פיצוי מוגדל ל-300 מפוטרי מפעל פניציה

מפעל פניציה בציפורית ייסגר. ההסתדרות חתמה על הסכם שמקנה ל-300 עובדיו פיצויי פיטורים מוגדלים.

ערוץ 7 , י"ט באייר תש"פ

עובדי פניציה מפגינים
עובדי פניציה מפגינים
צילום: פלאש 90

לאחר מו"מ מאומץ שנערך בימים האחרונים, ההסתדרות הגיעה להסכמות מול הנהלת מפעל פניציה ובעליו קרן ההשקעות פורטיסמו, על מתן פיצויי פיטורים מוגדלים והטבות נוספות למאות עובדיו, עם ההחלטה על סגירתו.

בשנים האחרונות סבל המפעל מירידה בהזמנות וצבר חובות גבוהים. עם פרוץ משבר הקורונה הודיעה ההנהלה להסתדרות על החלטת קרן פורטיסמו לעצור את פעילות המפעל, ובהמשך הוחלט על סגירתו המוחלטת ופיטורי 300 עובדיו.

המפעל ממוקם באזור התעשיה ציפורית שבנוף הגליל, ומאז 1934 מייצרים עובדיו זכוכית שטוחה. מרבית העובדים במפעל הם עובדים ותיקים שגילם הממוצע הוא 50, ורבים מהם הינם דור שני או שלישי במקום, בנים ונכדים של עובדי פניציה.

נוכח המצב הכלכלי הקשה, ומשלא צלחו הנסיונות להשאיר את המפעל חי בכל זאת, החלו יו"ר ההסתדרות במרחב עמקים צפוני לאון פרץ ומזכירת האיגוד המקצועי עו"ד אליז אזואלוס, במו"מ קיבוצי על סגירת המפעל ותנאי העובדים שיפוטרו. יודגש כי מצד ההסתדרות נעשו מאמצים רבים במטרה להציל את המפעל ולמנוע את סגירתו ואת פיטורי העובדים, לרבות פניות לגורמים בממשלה במטרה לקדם העברת סיוע כספי דחוף למפעל.

בראשית דרכו של המו"מ הצהירה ההנהלה כי לא תשלם לעובדים פיצויים מעבר לחוק. למרות הצהרות אלה, עמדה ההסתדרות על תשלום פיצויים מוגדלים לעובדים המפוטרים, והצליחה להשיג להם תנאים מיטיבים בהתאם לשנות הוותק שלהם במפעל. בין היתר יקבלו העובדים פיצויים מוגדלים של עד 50% מעבר לקבוע בחוק ומענק של עד שני חודשים נוספים מעבר לתקופת ההודעה המוקדמת לפיטורים. בנוסף, עובדים שיעסקו בפעילות הייחודית והמסוכנת של פירוק התנור המרכזי במפעל, יקבלו מענק מיוחד.

יו"ר ההסתדרות במרחב עמקים צפוני, לאון פרץ, אמר במעמד החתימה על ההסכם: "אנו חותמים על ההסכם בלב כבד. למרות ניסיונותינו למנוע את סגירת המפעל, אני גאה בכך שהצלחנו לפחות להשיג עבור העובדים מרווח נשימה בזמן משבר כה קשה. אני מבקש להודות למזכירת האיגוד המקצועי עו"ד אליז אזואלוס שעשתה עבודה מקצועית, לעו"ד ד"ר מור ארזי גלבוע מהלשכה המשפטית על הליווי המשפטי, לוועד העובדים ולהנהלה".