מחקר: הקורונה עוברת בנפיחה

רופא אוסטרלי טוען: נפיחה עלולה להפיץ את נגיף הקורונה, מאחר והנגיף נמצא בחלקיקי צואה זעירים הנפלטים מהגוף.

ניסן צור , כ"ד באייר תש"פ

קורונה
קורונה
צילום: איסטוק

רופא אוסטרלי בשם אנדי טאג טוען כי חולי קורונה עלולים להדביק את סביבתם באמצעות נפיחה. טאג ביצע סדרת מחקרים בקרב חולי קורונה, ולטענתו נגיף הקורונה נמצא בצואה של 55 אחוזים מהנדבקים.

מחקרים שונים בעבר הראו כי חלקיקי צואה זעירים נפלטים מהגוף במהלך הנפיחה, ולטענת טאג מדובר בדרך הדבקה נוספת בנגיף הקורונה.

"ניתן לאתר את נגיף הקורונה בצואה, וזיהינו אותו אצל אדם א-סימפטומטי עד 17 יום לאחר החשיפה אליו", אמר והוסיף כי "מחקרים קודמים הוכיחו כי נפיחויות עשויות לפזר אבקת טלק למרחק ארוך יחסית. יתכן כי אפשר לפזר גם את הנגיף בכוח הנפיחה, אך אנו זקוקים לעוד הוכחות. אז אנא זכרו ללבוש פרטי לבוש פרטיים כל הזמן ושמרו על עצמכם מוגנים".

למרות האזהרה הלא שגרתית של הרופא האוסטרלי, מומחים אחרים מטילים ספק ביכולת להפיץ את נגיף הקורונה באמצעות נפיחות.

ד"ר שרה ג'רוויס, רופאת משפחה בריטית, אמרה כי הסבירות שאדם ידבק בקורונה בעקבות נפיחה של אדם אחר היא מעטה בלבד. "הסבירות שמישהו יתפוס את הנגיף כי הוא היה קרוב לאדם שביצע נפיחה, הוא ממש זעיר. הרבה יותר סביר שתתפוס את זה על ידי כך שהיית בקשר קרוב עם מישהו שהתעטש או השתעל, או על ידי כך שתיגע במשטח קשה ועליו טיפות עם הנגיף".

גם היא דחקה באנשים לשמור על היגיינה טובה, מאחר והנגיף אכן יכול להתפשט דרך הצואה. "היו אכן כמה דיווחים שנגיף קורונה נמצא בצואה. ושאדם אחד מכל עשרה מפתח שלשולים יום או יומיים לפני שהם חווים תסמינים אחרים כמו חום ושיעול. זה מדגיש את החשיבות של נקיון השרותים במידה ולאדם אחר יש תסמינים של הקורונה", אמרה ג'רוויס.