ח"כ מתן כהנא: נתניהו אשם בחולאיה של מערכת המשפט

''יום בו ראש ממשלת ישראל מתיישב על ספסל הנאשמים הוא יום עצוב", אמר ח"כ כהנא. "לנתניהו עומדת חזקת החפות ובדין הוא ראש הממשלה".

חזקי ברוך , א' בסיון תש"פ

תומכי נתניהו בהפגנה
תומכי נתניהו בהפגנה
Yonatan Sindel/Flash90

חבר הכנסת מתן כהנא (ימינה) התייחס למשפט ראש הממשלה בנימין נתניהו שנפתח היום (ראשון), ואמר כי מערכת המשפט חייבת לעבור רפורמה משמעותית כדי להשיב את אמון הציבור כלפיה.

''יום בו ראש ממשלת ישראל מתיישב על ספסל הנאשמים הוא יום עצוב למדינת ישראל. לראש הממשלה עומדת חזקת החפות ובדין הוא ראש הממשלה", אמר כהנא.

''מערכת המשפט שלנו חייבת לעבור רפורמה משמעותית כדי להשיב את אמון הציבור כלפיה. האשם העיקרי בחולאיה של מערכת המשפט הוא נתניהו שבלם בגופו כל רפורמה שהוצעה", הזכיר חבר הכנסת כהנא.

מתן כהנא
צילום: דוברות הכנסת

ח"כ מאי גולן (הליכוד) שהגיעה היום (ראשון) לפתיחת משפטו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, תקפה את כתב האישום שהוגש נגד יו"ר הליכוד.

גולן סיפרה לערוץ 7 על תחושותיה בתום הדיון: "באנו להילחם על חפותו של ראש הממשלה ועל חפותו של העם ושל מחנה הימין שרוצים לגנוב לו את הדמוקרטיה".

''אנחנו ביום שחור לדמוקרטיה הישראלית, יום שבו ראש ממשלה שלמעלה מעשור מקדיש את חייו למדינת ישראל, והיום שופטים אותו על תיקים הזויים, מופרכים ותקדימיים. ואני שואלת את עצמי? מה השלב הבא? האם עוד מעט להצביע ימין גם יהיה משהו לא חוקי? אולי גם על זה נשפט בבית המשפט? זו ההרגשה שאני יוצאת איתה היום".

גולן סיפרה על התרשמותה ממצבו של נתניהו, "ציפיתי לראות את ראש הממשלה יותר מהורהר, אבל ראיתי ראש ממשלת חזק, איתן, עומד ניצב מול כולם. מגיע בטוח בעצמו וזה נתן לנו כוח. בנאום שלו היה קשה לעצור את הדמעות וכולם חשו את הצמרמורת".

ח''כ גולן, כמו בכירים אחרים בליכוד, השתתפו בדיון הראשון במשפטו של ראש הממשלה נתניהו על קבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים. דיון נוסף, שבו יופיעו רק עורכי הדין של הצדדים, נקבע ל-19 ביולי.

בכניסה לבית המשפט תקף נתניהו את הפרקליטות, משטרת ישראל והתקשורת, "בשנים האחרונות מצאו פטנט חדש - גורמים במשטרה ובפרקליטות חברו לחבורת רק לא ביבי כדי לתפור לי תיקים מופרכים והזויים. המטרה היא להפיל ראש ממשלה חזק מהימין ולהרחיקו מהנהגת המדינה למשך שנים רבות. לא אכפת להם אם יבוא פודל צייתן מהימין, כאלה תמיד יש, אבל אני לא פודל, אני לא מוכן לפנות ישובים, ולכן צריך להפיל אותי", אמר נתניהו.

עוד אמר רה"מ: "שמעתי את רוני אלשיך מדבר בצדקנות, אותו אלשיך שעבר עבירה פלילית כשהדליף בשידור חי מהחקירות בענייני וטפל עליי עלילת שווא כאילו שלחתי חוקרים פרטיים לעקוב אחריו. הוא מזכיר רוני אחר, רוני ריטמן, שטען שאני הוא זה ששלח את הקצינה שהתלוננה נגדו. אלה האנשים שהובילו את החקירות. הן זוהמו ונתפרו מהרגע הראשון.

ראש הממשלה בנימין נתניהו בבית המשפט (Yonatan Sindel/FLASH90)

''הניסיון להפיל אותי ואת הימין הגיע לשיא בשנה האחרונה. פעמיים התערבה חבורת רק לא ביבי בבחירות. ערב הבחירות באפריל 2019 פורסם כתב החשדות נגדי. ערב הבחירות במרץ הם שוב התערבו, והגישו כתב אישום. באולפנים כבר חגגו. עשו הכל כדי שלא אעמוד פה היום כראש ממשלה אלא כפוליטיקאי מובס. אבל אזרחי ישראל, אתם הרבה יותר חכמים ממה שהחבורה הזו חושבת עליכם, עלינו. נתתם לליכוד יותר קולות מכל מפלגה בתולדות המדינה".

"זו הבעת אמון עצומה בי והבעת אי אמון עצומה בהם, בכל מי שתפר את כתב האישום הזה. לכן אני ניצב פה בגב זקוף ודורש: גלו הכל, חשפו הכל. אנשי התקשורת, אתם רוצים לצלם אותי על ספסל הנאשמים, אבל אני רוצה שהציבור יידע את כל האמת ומבקש שקיפות. מבקש שהכל ישודר בשידור חי ולא מצונזר. הציבור צריך לשמוע הכל, ולא דרך המסננת המעוותת של כתבי החצר של הפרקליטות. ביום חמישי אחד מהם (דרוקר) ערך נגדי משפט שדה בטלוויזיה, בסגנון סובייטי. זה דבר חסר תקדים".

נתניהו הביע תקווה - "שהכל ישודר מלא מלא. בלי עריכה ובלי מריחה. אני דורש שייחשף המסמך המטלטל ששלח משרד המשפטים למבקר המדינה ב-2017. אותו משרד שחתם על כתב האישום של מסמך ובו קבע שלא נפל רבב בהחלטותיי בנושא המרכזי בכתב האישום. בכל מיני תירוצים המסמך הזה, שמפרק להם את התיק, לא מגיע אליכם, אזרחי ישראל".