הפרקליטות מסתירה הסכם עם ירדן המונע עלייה להר הבית?

הפרקליטות לבית המשפט העליון: "מבקשים לקיים הדיון אם קיים הסכם מדיני עם ירדן בעניין הר הבית בדלתיים סגורות ובמעמד צד אחד".

ערוץ 7 , כ' באייר תש"פ

יהודים על הר הבית
יהודים על הר הבית
צילום: סלימן קאדר, פלאש 90

פרקליטות המדינה הגישה לבית המשפט העליון את תשובה חריגה ולפיה היא מבקשת לקיים דיון במעמד צד אחד ובדלתיים סגורות בשאלה אם קיים הסכם מדיני עם ירדן סביב הר הבית.

התשובה הוגשה בעקבות עתירתם של יהודה עציון וארנון סגל שדורשים לפתוח את הר הבית. כזכור בעתירה נטען בין היתר כי בין ישראל לירדן קיים הסכם ולפיו ישראל התחייבה שלא לאפשר לעלות יהודים להר הבית בתמורה להסכמה שבשתיקה של הווקף לאי עליית מתפללים למעט עובדי הווקף הפוקדים את ההר.

בית המשפט העליון הורה לפרקליטות להשיב לעתירה והבוקר מסרה הפרקליטות כי דין העתירה להידחות היות והר הבית הוא מקום רגיש. בתשובה נטען עוד כי האיסור על כניסת יהודים נובע ממצב שעת החירום ואין להשוות בין ההר לכותל או למערת המכפלה מאחר שמדובר במקום שהוא נפיץ.

באשר לטענות כי קיים הסכם מדיני עם ירדן וכי מדובר בהסכם לא חוקי מבקשת הפרקליטות מבית המשפט העליון לקיים בנושא דיון במעמד צד אחד ובדלתיים סגורות.

"מטבע הדברים מפאת הרגישות הברורה, לא ניתן להרחיב בעניין זה, הכולל גם היבטים מדיניים מובהקים, וכן היבטים הנוגעים ליחסי החוץ וביטחון של המדינה. במסגרת תגובה זו", נאמר במסמך התשובה.

עו"ד איתמר בן גביר המייצג את העותרים אומר בתגובה, "עכשיו יצא המרצע מן השק. למעשה בפרקליטות מודים שקיים הסכם מדיני שנעשה במחשכים עם ירדן כאשר המדובר בהסכם המפלה יהודים לרעה, מאפשר לאנשי הווקף להיכנס להר הבית ומונע כניסת יהודים בגלל שהם יהודים.

אם לכותל ניתן להיכנס בקבוצות תוך שמירת תקנות הבריאות אין סיבה מדוע שלא יאפשרו לאנשי הר הבית לעשות כן, ועמדת המדינה לוקה בגזענות, באפליה, ובמדיניות לא חוקית של פגיעה בחופש התנועה וחופש הדת. מכל מקום נבקש מבית המשפט שלא לאפשר לפרקליטות לקיים דיון במחשכים. אנחנו לא במדינת עולם שלישי".