שר המשפטים אבי ניסנקורן:
יש לי אמון מלא ביועמ"ש, בעליון ובפרקליטות - מהיום אני החומה שלכם

נאומו המלא של שר המשפטים הנכנס אבי ניסנקורן בטקס חילופי השרים. "ביקורת היא הכרחית. אבל ביקורת אינה תו הכשר לדה לגיטימציה".

אבי ניסנקורן , כ"ד באייר תש"פ

אבי ניסנקורן
אבי ניסנקורן
צילום: שלומי אמסלם, לע"מ

לא קל לרגש אותי. ראיתי ועברתי לא מעט בחיי. אבל כשצעדתי הבוקר אל פתח הבניין הזה, התמלאתי התרגשות עצומה.

28 שנים מאז הוסמכתי כעורך דין בישראל, 19 שנים מאז סיימתי את תפקידי כיועץ המשפטי של האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות - אני שב היום בחרדת קודש אל עולם המשפט שאני כל כך אוהב, כשליח ציבור של כל אזרחי המדינה, שכל כך יקרה ללבי.

כשר המשפטים של מדינת ישראל, ניצבות לנגד עיני שלוש משימות עיקריות וגורליות - שמירה על הדמוקרטיה הישראלית, הגנה על שלטון החוק, וחיזוק אמון הציבור במערכת המשפט.

משרד המשפטים הוא חומת המגן של הדמוקרטיה הישראלית. בתקופה האחרונה, גם החומה הזו, על אף שהיא בנויה לתלפיות, נזקקת להגנה.

אני ניצב כאן היום כדי להתחייב בפניכם - שמעתה אני אהיה החומה שלכם. אתם תקבלו את כל ההגנה הנדרשת כדי שתוכלו לבצע את שליחותכם הציבורית במקצועיות, ללא מורא ובגאווה גדולה.

חשוב לזכור: כמו כל מערכת, גם מערכת אכיפת החוק לא חפה מטעויות. ביקורת מקצועית ועניינית על מערכת המשפט אינה רק לגיטימית - היא הכרחית. ביקורת ציבורית על החלטותיה של הרשות השופטת - היא חלק חשוב מהדמוקרטיה שלנו. אבל ביקורת אינה תו הכשר לדה לגיטימציה.

חוסנה וחוזקה של מערכת המשפט הם בסיס ויסוד לחוסנה וחוזקה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. כל מי שחשובה לו זהותה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, ישמור ויגן על עצמאותה של מערכת המשפט והרשות השופטת. כך בכוונתי לעשות.

ביום הזה, גם זאת חשוב לומר: יש לי אמון מלא בבית המשפט העליון, ביועץ המשפטי לממשלה ובפרקליטות המדינה - אשר עושים את מלאכתם נאמנה, ללא מורא ובאיזונים הראויים.

אתם ממשיכי דרכה של ההיסטוריה הקצרה אך מפוארת של גדולי המשפט בישראל מקום המדינה ועד היום.

התופעה שבה שומרי הסף נדרשים להסתובב ברחוב עם מאבטחים עקב איומים על חייהם היא בלתי נסלחת ואני אפעל בכל כוחי להעלים אותה מהמציאות הישראלית.

עובדי משרד המשפטים על כלל שלוחותיו - החל מהשופטים, דרך הפרקליטים וכלה בעובדי המנהלה המסורים - יבצעו את עבודתם במקצועיות ובאחריות, ללא חשש.

אני מבקש לצטט מפיו של מנחם בגין זכרו לברכה: ״המשפט הבלתי התלוי הוא למעשה המבצר האחרון של חירות האדם בימינו. כל עוד מבצר זה קיים, יש תוחלת להדיפת הגל העכור. בנפול מבצר המשפט, אין עוד מציל לאדם הנשחק בין אבני הריחיים של השררה״.

בתקופה הקרובה אלמד את המשרד לעומק ואשתדל להכיר באופן אישי כמה שיותר מעובדיו. אקפיד להיות קשוב לרחשי הציבור ואהיה שר המשפטים של כל אזרחי ישראל - יהודים וערבים, תושבי הערים והפריפריה, שמרנים ואקטיביסטים, ימנים ושמאלנים, דתיים, חילונים, חברי קהילת הלהט״ב וכמובן בעלי הצרכים המיוחדים.

תפקידו של משרד המשפטים אינו רק להבטיח עשיית צדק במשפט. מבחינתי, בכוחנו וחובתנו לקדם גם מטרות חברתיות ובמרכזן שוויון זכויות והזדמנויות לכל אדם באשר הוא אדם.

אנחנו חייבים לשנות את השיח - משיח מפלג לשיח מאחד, לכן - עכשיו יותר מתמיד - חשובה ממשלת האחדות שקמה אתמול בישראל. יש לנו מדינה אחת ובתוכה רשות מחוקקת אחת, רשות מבצעת אחת ורשות שופטת אחת - כולן ביחד מהוות הבסיס לקיום הדמוקרטי של מדינת ישראל. מערכת משפט איתנה ועצמאית היא תנאי יסוד לקיומה של דמוקרטיה ולחירותו האישית של כל אחת ואחד מאתנו.

משבר הקורונה, המשבר הפוליטי שחוותה ישראל, וכמובן האתגרים המורכבים שניצבים בפני מערכת המשפט - מחייבים אותי ואתכם, עובדי המשרד, למלא תפקידנו בכבוד, באחריות ובמסירות עילאית. אני בטוח שכך נעשה.

אני רוצה להודות לראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ, על שהעניק לי את הזכות, להוביל אתכם בתקופה הקרובה. אני מאחל לו ולראש הממשלה בנימין נתניהו, וכמובן לשאר חברות וחברי הממשלה שהושבעה אתמול - הצלחה בתפקידנו, לשרת נאמנה את אזרחי ישראל.

תודה גדולה גם לבני משפחתי - אנדריאה רעייתי, ילדיי אורי ורון, אמי אילנה ואבי ישראל. אתם משאב הכוח הגדול ביותר שלי.

נעשה ונצליח. תודה רבה לכם ובהצלחה לכולנו.