אלופי צה"ל נחשפו למפת הריבונות

בצבא לא מחכים להצהרות הרשמיות ונערכים להתמודד עם גל התפרעויות של פלסטינים, בכל הגזרות, במחאה על החלת הריבונות ביו"ש ובבקעה.

קובי פינקלר , י' בסיון תש"פ

אביב כוכבי
אביב כוכבי
צילום: דובר צה"ל

בפעם הראשונה נחשפו אתמול (שני) חלק מאלופי המטה הכללי למפת הריבונות שגובשה על ידי ישראל וארצות הברית לקראת החלת הריבונות בחודש הבא, ביהודה ושומרון ובבקעת הירדן.

שעות אחדות לאחר מכן הנחה שר הביטחון בני גנץ את הרמטכ"ל להיערך מבחינה צבאית לצעדים המדיניים. אך בצה"ל לא חיכו להנחיה של שר הביטחון ובשבועות האחרונים נערכים לצעדי הסיפוח.

ראש הממשלה בנימין נתניהו שממשיך בדיונים עם הממשל האמריקני על תוכנית הריבונות, לא הודיע עדיין האם הריבונות תחול רק על הישובים היהודיים ביו"ש ובבקעה, או גם על השדות החקלאיים במרחב - כולל אלו שמעבדים הפלסטינים. ייתכן גם שהריבונות תוחל על כל מרחב בקעת הירדן, יהודים יהודים, ישובים פלסטינים ואדמות חקלאיות.

בהתאם לכך, בצה"ל נערכים לכמה תרחישים: התרחיש ה"קל" שבהם יכלול הפגנות מחאה ועימותים סביב המחסומים. התרחיש השני מדבר על פעולות פח"ע בצירים והתרחיש הקשה הוא בהשתלבותם של עשרות אלפי נושאי נשק מהתנזים והפת"ח להתקוממות, דבר שישנה את פני השטח.

לאור כל זאת, צה"ל יקיים ביום רביעי הקרוב 'משחק מלחמה' רחב היקף, להתמודדות עם אפשרות של הסלמה בעקבות הצהרות הסיפוח.

לאלוף פיקוד המרכז החדש תמיר ידעי לא מצפים אפילו מאה ימי חסד, שכן המציאות בשטח עם ביטול התיאום הביטחוני הפכה קשה יותר ועם הסיפוח אפילו עוד יותר. אבל במערכת הביטחון יודעים לקבוע שבכל דרך, המעצרים והפעילות ימשכו גם אם זה יהיה קשה יותר.