ימינה הולכת היום בראש מורם לאופוזיציה

כל הנכסים החשובים לימין נמסרו באופן בלעדי לשמאל. השליטה על מערכת המשפט, הנגב, המסתננים נמסרו לכחול לבן.

ח"כ מתן כהנא , כ' באייר תש"פ

מתן כהנא
מתן כהנא
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

מלכתחילה רצינו להיות חלק מהממשלה. רצינו להיות חלק ממשלת ימין ובזה התמקד הקמפיין שלנו במערכת הבחירות האחרונה.

לאורך כל הדרך הקפדנו שלא לירות בתוך הנגמ"ש ולא לתקוף בתוך גוש הימין. גם כאשר ספגנו מתקפות מבית ויתרנו על כבודנו האישי למען המטרה המרכזית - 61 מנדטים לגוש שיאפשרו הקמת ממשלת ימין.

לרגע לא היינו תמימים. תמיד ידענו שנתניהו לא מעוניין בממשלת ימין. לא נח לו להיות כבול לממשלה שתאלץ אותו ליישם מדיניות ימין אמיתית. נתניהו מאז ומתמיד שאף לסטטוס קוו - שימור המצב הקיים. בלי מהפכות ובלי רפורמות. לא במערכת המשפט, לא בהתיישבות ולא עם המסתננים.

אבל קיווינו. הסקרים והבדיקות שערכנו לימדו על התכנות אמיתית לנצחון גוש הימין. ידענו שעם קמפיין נכון של כל מפלגות הגוש ניתן להגיע ל 61 מנדטים לגוש. גם נתניהו ידע ולמרות זאת ואולי בגלל.. הוא מיקד את קמפיין הליכוד דווקא נגד ימינה.

את התוצאה בקלפי כולנו מכירים. גוש הימין גרד את ה 61 אבל לא הגיע ליעד. בסיטואציה שנוצרה לא הייתה ברירה אלא להקים ממשלת אחדות. תמכנו בזה לאורך כל הדרך והבנו שזה יבוא גם על חשבוננו. בממשלת אחדות צריך להתפשר כדי לרצות את שני הצדדים.

בפועל תהליך הרכבת הממשלה היה אחר. ימינה שהייתה נאמנה לאורך כל הדרך לגוש הימין הודרה מהתהליך באופן מוחלט. כל הנכסים החשובים לימין נמסרו באופן בלעדי לשמאל. השליטה על מערכת המשפט, הנגב, המסתננים נמסרו לכחול לבן.

מבחנתנו הממשלה אינה היעד. הממשלה היא כלי. כלי לקידום ערכים והשפעה על המציאות. בסיטואציה שנוצרה הבנו שימינה בממשלה תהיה עלה תאנה שיעניק לגיטמציה למכירת החיסול שביצע נתניהו.

לכן הבהרנו - נשמח להיות חלק מהממשלה העתידית ובלבד שתנתן לנו האפשרות להשפיע ולקדם את הערכים שבשמם נבחרנו.

ואז החלו התדרוכים שדברו על דרישות בלתי פרופורציונליות לתפקידים ועל כך שימינה בדרך לפיצול. לא דובים ולא יער. כל הספינים התבררו כפייק ניוז מוחלט ברגע שהרמנו מסך והסברנו מה הדרישות שלנו.

חברים, כל הסיפור כולו הוא החלטה אסטרטגית של נתניהו לפרק את גוש הימין ולהקים ממשלה שנוחה לו. ממשלה שבה לא יאלץ ליישם מדיניות ימין אמיתית.

אז ימינה היום הולכת בראש מורם לאופוזיציה. נהווה אופוזיציה לוחמת מימין. נתאגר את הממשלה ונדחף ליישום הערכים שבשמם נבחרנו גם מספסלי האופוזיציה. אבל הכי חשוב - זו הזדמנות אמיתית ליצירת חלופה ימנית ליום שאחרי נתניהו.