גרמניה מחזירה את הרבנים הצבאיים

הפרלמנט הגרמני אישרר את הצעת החוק להחזיר את הרבנים לצבא גרמניה, בפעם הראשונה מאז הנאצים החליטו לאסור את פעילותם.

ניסן צור , ז' בסיון תש"פ

גרמניה
גרמניה
צילום: אייסטוק

כעת זה רשמי: הרבנים הצבאיים חוזרים לצבא גרמניה. הפרלמנט הגרמני אישר פה אחד את הצעת החוק להחזרת רבנים צבאיים לצבא הגרמני, הבונדסוור, על מנת לאפשר לחיילים היהודים לקבל מענה לצרכיהם הרוחניים.

הצעת החוק הוגשה לראשונה בחודש דצמבר בשנה שעברה על ידי שרת הביטחון של גרמניה, אנגרט קרמפ-קרנבאואר, וכעת אושרר באופן רשמי על ידי הפרלמנט. "המהלך הוא חזרה למסורת עתיקה. זהו סימן לסוליריות והכרה כלפי החיילים היהודים. הרבנים יספקו תרומה ניכרת כנגד האנטישמיות היומיומית המתגברת בחברה שלנו, וכנגד קיצוניות ופופוליזם", אמרה שרת הביטחון הגרמניה במהלך נאומה בפרלמנט.

היא תיארה את אימות הצעת החוק כ"יום היסטורי" והוסיפה עוד כי היא מתכוונת להעלות הצעת חוק שתאפשר גם לאימאמים מוסלמים וכמרים אורתודוקסיים לשרת בצבא הגרמני על מנת לספק את צרכיהם הרוחניים של חיילים מכל הדתות. רבנים יהודיים שירתו בצבא גרמניה מהלך מלחמת העולם הראשונה, אז היו בצבא הגרמני מעל למאה אלף חיילים יהודים.

זמן קצר לאחר עלייתו לשלטון של אדולף היטלר בשנת 1933, נאסרה המשך פעילותם של הרבנים בצבא גרמניה כחלק מהמאמץ להוצאת יהודים מהחיים הציבוריים. הצבא הגרמני הודה לאחרונה כי הוא מתמודד עם בעיה של קיצוניות מתגברת בקרב חלק מהחיילים ואף הקים משרד מיוחד להילחם תופעה.

בדו"ח שפרסם צבא גרמניה בחודש מרץ נכתב כי בשנת 2019 שוחררו מצבא גרמניה 49 חיילים עקב אמונות קיצוניות ואנטי חוקתיות.