בית המשפט קבע: מלכה לייפר כשירה לעמוד לדין

בית המשפט המחוזי קבע כי מלכה לייפר החשודה בעבירות מין "מתחזה לגבי כושר שיפוטה" ולכן יימשך הליך הסגרתה לאוסטרליה.

ערוץ 7 , ג' בסיון תש"פ

לייפר מובאת למשפט
לייפר מובאת למשפט
צילום: רויטרס

בית המשפט המחוזי בירושלים קבע בצהריים (שלישי) כי מלכה לייפר המבוקשת באוסטרליה לצורך העמדתה לדין בגין עבירות מין, כשירה לעמוד לדין.

לאור החלטת בית המשפט, יתחדש הליך ההסגרה של לייפר לאוסטרליה, שש שנים לאחר שהחל.

השופטת השופטת חנה מרים לומפ קבעה כי לייפר ''מתחזה לגבי כושר שיפוטה ויכולת תיפקודה והיא כשירה לעמוד לדין, ועל כן אני מורה על חידוש הליך ההסגרה בעניינה''.

לייפר, אוסטרלית בעלת דרכון ישראלי, מואשמת ב-74 סעיפים של אונס ותקיפה מינית בשלוש אחיות באוסטרליה.

"נשמעו לפניי פסיכיאטרים מנוסים וותיקים, ובינהם מי שסלל את הדרך בתחום זה בישראל, פרופ' טיאנו, וכן מומחים נוספים בעלי שם עולמי. בנוסף, שמעתי פסיכיאטרים בכירים בשירות הציבורי בישראל, רובם ככולם פעלו על פי מיטב שיקול דעתם המקצועי, ועשו את תפקידם נאמנה", כתב השופטת מרים לופ.

''ברם, כפי שציינתי, בסופו של דבר מוטל על כתפי בית המשפט להכריע בשאלה הסבוכה שעמדה לפניו וכך נעשה. אין לפני בית המשפט אלא את שעיניו רואות, ולאחר שכל המומחים נחקרו לפניי בחקירות שתי וערב במשך שעות ארוכות, התקבלה תמונה שלימה וברורה שהביאה למתן החלטתי זו. מטבע הדברים מהלכים אלה הובילו להתמשכות ההליך'', הוסיפה.

עו״ד מתן עקיבא ועו״ד אביטל ריבנר מהמחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה הגיבו לקביעת השופטת: ״בית המשפט קיבל את עמדת הפרקליטות וקבע כי מלכה לייפר כשירה לעמוד בהליכי הסגרה. עוד נקבע שמלכה לייפר התחזתה לסובלת ממחלת נפש על מנת לחמוק מהליך ההסגרה. משניתנה החלטה זו, נסללה הדרך לדיון בעתירת ההסגרה לגופה באופן ממוקד, זריז ויעיל״.