משפט נתניהו
התעקשות הפרקליטות מיותרת

מומחה לעבירות צווארון לבן: יש תקדימים להיעדרות נאשם בפתח משפטו ואף בהמשך. יש היגיון בטענת נתניהו לצפיפות שתמנע מסנגוריו להופיע.

שמעון כהן , כ"ו באייר תש"פ

רוצים אותו בפתיחת המשפט. נתניהו
רוצים אותו בפתיחת המשפט. נתניהו
צילום: קובי גדעון / לע"מ

עו"ד אייל בסרגליק, מומחה למשפט פלילי וצווארון לבן, יו"ר הפורום הפלילי הארצי בלשכת עורכי הדין, מתייחס בראיון לערוץ 7 לדרישה מנתניהו להופיע לפתיחת משפטו.

בסרגליק מציין כי למרות לשון החוק המאפשר פתיחת משפט ללא נוכחות הנאשם הרי שבמרבית המקרים נאשמים מופיעים במשפטים שלהם. "החוק מאפשר לפטור נאשם שמיוצג והבין את תוכן האישום. אי אפשר לשפוט נאשם שלא מגיע בעברות פשע ולגזור את הדין שלו כשהוא לא נוכח, ולכן יש כאן התעקשות מסוימת".

"יש צדק מסוים בטענת הפרקליטות שבמרבית המשפטים הנאשמים מגיעים להקראת האישומים נגדם, אבל לשון החוק ברורה והיו הרבה תיקים, בעיקר בצווארון לבן, שנאשם לא יכול היה להגיע והוא היה מיוצג בלי שהוא הגיע להקראה. שונה הדבר במענה לכתב אישום שאותו אפשר להגיש בכתב והוא חלק מגרסת הנאשם ושונה הדבר בהמשך ניהול המשפט.

''אני לא מכיר נאשם שלא רוצה להיות נוכח בחקירת העדים ולא מקובל בדרך כלל לפטור נאשם מנוכחות בזמן חקירת עדים למרות שגם מקרים כאלה היו. סביר להניח שנאשם ירצה להיות נוכח, לשמוע את העדים, לראות את התגובה שלהם. יש משמעות לנוכחות שלו באולם".

על הטענה לפיה נוכחותו יחד עם מאבטחיו תייצר צפיפות באולם בית המשפט ובעידן הקורונה הדבר אינו רצוי, אומר עו"ד בסרגליק כי לא מדובר בטענה מוזרה כלל ועיקר שכן נוכחותה של כל פמליית ראש הממשלה תפגע בכמות הסנגורים שיוכלו להופיע בבית המשפט. בסרגליק מסביר כי התקופה הנוכחית אינה רגילה ו"יש הרבה הגבלות בבתי המשפט בימים הללו, הגבלה בכמות הנוכחים כדי לשמור על כללי הריחוק. משמר בתי המשפט מקפיד על כך מאוד. בגלל הצפיפות הייתה החלטה של השופטים שלא יופיע יותר מסנגור אחד ואני משער שבגלל זה הגיעה טענת הסנגורים".

על הטענה לפיה צילום של נתניהו על ספסל הנאשמים פוגע בתדמיתה של ישראל בעולם, אומר בסרגליק כי טענה זו לא קבילה שכן מדובר במצב משפטי קיים, וגם אם תמונה חזקה מדיווח הרי שלא מדובר במשהו שאינו ידוע. "הנימוק העיקרי הוא שמדובר בשלב מאוד פורמלי שאפשר לחצות אותו. אם הייתי שומע שמדובר בטיעון שנועד לדחות את המשפט הייתי מבין למה עומדים על רגליים אחוריות ולא מוותרים על העניין".

"כסנגור אני סבור שכל ההתכתשות בין פרקליטי נתניהו לבין הפרקליטות לא תורמת למי מהצדדים ולא יתרום להמשך בתיק כל כך מרכזי. תיקים מנוהלים על ידי ראיות וכולי תקווה שהתיק הזה ייכנס לפרופורציות שלו בכותלי בית המשפט ולא בשום מקום אחר ושיופסקו ההכפשות ההדדיות שפוגעות במערכת המשפט ולא תורמות לה".