תוניס: בית הקברות היהודי לא ייפגע

השיפוצים יסתיימו בקרוב ולא רק שלא זוהתה פגיעה בבית העלמין אלא שכבישי הגישה וכל הסביבה שודרגו.

בן שאול , כ"ד באייר תש"פ

בית הכנסת אלגריבה בתוניס
בית הכנסת אלגריבה בתוניס
צילום: חזקי ברוך

עיריית תוניס תסיים את שיפוץ ושדרוג התשתיות באזור בית העלמין היהודי לשביעות רצון התושבים והקהילה היהודית.

על פי הודעת הקהילה היהודית, העיריה תעשה זאת שלא על חשבון שטח בית הקברות היהודי הגדול שהוא גם הגדול ביותר בצפון אפריקה, "לה בורג'יל".

על רקע חילופי השלטון בתוניסיה ולאחר שתועדו כמה אירועים של פגיעה בבתי קברות יהודיים ברחבי תוניסיה, כמו המקרה האחרון שקרה בעיר סוסה שלחופי הים התיכון, עלה חשש כי איזור בית העלמין היהודי ייפגע.

אולם על פי הודעת הקהילה היהודית, השיפוצים יסתיימו בקרוב ולא רק שלא זוהתה פגיעה בבית העלמין אלא שכבישי הגישה וכל הסביבה שודרגו.

למרות שאין יחסים דיפלומטיים בין ישראל לתוניסיה, ובעיקר כיום לאחר בחירת הנשיא החדש, בכל זאת מתקיימת מערכת יחסים תקינה עם הקהילה היהודית במדינה.

לאחרונה הגיע נשיא תוניס הנבחר קייס סעיד לבקר את הקהילה היהודית בג'רבה, ואיחל להמשך היחסים הטובים עם הקהילה.

בית הקברות בורג'ל הוא בית הקברות היהודי של העיר תוניס. שמו נגזר משמו של הרב אליה חי בורג'ל שהיה הרב הראשי לתוניס ופעל להקמת בית הקברות וגם ניקבר בו. ממקום בשדרות חייר א-דין פאשה.

בית הקברות בורג'ל הוא, כנראה, בית הקברות היהודי הגדול ביותר במגרב. לא ידוע כמה קברים יש בו, אך כנראה מדובר במעל עשרים אלף קברים. בית הקברות החליף את בית הקברות היהודי הישן ששכן בלה-פאסג' במרכז העיר.

בבית הקברות ישנם אזורי קבורה נפרדים לקהילת התוניסאים - "התואנסה" , וקהילת יוצאי לבורנו - "הגראנה". אזורי הקבורה מופרדים בחומה עם פתחי מעבר. בבית הקברות יש מצבת זיכרון לזכר יהודי תוניס שנרצחו בזמן הכבוש הנאצי.