ארה"ב ובריטניה נגד סין

טראמפ תקף בחריפות את סין לאחר "חוק הביטחון" שהעניק לה שליטה על הונג קונג. גם בריטניה נוקטת צעדים נגד סין, שמאיימת בתגובות קשות.

ניסן צור , ז' בסיון תש"פ

דונלד טראמפ
דונלד טראמפ
צילום: רויטרס

מחריף העימות בין מדינות המערב, בעיקר ארה"ב ובריטניה, לבין סין. לאחר שהשלטונות בבייג'ינג הציגו את "חוק הביטחון" המעניק להם שליטה מוחלטת על הונג קונג, הגיב הנשיא טראמפ בחריפות ואיים בצעדים נגד סין.

במסיבת עיתונאים בבית הלבן אמר טראמפ כי "סין קרעה את ארה"ב כפי שאיש לא עשה מעולם לפני כן. סין פשטה על המפעלים ועל התעשייה שלנו, וביצעה ריגול על מנת לגנוב את הסודות התעשייתיים שלנו". לאחר מכן עבר הנשיא לתקוף את חוק הביטחון החדש שהעבירה סין ביום חמישי. "סין החליפה מדינה אחת, שתי מערכות, במדינה אחת ומערכת אחת. זו טרגדיה להונג קונג. סין חנקה את חירותה של הונג קונג", אמר טראמפ.

הוא איים כי הממשל האמריקאי יטיל סנקציות על בכירים בסין ובהונג קונג שלדעת וושינגטון היו מעורבים בהעברת חוק הביטחון החדש, והוסיף גם כי מחלקת המדינה תשנה את ייעוץ הנסיעות להונג קונג עקב "סכנה מוגברת למעקב מצד סין".

הנשיא גם הודיע כי ארה"ב תשהה את כניסתם של אזרחים סינים שיזוהו על ידי שרותי הביטחון האמריקאים כ"סכנה בטחונית פוטנציאלית" לשטחה, צעד שעלול להשפיע על אלפי סטודנטים סינים הלומדים בארה"ב. בתגובה פירסם משרד החוץ הסיני הודעת גינוי לדבריו של טראמפ, וכינה אותם "אימפריאליים לחלוטין, לא הגיוניים וחסרי בושה".

גם בריטניה תקפה את הצעד ביצעה סין. שר החוץ הבריטי, דומיניק ראאב, הודיע כי 300 אלף בעלי דרכון בריטי בהונג קונג יוכלו לקבל אזרחות בריטית וזכויות מלאות בבריטניה, בתגובה לצעד הסיני. דובר משרד החוץ הסיני, ז'או ליז'יאן, הזהיר את בריטניה וארה"ב כי "הונג קונג היא עניין סיני פנימי בלבד ולאף מדינה אחרת אין את הזכות להתערב".

הוא התייחס לאיום הבריטי ואמר כי "אם בריטניה תתעקש לשנות באופן חד צדדי את נוהליה, היא תפר את החוק והנורמות הבינלאומיות. אנו מתנגדים לכך בתוקף ושומרים לעצמנו את הזכות לנקוט אמצעי נגד". הוא התייחס גם לקריאתה של ארה"ב למועצת הביטחון לכנס ישיבת חירום בנושא חוק הביטחון של סין להונג קונג. "אנו קוראים לארה"ב להפסיק מיד מניפולציה פוליטית חסרת טעם כזו ולעשות משהו מועיל למען הקהילה הבינלאומית", אמר ליז'יאן.