הדאגה והחשש

יש לוודא כי הנחיות משרד הבריאות ניתנות ליישום ואם הדבר לא מתאפשר אז להעמיד חלופות

עידית סילמן , כ"ח באייר תש"פ

עידית סילמן
עידית סילמן
צילום: רמי גרינברג

לאור פתיחת בתי הספר באופן מלא וחזרה לשגרה נערך דיון פנימי על מצב התחלואה ויצאה אתמול הודעה לציבור ע"י שירותי בריאות הציבור בראשות פרופ׳ סיגל סדצקי.

משרד הבריאות שב והדגיש כי "לעת הזו כאשר בתי הספר פועלים באופן מלא, עולה חשיבות השמירה האישית על שלושת הכללים: ריחוק 2 מטר, עטיית מסכות והקפדה על הייגיינה"

חשוב לומר את האמת, שלושת הכללים הנל בעייתיים ליישום במציאות הנוכחית. לתלמידים אין באמת אפשרות אמיתית לשמירת מרחק של 2 מטר אחד מהשני כאשר בתי הספר מלאים כבשגרה, גם לא בזמן הישיבה בכיתות ללא יכולת שמירת מרווח מינימלי .

גם לעניין המסיכות יצאה הוראה כי עד לסוף השבוע הנוכחי בשל החום ניתן לא לעטות מסיכה ובאשר לנושא ההיגיינה, אין ספק שההקפדה נדרשת אך תלויה בכל תלמיד ותלמיד, כרגע אין תגבור לעניין הניקיון בבתי הספר וכן תקצוב יתר לרשויות המקומיות בתחום שמועבר לצורך כפפות כשנדרש, עמדות חיטוי ועוד.

המקרים הראשונים המדווחים על תחלואה בגנים ובבתי הספר מדאיגים ביותר, בעיר רחובות בה התרחשו מקרי הדבקה ראשונים במערכת החינוך ביקשו ראש העיר, רחמים מלול ומחזיק תיק החינוך זוהר בלום ממשרד הבריאות כי כלל הילדים שנכנסו לבידוד לאחר גילוי הנשאים האחרונים ייבדקו וכן כל אנשי הצוות ובני המשפחות של מי שנכנסו לבידוד. כאשר נענו בשלילה ע"י משרד הבריאות פנו לסיוע על חשבון תקציבי העירייה לקופת חולים כללית וזו נעתרה וקיימה את הבדיקות הנדרשות. יש לציין כי בבדיקות נתגלו שני חולים נוספים שייתכן והיו ממשיכים להדביק הלאה.

לאחר פרסום הדברים ודין ודברים של נציגי העירייה מול משרד הבריאות ייערכו ביום א׳ הקרוב בדיקות חוזרות לכל המורים בביה״ס ולכל הילדים שנכנסו לבידוד. בנוסף, יבוצעו בדיקות לכל בני המשפחות של הילדים הנמצאים בבידוד.

המאבק של עיריית רחובות לביצוע בדיקות נרחבות הצליח אך עדיין לא התקבלו כל דרישותיהם לביצוע בדיקות לכלל הילדים ששהו בבית הספר באותו הזמן וייתכן ונחשפו בצורה כזו או אחרת לנשאי הנגיף.

לאור הדברים, יש לוודא כי הנחיות משרד הבריאות ניתנות ליישום ואם הדבר לא מתאפשר אז להעמיד חלופות. בנוסף, נוהל מסודר וברור בכל מקרה של גילויי תחלואה במוסדות הוא הכרחי, ביצוע בדיקות מקיפות במקומות בהם נמצאו נשאים צריכה להתבצע לכתחילה ולא בדיעבד לאחר מאבק של אותה רשות מקומית. בהעדר הדברים הנ"ל החשש והדאגה גדלים ובצדק.