האמן הדתי כתב נגד עירום והודח מהקבוצה

צייר דתי החבר בקבוצת פייסבוק לציירים ישראלים כתב פוסט בו הוא מבקש להימנע מלשתף ציורי עירום בקבוצה. למחרת גילה כי הודח מהקבוצה.

יהונתן גוטליב , י' בסיון תש"פ

פייסבוק. אילוסטרציה
פייסבוק. אילוסטרציה
צילום: iStock

הצייר הדתי אלעזר אמתי היה חבר עד תחילת השבוע בקבוצת פייסבוק בה חברים למעלה מ-41,000 ציירים ישראלים.

הציירים משתפים בקבוצה ביצירות שלהם ומעולמם של ציירים. בין השאר, כמקובל בקבוצת אמנים בה חברים ציירים מכלל המגזרים, שיתפו הציירים גם באמנות עירום.

בתחילת השבוע, ביום ראשון בשעה 1:00 בלילה, אמתי שיתף את חברי הקבוצה בפוסט שכתב, בו ביקש בדרך יצירתית לחשוב שוב ולהימנע מלשתף בציורי עירום.

למחרת גילה אמתי כי הוא והפוסט שכתב ספגו נאצות קשות, הפוסט הוסר על ידי מנהלת הקבוצה ואף חברותו בקבוצה בוטלה. נאמר לו כי הוא עבר על כללי הקבוצה האוסרים אלימות או פוגענות, וכן נאמר לו כי עבר על חוק הקבוצה האוסר "לפרסם פוסטים מתריסים בכוונה לעורר דיון שאינו קשור לציור. פוסטים שעלו רק לשם הפרובוקציה ינעלו או ימחקו בהתאם לשיקול ההנהלה".

"נכון, אני כותב מעט מתוחכם ובוטה יותר מ'בעסה שמעלים פה ציורים חשופים בסגנון זה'", אמר אמתי. "בכל זאת, חשבתי שזה לא בוטה יותר מהציורים שעלו. כן. גם אם זה ציור ולא תמונה".

הוא הוסיף, "מה שקרה בהמשך היה מדהים. קודם כל היה מדהים לראות שאנשים ערים בשעות האלה. חשבתי שאני היחיד. מה שעוד הדהים אותי היה שאנשים שונאים בשעות האלה. וואו כמה שנאה. שנאתם כל היום, איך נשאר לכם כוח?! זה נשמע מאוד מעייף... כמה עויינות, בורות, נאורות בגרוש..."

"בחרתי שלא להגיב לאיש. למרות שכמו שאתם מבינים, הקב"ה חנן אותי בלב מרגיש ובאצבעות כותבות. תודה ה'. התאפקתי. לא כי אני מסכן, לא כי נעלבתי, לא כי לא היה לי מה להשיב. התאפקתי כי אין לי עניין לנסות ולשכנע מישהו לתת לי משהו שמצד הדין פשוט לא מגיע לי. זו קבוצה פרטית, מותר להעלות בה כל ציור מכל סוג, הבחירה בידך האם להשתתף או לצאת", ציין.

"האמת שציפיתי מאמנים להיות גם קצת בני אדם ולהגיב בסגנון בוגר יותר, אך במדינה דמוקרטית מותר גם להגיב כמו נער מתבגר למרות שאתה בן 50. זה חוקי לגמרי. מצאתי בית חם של אמנים שחלקם רגישים ומכילים כל אדם באשר הוא אדם שחושב כמוהם. אבל בדיוק כמוהם. בבוקר, כשראיתי שהפוסט ירד והורחקתי מהקבוצה, פניתי למנהלת הקבוצה בבקשת הסבר. מה שהבנתי מדבריה היה שהעלתי פוסט 'פוגעני ואלים' ולכן הורחקתי", כך אמתי.

הפוסט שכתב הצייר הדתי אלעזר אמתי בגינו הורחק מהקבוצה:

אם לא הייתי דוס סוטה וחשוך, היה מותר לי לבקש שלא יעלו ציורי עירום בקבוצה.
אם לא הייתי דוס סוטה וחשוך, לא הייתי נבהל מהתגובות בהן היו מסבירים לי שעירום זו אמנות, וכך היה כל השנים, ואפילו מלמדים על זה בתולדות האמנות, וכל האמנים הגדולים ציירו עירום.
ובכלל מי אמר שבעירום יש בעיה? ושתדע לך שאתה פשוט דוס סוטה וחשוך אם ציור עירום בכלל עושה לך משהו! ואיך יש לך בכלל פייסבוק אם אתה דוס סוטה וחשוך?! ואתה מוזמן לחזור ל"כוילל שלך" ולא לכפות את דעתך על הרוב המוחלט.

והעיקר, כשהעלו ציורי עירום של גברים לא אמרת כלום ופתאום עכשיו כשהעלו ציורים של נשים- נזכרת לצעוק. אז יאלה יאלה, פשוט תצא לנו מהקבוצה ותעזוב אותנו לנפשנו.

אם לא הייתי דוס סוטה וחשוך, הייתי פשוט מסביר שזה ממש לא משנה למה זה מפריע לי, והאם זה בגלל שאני דתי, או סתם בגלל שאני אדם שרוצה לבחור לפני שאני מקבל עירום לפנים. כן. גם ציור.

הייתי מסביר שהקבוצה הזו מאוד חשובה לי, ואני לומד ממנה הרבה, ובכל זאת, הייתי שמח אם היו מעלים בה רק תכנים שלא פוגעים בחלק מחברי הקבוצה.

לא כי חייבים, לא כי זה כלל של הקבוצה, אלא פשוט בגלל שאנחנו אנשים טובים וחשוב לנו לא לפגוע בחברים שלנו.
אבל מה לעשות, בחרתי להיות דוס, וחלק מהמחיר שאני צריך לשלם הוא שאסור לי לבקש בקשות כאלה מוזרות. למה, אתם שואלים? כי אז אקבל תגובות בסגנון: "שתדע לך שאתה דוס סוטה וחשוך!"