הרב רפי פרץ: אני מתרגש מסגירת המעגל, פרי מעשיה של ירושלים

שר ירושלים ומורשת רפי פרץ במליאת הכנסת: ירושלים איננה ככל הערים. זו עיר הבירה הנצחית המיוחדת שלנו והיחס אליה צריך להיות שונה.

רפאל לוי , כ"ו באייר תש"פ

הרב רפי פרץ
הרב רפי פרץ
צילום: דוברות הכנסת - עדינה ולמן

שר ירושלים ומורשת הרב רפי פרץ נאם היום (ד׳) במליאת הכנסת לרגל יום ירושלים שיחול מחר ויום הזיכרון ליהודי אתיופיה שנספו בדרכם לישראל.

בנאומו אמר השר כי הוא רואה בבנייה בירושלים ערך לאומי-מדיני עליון. גם בגבעת המטוס ובהר חומה, בהר הזיתים ובארמון הנציב. ״יש אתגרים רבים בתכנון ובנייה שעומדים לפנינו ואני בטוח שנוכל להם״.

״במשך אלפיים שנות גלות, יהודים התפללו יום-יום לשוב אל ירושלים, כור מחצבתנו. 'אם אשכחך ירושלים תשכח ימיני' – אמרנו. הנה, היום לפני 53 שנים, ירושלים אוחדה מחדש. הר הבית והעיר העתיקה, ארמון הנציב והר חומה, הר הזיתים והר הצופים – שבנו אל אדמתנו, אל מולדתנו, אל עירו של דוד. ירושלים איננה חרבה ושוממה, אלא ירושלים בנויה ונמצאת בתנופה אדירה״.

בנאומו הזכיר השר את החיילים שנלחמו על העיר בשחרורה ואמר ״לפני 53 שנים פרצו כוחות הצנחנים את שערי העיר. ירושלים מסרה את נפשה, איבדנו חברים וקרובים (גם שם, האויב לא הבחין בדעותיהם של החיילים הפורצים לעיר העתיקה). עד ליום הגדול בו הונף דגל ישראל שוב על עיר קודשנו ותקיעת השופר נשמעה בקול״.

בהתייחסותו לציון יום הזיכרון לעולי אתיופיה שנספו אמר השר פרץ, ״ירושלים היא לב האומה, כראש מכינה זכור לי כיצד תלמידי, נערים עולי אתיופיה היו מספרים בעיניים בוהקות על הכיסופים של הוריהם לירושלים. כיצד הם הלכו קילומטרים רבים בתחושה שבית המקדש קיים וירושלים עומדת על תילה.
ובפיהם מילה אחת חזקה ואיתנה- אורסלים. עומדות היו רגלינו בשעריך ירושלים"

בנימה אישית אמר הרב פרץ ״אני חש התרגשות גדולה על סגירת המעגל. בשנת 1956 נולדתי כאן בעיר. גדלתי בשכונת בית מזמיל, היום קרית היובל. שכונת עולים בשנות ה-60. רומנים, מרוקאים, פולנים, תימנים, עירקים ומאיפה לא. אני פרי מעשיה של העיר. גדלתי בה, למדתי בה, התחנכתי פה, וחינכתי פה. התרגשות גדולה, לבן פרברים להיות השר של ירושלים״.