האסור והמותר בשיקום העסק

עסקים מגששים את דרכם לשיקום לאחר תקופת הקורונה. איך עושים את זה נכון ואילו טעויות אסור לעשות למרות הפיתוי.

תגיות: כלכלה עסקים
שמעון כהן , ג' בסיון תש"פ

לתכנן ובנחת
לתכנן ובנחת
istock

המשק הישראלי חוזר אט אט לשגרתו ואתו מרבית בתי העסק. על האופן בו נכון להתחיל את צעדי השיקום אחרי התקופה הקשה שוחחנו עם יוסי אדלשטיין, מנכ"ל חברת 'יעדים' המייעצת לחברות וגופים עסקיים.

"אני לא ממליץ לעבוד בצורה אימפולסיבית, מהירה ורגשית. לא לחשוב שעכשיו נכון "להתנפל", כי אז משקיעים במקומות לא נכונים, ככה עושים טעויות עסקיות גדולות כי קיבלנו החלטה מהירה ותוך כדי תנועה. הפעולה האוטומטית של קודם כל להילחם, שלפעמים היא נכונה אבל לא במקרה הזה, יכולה להביא לטעויות שאחר כך יהיה קשה לתקן", אומר אדלשטיין.

באשר לצעדים אותם נכון לעשות במציאות שכזו, הוא אומר: "אני ממליץ לעשות איבחון. לראות איך העסק נראה כרגע, במה כדאי להתמקד כדי לשקם, מה נכון לעזוב ואיפה משקיעים הכי פחות ומקבלים הכי הרבה וכך אוכל לחלק את האנרגיות שלי בצורה יותר נכונה".

דוגמה לכך הוא מציג: "אם מתוך מאה מוצרים יש עשרה מוצרים שיש עליהם הכי הרבה רווח כדאי להשקיע בהם את חלק הפרסום והשיווק ולהניח ל-90 המוצרים האחרים שבהם צריך להשקיע יותר והרווח הוא יותר קטן".

"הרבה פעמים באוטומט שלנו אנחנו רוצים לפתוח הכול, למכור הכול ולשווק הכול אבל המחיר הוא מאוד גבוה. לכן האיבחון של השלב הראשון נותן לך רגע של מחשבה ותכנון. אנחנו נוהגים לתכנן מהר ואחר כך לתקן תוך כדי תנועה ואני ממליץ להשקיע יותר בתכנון", ואת התכנון הזה עושים בעזרתם של מומחים בתחומים שונים לאחר תכנית שעוצבה לאחר האיבחון הראשוני.

על כך מוסיף אדלשטיין ומבהיר כי על בעל העסק לשקול איזה בעלי מקצוע כמו עורכי דין ורואי חשבון יעזרו כדי להתמודד, "לעיתים אנחנו נוטים להתעלם. יש לנו הלוואה מהבנק ואנחנו מתעלמים ממנה ורוצים להתגלגל, אבל החוב יפגוש אותך בעתיד ואז זה יהיה לא ביוזמתך אלא דרך הוצאה לפועל או מכתב לא נעים מעורכי דין ואז המצב יהיה הרבה פחות טוב מאשר מצב שבו בתכנון מוקדם נאמר שישנו חוזה שקשה לעמוד בו ונכון לקחת עורך דין שיפתח את החוזה בצורה מסודרת ולהגיע ללוח תשלומים חדש".

על הקושי של בעלי עסק לקבל החלטה שמשמעותה השקעה כספית נוספת באותם בעלי מקצוע כדוגמת עורך דין, אומר אדלשטיין ש"לפעמים הדבר היקר הוא הזול והשול הוא היקר... האוטומט שלנו הוא לא לשלם חוב ושאם לא הביאו לנו חומר מסוים לא אעמוד בלוחות הזמנים, אבל בסוף מישהו יפגוש אותנו על אי עמידה בלוחות זמנים. לכן ייעוץ הוא לא תמיד יקר ביחס לחוב שנוצר או להתחייבויות שלקחנו. זו יכולה להיות ההוצאה הקטנה כשהתעלמות שלנו תעלה לנו הרבה".

האם נכון לכבות שרפות עבר או לנטוע עצי עתיד? על כך משיב אדלשטיין כי הרצוי ביותר הוא "גם וגם" אך כשאין אפשרות ישנו צורך לאותו איבחון כחלק מתורה שלמה של ניהול סיכונים "יש כללים ותבניות. כשנופל משבר חושבים שלאף אחד לא קרה משבר כמו שלנו, וכשיש מצב של אי ודאות צריך לדעת לנהל משברים, שזו בעצם מעין סתירה כי ניהול זה מתוכנן ואי וודאות זה לא מתוכנן, משבר הוא פתאומי וניהול הוא מתוכנן. צריך לחיות בתוך הדואליות הזו. כיועץ המאבק שלי הוא ניהול המשבר ואי הוודאות, לפתוח דברים בצורה אסטרטגית ולא ליפול בטקטיקה של כיבוי שריפות, חוסר בזמן ודווקא ליועץ שלא נמצא בתוך המערבולת יש את השקט לראות את הדברים מבחוץ".

אדלשטיין מודע היטב לטענתם של בעלי עסקים שטוענים כלפיו שדווקא מיקומו מחוץ לסערת הלבטים והקשיים לא נותנת לו לראות את המצוקה המורכבת שבה בעל העסק נמצא. על כך הוא משיב כי אמנם גם בכך יש מידה של אמת אך הדברים מצריכים מידה של שליטה. כידוע במצבי משבר אנחנו נלחמים, קופאים או בורחים ו"במידה מסוימת נדרשת עבודה נגד האוטומט. אני חושב איך יוצאים מהמשבר ולשם כך קודם כל צריך להירגע".