בג"ץ ביטל את הריסת בית מחבל שרצח את החייל דביר שורק ז"ל

ברוב דעות פסלו שופטי בג"ץ, עוזי פוגלמן וענת ברון את צו ההריסה שהוצא לביתו של אחד מחברי חוליית המחבלים שרצחה את דביר שורק.

ערוץ 7 , ב' בסיון תש"פ

דביר שורק הי"ד
דביר שורק הי"ד
צילום: באדיבות המשפחה

שופטי בג"ץ עוזי פוגלמן וענת ברון החליטו לפסול את צו ההריסה שהוצא לביתו של המחבל מחמוד עטאונה, אחד מחברי החוליה אשר ביצעה את פיגוע הדקירה בו נרצח דביר שורק הי"ד.

פסק הדין ניתן כאמור ברוב דעות, מול דעתו החולקת של השופט דוד מינץ, אשר סבר כי יש לדחות את העתירה ולאפשר את מימוש צו ההריסה.

שופטי הרוב קבעו כי חל שיהוי בהוצאת צו ההריסה, וזאת למשך חמישה חודשים מיום הפיגוע ושלושה חודשים מיום הגשת כתב האישום נגד המחבל.

לקריאת פסק הדין המלא

לטענתם, השיהוי בהוצאת צו ההריסה הופך את שיקול הדעת בהוצאת הצו לבלתי סביר, ועל כן יש להורות על ביטולו של הצו.

"צו ההריסה שבו עסקינן מכוון להריסת הבית שבו מתגוררים רעייתו של עטאונה ושלושת ילדיו הקטינים, שהינם חפים מפשע ולא גילו כל מעורבות בפיגוע – לא לכתחילה ולא בדיעבד. כבר מטעם זה קיים חשש ממשי לכך שצו ההריסה משמש כסנקציה עונשית גרידא, ולא לכך נועדה סמכות הריסת הבתים הנתונה בידי המפקד הצבאי מכוח תקנה 119", כתבה השופטת ברון.

לדבריה, "חשש זה הולך ומתגבר לנוכח חלוף הזמן מאז הפיגוע ועד למועד שבו הוצא צו ההריסה (חמישה חודשים), ובפרט שעה שבמהלך התקופה וזה מכבר נהרסו בתיהם של כל יתר חברי חוליית הטרור שאליה משתייך עטאונה".

ארגון בצלמו שמייצג את משפחת שורק מסר בתגובה לפסיקת בית המשפט העליון: ''בג''ץ אחראי לרצח הבא. החלטת בג"ץ הינה פרס ענק לטרור ולמחבלים. לצערנו מדובר בהחלטה אומללה אשר מרסקת את שארית ההרתעה שנשארה ותגרום לגל פיגועים נוסף. מדובר לצערינו בהיפוך גמור מרדיפת המחבלים והריסת הבתים שקידם שר הביטחון לשעבר בנט. נפעל מיידית לדיון חוזר וכן לחקיקת חוק שאוסר על בג''ץ להתערב בנושאים ביטחוניים''.