טלנובלה סורית

עד כה התרגלנו לדבר על סוריה בהיבט של מלחמת אזרחים, אך לא עוד. בחודשים האחרונים סוריה החלה מלחמה על מוקדי הכוח הלאומיים שלה

סטיב בלחסן , ט' בסיון תש"פ

סטיב בלחסן
סטיב בלחסן
צילום: באדיבות המצולם

חובבי הז'אנר של הטלנובלות הם רבים בעולם, לרוב הם צופים בערוצים היעודים לכך, חלקנו אפילו גדלנו עליהם. בחודשים האחרונים אזרחי סוריה חיים בטלנובלה מטלטלת.

אשת הנשיא אסמא אל-אסד, הלוחשת באוזנו של הנשיא בשאר אל אסד משנת 2000 שכינויה בפי רבים הוא "שושנת המדבר", דמות שכיכבה על שער העיתון ווג, הצטיירה עד כה כמי שחייה חיים ראוותנים בעוד בני עמה נטבחים ללא מורא ע"י בעלה. בשאר אל אסד, כונה על ידי רבים כמנהיג הצמא לדם, זאת לאחר שטבח בבני עמו ללא רחמים והשתמש כנגדם מספר פעמים בנשק לא קונבנציונלי.

עד כה התרגלנו לדבר על סוריה בהיבט של מלחמת אזרחים, אך לא עוד. בחודשים האחרונים סוריה החלה מלחמה על מוקדי הכוח הלאומיים שלה. זו אינה עוד מערכה צבאית כבעשור האחרון, אלא מלחמה המתנהלת ברשתות החברתיות ואיבדה כבר את השליטה בנעשה בגבולות המדינה.

סוריה נשענת על שלושה איזונים מכריעים, הראשון, העדה העלאווית השולטת במדינה ובמוקדי הכוח הלאומים ורודה ברוב הסוני שבסוריה. השני היחסים ששררו בין משפחת אסד, השולטת במוקדי הכוח, לבין משפחת מח'לוף, המממנת אותם, עד כה היו יחסים טובים, אך מלחמת האזרחים והתמשכותה במשך עשור טרפה את הקלפים. והשלישי, מבוסס על שחקן בינ"ל - רוסיה, אשר עם כניסתה לסוריה החלה בתהליך של "הפרד ומשול".

מצד אחד הם חתרו תחת משטרו של אסד בשל קרבתו לאיראנים, ומצד שני החלו לנגוס במשפחת מח'לוף, דבר אשר לא התקבל בעין יפה על ידם, וזאת בעוד המשטר הרוסי בוחש במבנה הצבאי של המדינה. בספטמבר האחרון נשיא רוסיה הזכיר לאסד כי סוריה מחויבת לפירעון הלוואה בסך 3 מיליארד דולר. והשחקן הנוסף איראן אשר מושקעת ברחבי סוריה בהיקף של למעלה מ- 23 מיליארד דולר.

המפנה החל ב־6 בפברואר 2016, יום מותה בשיבה טובה (בגיל 86) של אניסה מח'לוף, אימו של בשאר. הדבר סלל את הדרך לרעיית הנשיא להיות הלוחשת לאוזנו של בעלה.

כבת למשפחה סונית, אסמא סלדה מהרודנות העלאווית, וניסתה להוביל לקרע בין משפחת אסד למשפחת מחלו'ף, ובפרט לבין דודו אשר הונו מעורך ב-120 מיליארד דולר. יש הטוענים כי היא חייבה את הנשיא הסורי לאלץ את בן דודו לתרום מהונו לנזקקים ואף הובילה מרד בנושא.

אין ספק שתסריט הטלנובלה הסורית החל להסתבך לאחר לכתה של אניסה האם, השחקנית הראשית אסמא החלה לייצר מוקדי כוח חלופיים למח'לופים. לדוגמא: היא הורתה אשתקד על הקמת חברת אימטל, שעתידה להפוך בקרוב למפעילת הטלפון הסלולרי השלישית בסוריה. בכך היא רומזת לשלטונות האייתולות באיראן, שהם אינם אורחים רצויים בשל הסנקציות המוטלות עליהם ע"י הקהילה הבינ"ל. ובפתיחת אימטל, היא רומזת לרוסים כי הם רצויים בסוריה, דבר שללא ספק יתקבל בברכה ע"י הנשיא הרוסי.