הנשיא ראובן ריבלין בעמק חפר: "החקלאות חרוטה על לוח ליבי"

נשיא המדינה ביקר בעמק חפר ונפגש עם חקלאים המתמודדים עם משבר נגיף הקורונה, ''החובה של מדינת ישראל היא לא לתת לאף חלום לקרוס''.

אורלי הררי , ד' בסיון תש"פ

ראובן ריבלין במחלבת יעקבס בכפר הרא''ה
ראובן ריבלין במחלבת יעקבס בכפר הרא''ה
צילום: מארק ניימן, לע''מ

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ביקר היום (רביעי) ביישובי עמק חפר.

הנשיא נפגש עם חקלאי האזור, ביקר במחלבת משק יעקבס, והיה אורחה של ישיבת בני עקיבא בכפר הרא"ה, אם הישיבות התיכוניות, לרגל 80 שנה להיווסדה יחד עם הרב יעקב חביב ותלמידי הישיבה, שם השתתף בלימוד לקראת שבועות, חג מתן תורה.

ריבלין שוחח בין היתר עם בני משפחת סעדה, מגדלי פרחים ממושב מאור, שאמרו לו "אם לא נחזיר את הברק לעיני החקלאים לא יקום דור המשך, זה יהיה סופה של עשייה ישראלית מפוארת. כל שנה נושרים עוד ועוד מגדלים והגיל הממוצע של חקלאי ישראלי הוא 63 על פי נתוני משרד החקלאות״.

אל הנשיא התלוו שר החקלאות אלון שוסטר, מזכ"ל התאחדות החקלאים אבו וילן, ראש המועצה מנשה אילן שדה וראשת המועצה האזורית עמק חפר ד"ר גלית שאול.

"אף אחד לא מוכן לבוא לעבוד בחקלאות, היום יום נעים, אבל ביום חם יש בחממות 50 מעלות״, סיפר עמיחי סעדה לנשיא, והוסיף שמשפחתו מגדלת פרחים כבר 43 שנה, ובשנים האחרונות החלו לפעול גם כמשווקים כדי לסייע למשקים קטנים שהיו בסכנת סגירה. סעדה סיפר: "בחודשי הקורונה קניתי את הסחורה מהמשווקים הקטנים כדי שלא יזרקו לפח ואת הכל תרמנו. יש לנו הפסדים של מיליון שקלים בחודש. הקורונה הובילה להפסדים עצומים״.

הנשיא הקשיב לדבריו ואמר: "החקלאות חרוטה על לוח ליבי, אני עושה כל שביכולתי להגיש עזרה ולהעלות אותה על נס. אני מבטיח לכם שאמשיך ואעשה זאת עד תום כהונתי וגם אחריה והנה אני כאן היום עם שר החקלאות ובשבוע שעבר הייתי בשדות עוטף עזה, עוטף ישראל, כדי לתרום את חלקי הקטן בהארת החשיבות שבחקלאות עצמאית למדינה.

''עצמאות ישראל, בטחונה ושגשוגה הם האחיזה בקרקע והחקלאות היא הראשונה שבהם. אנחנו צריכים להבין שחקלאות ישראלית היא צורך חיוני לקיומנו בארץ. ולאזרחי ישראל אני אומר שוב ושוב, קנו תוצרת הארץ. זה מה שמחזיק את המדינה חזקה ועצמאית.״

הנשיא הדגיש: "אני יודע שהמשבר הכלכלי שנלווה למגפת הקורונה פגע בחקלאים ובחקלאיות רבים שהכנסתם נפגעה. מדינת ישראל לא תשאיר את החקלאים מאחור. אתם גאוותנו, ואנחנו זקוקים לכם. עבודת האדמה שומרת על אדמותינו. שומרת עלינו. גם אנחנו נשמור עליכם."

משדות מושב מאור המשיך הנשיא למחלבת משק יעקבס בכפר הרא"ה, בליווי משפחת יעקבס ומנכ״לית מועצת החלב, מיכל קראוס. במחלבה מעבדים חלב עזים, כבשים ובקר ומייצרים כ-25 סוגי גבינות: קשות, חצי קשות בשלות, גבינות עובשים וכמובן גבינות רכות ויוגורטים.

"כאן רואים איך מוציאים לחם מן הארץ,״ אמר הנשיא לבני המשפחה כשסייר במחלבה והוסיף שכפר הרא״ה הוא סמל של הציונות הדתית, אנשי הפועל המזרחי, שבאו ליישב את אדמות עמק חפר במושב הנושא בגאון את שמו של הרב קוק, הרֹא״ה. מייסדי הכפר ב-1933 חרטו על דגלם את השילוב של תורה ועבודה.

ברוח החג, הוסיף הנשיא: "בחג השבועות אנחנו חוגגים את ביכורי ארצנו האהובה. 'ארץ זבת חלב ודבש' זה דבר שצריך לעבוד בשבילו. צריך להוציא מן הארץ את הלחם, את החלב, את הדבש. זו המשמעות של עבודת האדמה.״

הנשיא הדגיש: "מאחורי כל עסק קטן, עומד חלום גדול. במקרים רבים, חלום חלוצי, אמיץ, שהוגשם בעבודה מאומצת, בעשר אצבעות. מחלבת יעקובס היא חלומם של רות ויצחק מראשוני הכפר, חלום שהתגשם. אני יודע שהמשבר הכלכלי שנלווה למגפת הקורונה פגע פגיעה משמעותית בחקלאים ובבעלי עסקים קטנים. בזמן המשבר הזה, החובה של מדינת ישראל היא לא לתת לאף חלום לקרוס. לאף משפחה שעלולה לאבד את מקור הפרנסה שלה. אסור להשאיר אף אחד מאחור."

שר החקלאות, אלון שוסטר, אמר "אני מבקש להביע את תודתי, הערכתי והוקרתי לנשיא המדינה, שביטא היום בעצם ביקורו סולידריות עמוקה עם המתיישבים והעוסקים בחקלאות. הנשיא מבין היטב את חשיבות החקלאות הישראלית ואת ההיבטים הלאומיים, העמוקים, של שיבת העם לארצו, את חשיבות הייצור באמצעים עצמיים ככל האפשר ואת הפריסה וההתיישבות לאורך הגבולות. הנשיא קרא לי להיעזר בו בכל אימת שאדרש לכך, וכמובן שאעשה זאת. אתגרי החקלאות הישראלית הם רבים, אך עם שותפים כמו נשיא המדינה, בהחלט נוכל להם".

מנכ״לית מועצת החלב, מיכל קראוס: ״אני מודה לנשיא המדינה על תמיכתו הבלתי מסוייגת בחקלאות הישראלית ובמשק החלב. ההשקעה בחקלאות היא הבטחת העצמאות שלנו, היא‏ תעודת ‏הביטוח ‏של ‏מדינת ‏ישראל ‏והיחידה ‏שערבה‏ לביטחון ‏התזונתי ‏של ‏אזרחיה. עלינו לעשות כל שביכולתנו כדי לטפח אותה למען עתידנו והדורות הבאים.''