מי ביוב יסייעו בגילוי קורונה?

מרכז גרמני לחקר הסביבה מוביל מחקר לבדיקת מי שפכים ממבני ציבור ומפעלים, במטרה לחשוף מוקדי התפרצות הקורונה.

ניסן צור , ט' בסיון תש"פ

ביוב
ביוב
צילום: ISTOCK

האם מי הביוב יסייעו לגילוי מוקדם של התפרצות נגיף הקורונה?

מרכז הלמהולץ לחקר הסביבה בעיר לייפציג בגרמניה מוביל בימים האחרונים מחקר חדש שנועד לבדוק את מי השפכים ממפעלים ומבני ציבור גדולים, במטרה לגלות מוקדים בהם ישנה התפרצות של הקורונה.

המטרה של ראשי המרכז הגרמני היא שכל מפעלי השפכים בגרמניה יתקינו את המערכות שיסייעו להם לחשוף היכן קיימת התפרצות של הקורונה, ובכך לסייע בהשתלטות על המגיפה.

על פי המיקרוביולוג האוקה הרמס, הרעיון מאחורי המחקר הוא פשוט: "ביוב מכיל שאריות של הנגיף הנמצא בצואה האנושית. אם הריכוזים של הנגיף קופצים לפתע, מפעלי השפכים יוכלו לזהות זאת ויודיעו לרשויות, שיוכלו להתחיל מיד בבדיקות של האזור המדובר והחשוד", אמר הרמס.

הוא הוסיף עוד כי "זה יהיה קו הבדיקה הראשון. זה יתחיל עם הבדיקות שלנו, ואז אפשר יהיה לדעת היכן לחפש את התפרצות הנגיף והסיבות לכך. בדרך כלל זה בית חולים או מפעל בו יש התפרצות של הקורונה. אז אפשר יהיה לבדוק את העובדים במקום".

ד"ר אולריך מאייר, המנהל הטכני של מרכז הומלהולץ, אמר כי אם המחקר יוכיח את עצמו, ניתן יהיה לאבחן את הגל השני של הקורונה עוד לפני התפרצותו, וכן לבדוק את מספר החולים המדוייק בכל עיר בגרמניה. "אם ניתן יהיה לקבל מושג לגבי ריכוז נגיף הקורונה בשפכים, אנו יכולים לחשב את מספר האנשים הנגועים בלייפציג. זה יהיה מעניין מאוד באסטרטגיות המאבק בנגיף הקורונה", אמר מאייר.

המדענים במכון אמרו כי מדובר במחקר מסובך שנועד למצוא שאריות של הנגיף בתוך כמות עצומה של שפכים, אך המשימה אפשרית. "יש לנו נפח גבוה מאוד של מי שפכים וזה אתגר למצוא את עקבות הנגיף בהם. יש לנו ליטרים ואנחנו צריכים להוריד אותם למיקרוליטר כדי להשיג כמות מספקת למיצוי RNA וזה האתגר. עם זאת, נוכל לאתר דגימות של נגיף הקורונה במי השפכים בתוך יום אחד בלבד, ולהעביר את המידע לרשויות", אמרה רנה קליס, וירולוגית במכון הגרמני.