אריק ברבינג: איראן לא מתקרבת ליכולות הסייבר של ישראל

ראש מערך הסייבר בשב"כ לשעבר: "איראן לא מתקרבת או לא דומה ליכולות שיש לישראל שמוגדרת כאחת ממעצמות הסייבר בעולם".

103FM , כ"ו באייר תש"פ

אילוסטרציה
אילוסטרציה
Istock

ראש מערך הסייבר בשב"כ לשעבר, אריק ברבינג, התייחס ברדיו 103FM לתקיפת הסייבר האיראנית כלפי מערך המים בישראל, ולתגובה הישראלית שבוצעה על פי פרסומים זרים נגד נמל באיראן.

"מי שביצע את הפעולה הזאת אי אפשר לומר עליו שהוא יתוש קטן וזה סוג של האקרים שיושבים בבית ושולחים כל מיני וירוסים. אסור לנו לזלזל באיראן, יש שם הרבה מאוד מוחות ויש יכולות", אמר ברבינג, אך הוסיף: "זה לא מתקרב ליכולות שיש לישראל".

לדבריו, אם תקיפות הסייבר של איראן ימשיכו זה יכול לגרום נזק, אבל "לא ברמה הקריטית שתשבית מערכות קריטיות או משמעותיות בישראל".

כזכור, ה"וושינגטון פוסט" דיווח כי ישראל ביצעה מתקפת סייבר נגד מערכת המחשבים בנמל שהיד רג'אי בדרום איראן.

התקיפה התרחשה ב-9 במאי וגרמה לשיבוש התנועה בנמל במשך ימים ארוכים. ייתכן שמדובר בתגובה על מתקפת סייבר נגד מתקנים של תאגידי מים וביוב בישראל בחודש שעבר.

הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי שנאם אמש (שלישי) בטקס חילופי מפקד פיקוד העורף, התייחס ברמז לדיווחים על תקיפת סייבר של ישראל נגד איראן.

"נמשיך לפעול בכלים צבאיים מגוונים ובשיטות לחימה ייחודיות לפגיעה באויב", אמר כוכבי. ''המרחב הבנוי שבו התמקם האויב לא יהיה עבורנו מחסום לתקיפה. האויב בחר לפרוס טילים ורקטות בתוך הכפרים, ובכך הפך אותם למטרות צבאיות. וכך, ביום פקודה האויב יגלה שבמו ידיו הפך את העורף שלו לחזית, ואנחנו נתקוף אותו בעוצמה".

הרמטכ''ל הוסיף כי על צה"ל מוטלת החובה המוסרית להגן על אזרחי ישראל מפני צבאות הטרור הסובבים אותנו, ''כאשר העורף הישראלי מאוים על ידי אלפי טילים ורקטות, לא נהסס לתקוף בעוצמה כדי לסכל את האיומים. בעוד אנו עושים כל שביכולתנו להימנע מפגיעה באזרחים, האויב עושה כל מאמץ לפגוע באזרחים.

''בניגוד לאויב, אנחנו נפעל באופן התקפי וערכי כאחד, ונבסס את הפעולה על מודיעין וצורך מבצעי. עשרות תקיפות שבוצעו, גם בעת האחרונה, כבר הוכיחו את עליונות המודיעין וכוח האש של צה"ל", אמר כוכבי.