולראשונה מתייחסת מדינת ישראל גם להתיישבות בתכנון העתידי שלה.

האם הם לא מצאו אוזן קשבת אצל שר הביטחון הנוכחי לפיתוח ההתיישבות, לאישורים ולפיתוחים הכרחיים בה? עם מי טבעי להם לשתף פעולה בממשלה למען תושביהם? עם נציגי הליכוד או דוקא עם שרי ימינה וחברי הכנסת שלה – השותפים האידאולוגים של ההתיישבות?

לכוח הפוליטי שצברו ראשי המועצות יש גם כוח מוסרי שמחייב אותם להודיע לראש הממשלה ולשרי הליכוד כי בלי הכנסת ימינה לממשלה הם יעזבו את מפלגת הליכוד. כי גם פוליטיקה צריכה להיות מוסרית.

יש להם כוח והשפעה מאד גדולה על ראש הממשלה. הודעה כזו שלהם תכניס את ימינה לממשלה כמעט בוודאות. נתניהו לא ירצה להסתכסך עם ההתיישבות אחרי שהעכיר את היחסים עם הציונות הדתית. עכשיו ימינה צריכה את עזרת נבחרי הציבור של ההתיישבות וזו ההזדמנות שלהם לא להסב את הראש ולא להתעלם.

אין לדעת איך ימינה תפעל אם ראשי הרשויות לא יעשו את הצעד המתבקש הזה. אבל אם יש מעט צדק בפוליטיקה, יקומו שרי ימינה ויגידו לראשי הרשויות שמכאן ולהבא את הטלפונים הלחוצים בשעת משבר או לפתרון בעיית כביש ואישור בנייה הם מוזמנים להעביר למפלגות אחרות.

ביום שימינה תחזור לממשלה או מהמקום בו היא תשרת את העם מהאופוזיציה היחס לראשי הרשויות הללו צריך להיות שווה כמו לכל רשות אחרת בארץ. זה המחיר שצריכים ראשי הרשויות לשאת, והם יודעים עד כמה אסור לזלזל בו. נקווה שנציגי ההתיישבות יתעוררו, ואם לא, נקווה שימינה תעשה איתם צדק ולא רק אידיאולוגיה.