תא''ל במיל' הראל כנפו: ''להחיל ריבונות כעת. טראמפ לא יהיה לנצח''

תא"ל במיל' הראל כנפו לא מתרשם מאיומי אבו מאזן וקורא להחלת ריבונות מיידית על מה שיישאל בידי ישראל: זו הזדמנות שלא תחזור.

שמעון כהן , כ"ו באייר תש"פ

קמפיין תנועת הריבונות
קמפיין תנועת הריבונות
צילום: תנועת הריבונות

שוב מאיים אבו מאזן בניתוק הקשרים עם ישראל ובביטול ההסכמים שנחתמו מול ארה"ב וישראל, והפעם הסיבה היא השיח הגובר סביב החלת החוק הישראלי ביהודה ושומרון במסגרת תכנית טראמפ. תא"ל במיל' הראל כנפו, איש תנועת 'הביטחוניסטים',

תא"ל כנפו, בעבר מג"ד 890, מפקד המכללה הבינזרועית לפיקוד ומטה וראש מטה פיקוד דרום, לא מתרשם במיוחד מאיומי אבו מאזן והוא אומר: "בעיניי זה לא אומר הרבה, כיוון שממילא הם לא מקיימים חלק גדול מההסכמים שהם חתומים עליהם, החלק שהוא אינטרס ישראלי בלבד.

''לגבי החלק של האינטרס הפלשתינים אותו הם ממילא יקיימו, ומה שביניהם לא גדול כל כך. לכן זה איום שאין בו הרבה. בהחלט יתכן שהדברים יבואו לידי ביטוי בנקודה כזו או אחרת, אבל באופן עקרוני השינוי הוא לא שינוי גדול".

באשר לחשש בישראל מתגובה פלשתינית חריפה, אומר כנפו כי "אתה מגדיר לעצמך מהי תגובה חריפה ומה לא. המצב הגרוע ביותר היה באינתיפאדה השנייה שבה הם החליטו לא רק לא לקיים את ההסכם אלא גם להילחם בישראל וגם בזה עמדנו. כלומר אין מקום להפחיד את הציבור. אני לא אומר שזה היה נעים אבל אני אומר להם אל תאיימו עלינו כי תסבלו יותר".

ממשיך תא"ל כנפו ומפנה אמירות ברורות להנהגה הפלשתינית: "בכל סיטואציה שלא תהיה אתם תסבלו יותר ולכן אל תאיימו. אתם אלה שלא מדברים איתנו במשך כל התקופה הזו, אתם שהבאתם עליכם את זה שאנחנו כמדינה חייבים לדאוג לאינטרסים שלנו. הבאתם אותנו לדבר הזה לראשונה בעזה ואתם מביאים אותנו לדבר הזה גם כאן. אנחנו צריכים לפעול ולדאוג לאינטרסים הישראליים. לא יכול להיות שכל כך הרבה אזרחים ישראלים יהיו בשטחים שבהם החוק הישראלי לא מוחל והם סובלים מהעניין הזה".

בדבריו קובע תא"ל כנפו כי המענה של החלת הריבונות על הבקעה והישובים הוא מענה הכרחי והוא מזכיר: "בכל סיטואציה, איך שלא מסתכלים על זה, גם אליבא דיגאל אלון ויצחק רבין, הבקעה נשארת בידי ישראל בצורה מלאה כאינטרס ביטחוני מהמעלה הראשונה. בנוסף, כל ריכוזי הישובים ביהודה ושומרון על פי כל תכנית נשארים בשטח מדינת ישראל, ולכן אין סיבה לדחות אצת מה שממילא יקרה. אחר כך נדון במה שעשוי להיות לטובתנו ואלה שעשויים להיות לטובתם".

לטעמו יש לקדם את המהלך בהקדם ודווקא כעת "כי טראמפ לא יהיה לנצח ולכן זו הזדמנות מצוינת. האמריקאים בעדנו בגלוי אולי קצת פחות אבל בין השורות הרבה יותר, והפלשתינים ימשיכו לאיים כמו שאיימו בהעברת השגרירות וההכרה ברמת הגולן. זה לא צריך להפחיד אותנו. אנחנו צריכים לעשות את מה שנכון לנו ועכשיו".

לנוכח תפקידיו הצבאיים בעבר שאלנו את תא"ל כנפו כיצד הוא רואה את משימת הצבא במידה ואכן תכנית טראמפ תותיר חלק מהישובים כמובלעות, כבלונים על חוט של ציר תנועה, האם מציאות כזו אינה מהווה נטל קשה מדי לצה"ל?

"ראשית, הצבא גם כיום נמצא בכל השטח. החלת הריבונות על הישובים או חלקם לא משנה את הסטטוס שבו הצבא נמצא. הצבא דואג לביטחון תושבי ישראל בכל מקום שבו הם נמצאים. לכן הדברים לא ישתנו. לגבי השאלה האם יווצרו בלונים כאלה, את זה צריך לשאול אחרי הסכם. כעת השאלה היא איך מצליחים להחיל ריבונות על כמה שיותר אזרחים ישראלים שנמצאים בתוך השטח. זה המבחן כעת".

בדבריו מזכיר כנפו את המציאות הבלתי אפשרית ובלתי הגיונית בה חיים תושבי הישובים ביהודה ושומרון. "חוקי הבניה היום הם על פי המשטר הצבאי, וזה לא אמור להיות כך. החוקים אמורים להיות כמו חוקי מדינת ישראל. כך גם חוקי תעבורה ושאר החוקים האזרחיים שכיום הם במצב בלתי אפשרי. מבחינה ביטחונית חייבים להחיל ריבונות על מה שממילא הוא אינטרס ביטחוני ישראלי ממדרגה ראשונה. זו ההזדמנות ולא תהיה לנו הזדמנות נוספת".