מטע דובדבנים לזכרו של דביר שורק

בקיבוץ מגדל עוז שבגוש עציון נחנך במעמד ראש המועצה והוריו של דביר שורק הי"ד מטע דובדבנים לזכרו של דביר שנרצח בדרכו לקיבוץ.

שמעון כהן , ד' בסיון תש"פ

הסרת הלוט בטקס חנוכת המטע
הסרת הלוט בטקס חנוכת המטע
צילום: מגדל עוז

בקיבוץ מגדל עוז נערך אתמול (שלישי) טקס חנוכת מטע דובדבן חדש שנקרא על שם דביר שורק הי"ד שנרצח, כזכור, לפני כעשרה חודשים בסמוך לשער הקיבוץ בעת שחזר מירושלים לישיבתו, ישיבת מחניים.

המטע שנחנך במגדל עוז שוכן בסמוך למקום הרצח, וצוות המטע של הקיבוץ החליט לקרוא למטע "מטע דביר" על שמו של דביר.

האירוע התקיים במעמד בני משפחת שורק, ראש מועצת גוש עציון, שלמה נאמן, אנשי הקיבוץ, צוות המטע וידידים.

את האירוע פתחו הוריו של דביר, יואב ורחל, כשהסירו את הלוט מעל השלט שהוצב בשער המטע ובו נכתב שמו של המטע – "מטע דביר על שם דביר שורק".

המשתתפים התפזרו בין שורות העצים וקטפו את הפירות הראשוניים לתוך דליים. לאחר מכן התקיים טקס פדיון נטע רבעי בידי יואב שורק, וכל הציבור זכה ליהנות מן הפירות המתוקים.

רב הקיבוץ, הרב אורי סמט, הקריא את "מגילת הנטיעה" שחיבר שלום קרניאל, מהאבות המייסדים של גוש עציון, בעת שנטעו בו את המטע הראשון, ודיבר על כך שמאז ועד היום משמשת נטיעת עצים "תגובה ציונית הולמת" לרצח יהודים: "במקום שבו מנסים לנתק יהודים מארצם, אנחנו מחזקים עוד יותר את השורשים שלנו".

הרב סמט ציין כי על אף ניסיונות של גורמים מסוימים למנוע צעידה חופשית בין אפרת למגדל עוז בעקבות הרצח, בסופו של דבר מעשה הרצח דווקא חיבר עוד יותר את שני היישובים והפך את הדרך לבטוחה יותר בזכות פעילותם הנמרצת של אנשי היישובים, צוות המועצה וגורמי הביטחון שלא ויתרו על הציר.

יואב שורק, אביו של דביר, סיפר על הקשר המיוחד של דביר לחקלאות ולנטיעה, ועל המשמעות המיוחדת של מטע עצים דווקא לזכרו של דביר. שלמה נאמן, ראש המועצה, בירך את אנשי מגדל עוז, והבטיח להמשיך את הצמיחה בגוש עציון, צמיחת עצים שתניב עוד פירות וצמיחה באוכלוסייה.

צביקה קליין, מנהל צוות המטע, שהגה את הרעיון לקרוא למטע על שמו של דביר, סיפר על המפגש שלו עם דביר בחייו, כשהיה מטייל לפעמים בין מטעי הקיבוץ. כבר אז, הוא סיפר, חש את נטיות נפש הנער לחקלאות, ותחושה זו היא שהביאה אותו ליזום את קריאת המטע על שמו. בדבריו הציג קליין את ההתפתחות של ענף המטע בזכות המטע החדש ודיבר על הפריסה של המטעים ברחבי גוש עציון ועל חיזוק השורשים במקום.

את הדברים חתם הרב יוסי פרומן, רבו של דביר בישיבת מחניים, שנשא דברי נחמה למשפחת שורק, ניחמם בברכת "המקום ינחם אתכם", ואיחל להם שהמקום החדש שנקרא על שם בנם – מטע דביר – יסייע להם להתנחם.

השלט בכניסה למטע
צילום: מגדל עוז