ציפי חוטובלי: "מדינה פלסטינית - קו אדום עבורנו"

שרת ההתיישבות ציפי חוטובלי ערה לדאגת ראשי ההתיישבות מתוכנית טראמפ אך משוכנעת: נתניהו והליכוד לא יתנו יד להקמת מדינה פלסטינית.

שמעון כהן , ט' בסיון תש"פ

חוטובלי ונתניהו
חוטובלי ונתניהו
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

שרת ההתיישבות ציפי חוטובלי מתייחסת בראיון לערוץ 7 למשרדה החדש ולסוגיית הריבונות וצוות המיפוי הישראלי-אמריקאי שבו היא חברה.

על תפקידו של המשרד החדש היא אומרת כי זה "ייתן מענה לכל ההתיישבות הכפרית בכל הארץ, בנגב בגליל וביו"ש. החטיבה להתיישבות תחת המשרד הזה וסוף סוף היחס להתיישבות לא יהיה בתקציבים קואליציוניים כנושא מגזרי אלא ההתיישבות תקבל את המקום המכובד שמגיע לה. כמדינה שערך ההתיישבות היה ערך יסודי בהקמתה הגיע הזמן שבין משרדי הממשלה יהיה משרד כזה כמקום של כבוד להתיישבות".

"נפגשתי כמעט עם כל ראשי הרשויות ביש"ע או דיברתי איתם בטלפון וכולם מדברים על הצורך במשרד שיטפל בבעיות הייחודיות של התיישבות הכפרית. הנושאים הללו פוזרו בכמה משרדים כמו משרד החקלאות, משרד הפנים, משרד השיכון ועוד והיום יש בית אחד וכתובת אחת להתיישבות הכפרית", אומרת חוטובלי ומזכירה כי לבד מההתיישבות הכפרית תחת אחריותה גם מכינות, שירות לאומי וגרעינים משימתיים. "כל הנושאים הללו יקרים לליבי ויצא לי לעסוק בהם במשך השנים".

בהמשך הדברים התייחסה השרה חוטובלי לסוגיית הריבונות המתקרבת אותה היא רואה כ"מהלך היסטורי חשוב מאוד", ולצוות המיפוי הישראלי אמריקאי שהיא עצמה חברה בו.

על סוגיה זו נשאלה חוטובלי אם שרי הממשלה יודעים משהו מהותי על פרטי תכנית טראמפ, רמת המחויבות לה, המפות והדרישות האמריקאיות. בתשובתה מזכירה השרה כי היא מונתה אך לפני ימים מועטים וטרם התקיימה הפגישה הראשונה של צוות המיפוי תחת הממשלה החדשה.

"יש הרבה שיחות פנימיות של ראש הממשלה והשרים ויש קו אדום שכולם שותפים לו והוא המדינה הפלסטינית. ראש הממשלה התחייב פומבית שאין שום אמירה שתחייב אותנו למדינה פלסטינית בין הים והירדן", אומרת חוטובלי וכשהיא נשאלת אם הצד האמריקאי סבור גם הוא כך היא משיבה שזו העמדה הישראלית שללא קשר לסוגית הריבונות רואה את סכנותיה של המדינה הפלסטינית.

"יש כאן קו אדום שמשורטט לאורך כל הדרך על ידי רבים משרי הליכוד וראש הממשלה הצהיר עליו כשאמר שלא תהיה מדינה פלסטינית. המהלך הזה לא כולל הן שממנו ניתן להבין לאו", אומרת חוטובלי ועל השאלה אם לא נכון להבין את דברי נתניהו כמי שאומר שאנחנו לא נקרא לזה מדינה בעוד טראמפ יקרא לה כך, היא משיבה:

"ראש הממשלה אמר כמה פעמים בשנים האחרונות וחלק מהכרזת הריבונות הייתה שאנחנו מקבלים הזדמנות שבה הצד הישראלי מקבל והצד הפלסטיני מקבל שורה של משימות, בניגוד לעבר כשאנחנו קיבלנו משימות לבצע. אנחנו מקבלים אחיזה בישובים שהקמנו בהרבה מאבקים כי זו הארץ שלנו גם על פי המשפט הבינלאומי. ממשל טראמפ הביא בשורה ואמר שיש כאן את הצד הפלסטיני שצריך לעבור שינוי עמוק והצד הישראלי שצועד בהתפתחות בכיוון הנכון לעשות צעדים חיוביים בשטח. אנחנו רוצים להטיל את הנטל על השינוי על החברה הפלסטינית, כאשר ברור שיש שטח שברור שהוא אדמת העם היהודי. זו תפיסה שהיא נאמנה לאמת ההיסטורית. לא הגענו להסדר בגלל שהצד השני לא רצה בהסדר".

"אחרי כל זה יש קו ברור לכל חבריי לליכוד והוא ההתנגדות לכריכה של הסיפוח באמירת הן למדינה פלסטינית. בנוסף יש את עניין המתווה השטח, וראשי ההתיישבות מדברים על כך ופועלים כדי שלא תהיה אבחנה בין גושים ללא גושים ובין ישובים מבודדים ללא מבודדים".

עוד נשאלה חוטובלי על הקולות בהתיישבות שמביעים דאגה מקידום תכנית טראמפ הכוללת בתוכה השארת 15 ישובים כמובלעות מבודדות, הקפאת בניה, מחויבות ישראלית לאמריקאים ללא תלות בעמדה הפלסטינית, ויתור ישראלי על דרישות לגבי כל מה שלא כלול במפות הריבונות, קרי הישובים, וזאת עוד לפני ההסכמה העקרונית להקמת מדינה פלסטינית. האם היא אינה מודאגת?

"אני לא מכירה שום אמירה של ראש הממשלה שזה המתווה שהולכים עליו ככתבו וכלשונו. גם אם יש מי שמכירים מפה שפורסמה בעבר, רוב הגורמים שמגיבים לתכנית לא שמעו את השקפת ראש הממשלה מתחילתה ועד סופה. הוא הסביר את הקווים האדומים שלו בראיון ל'ישראל היום'. חלק מהסיבה לכך שלא יוצאים כעת עם תכנית הריבונות במסיבת עיתונאים היא כי יש עדיין שלבי עבודה. מדובר בצוות הפעולה צריך לקבוע מה העמדה הישראלית ומהצד השני יש תפיסה שהיא הטובה ביותר שהייתה בבית הלבן ועדיין יכולים להיות פערים גם עם ידידים. תפקידנו הוא לומר מה הם גבולות הגזרה הישראליים. יש כאן מהלך היסטורי וכדאי שכל ראשי הרשויות, שמדברים על הקווים האדומים ובכך עושים את תפקידם כשהם דואגים שלא לפגוע באינטרס של ההתיישבות, שידעו שיש דיסאינפורמציה. הדברים מעדיין בתכנית עבודה ומתגבשים גם כעת".

ועם כל זאת, שאלנו את השרה חוטובלי, אם בכל זאת התכנית שתוצג לממשלה תהיה זהה או קרובה לזו האמריקאית הרואה כיעד את הקמתה של מדינה פלסטינית, כפי שהתבטא השגריר האמריקאי, דיוויד פרידמן, מה תהיה עמדתה.

"לא אתמוך בתכנית שהיעד שלה הקמת מדינה פלסטינית, אבל אני חושבת שלא זו מטרת התכנית. מטרת התכנית היא שינוי המאזן שבמשך שנים היה ברור שישראל בנסיגה והאיחוד האירופי משתלט על שטחי C וכעת אנחנו עוברים מקרב בלימה לקרב התפתחות", משיבה השרה חוטובלי ומציינת כי בעיניה "ביטול זכות השיבה זה הדבר המהפכני ביותר". על אמירתה זו היא נשאלה אם אין מדבור בביטול זכות השיבה לתל אביב וגוש דן אך איש לא ימנע שיבה ליהודה ושומרון ברגע בו תוקם מדינה פלסטינית. "זה לא נכון. זהו אותו טראמפ שביטל מענקים לאונר"א כי הוא סבור שאין עוד פליטים פלסטינים אחרי שבעים שנה. הוא לא מכיר בכלל בזכותם לשיבה. אני לא מוכנה לקבל את התכתיב בשיחה שלפיו תקום מדינה פלסטינית. כל עוד ראש הממשלה מכתיב את המהלכים וכל עוד הליכוד הוא הגורם הדומיננטי יש קווים אדומים שראש הממשלה לא מוכן להתפשר עליהם, ואחד מהם הוא שלא תהיה ישות מדינית בין הים והירדן. היום כבר יש רשות פלסטינית ואנחנו צריכים לדאוג שזו לא תהיה הכנה למדינה פלסטינית".

"אני מאמינה שראש הממשלה לא מאמין בכך שצריכה לקום מדינה פלסטינית ושאר הדברים המורכבים והעדינים יותר יתקדמו בתוך הצוות, וככל שהדברים יתקדמו נשמע יותר פרטים לגבי מהי התכנית הישראלית. כעת אין שום מטרה להכשיר את הדרך למדינה פלסטינית. בימין הישראלי כולם מתנגדים לזה".

ועם כל זאת שאלנו את השרה חוטובלי אם היא מזהה הבל מהותי בין המדינה המפורזת שעליה מדברים כעת נתניהו וטראמפ לבין נאום בר אילן.

"אנחנו לא עוסקים בשאלת הפירוז כי המילה מדינה לא צריכה להופיע שם. יש כרגע רשות פלסטינית ולצערי זו לא מציאות שעומדת לשינוי. בפנינו מציאות שבה הולכים למהלך של ריבונות שמשנה את מהלך ההיסטוריה. מאז 67' העולם לא קיבל את ההתיישבות היהודית ומגיעה כעת המעצמה הגדולה בעולם ואומרת שהגיע הזמן להכיר באמת ההיסטורית וזה דבר מאוד חיובי. ככל שיש מציאות שבה גם מרחיבים את האחיזה שלנו בארץ ישראל, גם אומרים שלא ניסוג וגם הפלסטינים מקבלים שלילה של השיבה בפועל זה ביטול המדינה הפלסטינית. שום דבר ממה שקורה היום לא מאפשר להם להיות מדינה. השליטה הצבאית בין הים לירדן תישאר לנצח בידי ישראל, אז האם מונח לפתחנו סכנת המדינה הפלסטינית? לא, כי לראש הממשלה ברורות המשמעויות של הפיכת הרש"פ למדינה".

"טוב שהימין עוסק במתווה השטח, אבל אני מאמינה שככל שנתכנס למפגשים עם ראשי הרשויות נבין מה הקווים האדומים שהשטח מעלה כלפי מעלה גם בנושא הישובים המבודדים וגם בנושא הבניה, אנחנו רוצים בניה והתפתחות ולא קפיאה. זה יהיה חלק מהדיונים בשבועות הקרובים", דברי השרה חוטובלי.