כך רימתה סין את העולם

תחקיר של סוכנות הידיעות AP חושף כיצד הסתירה סין מידע קריטי מארגון הבריאות העולמי, ואיפשרה לנגיף הקורונה להתפרץ בעולם.

ניסן צור , י"א בסיון תש"פ

בדיקת קורונה בבייג'ינג
בדיקת קורונה בבייג'ינג
צילום: רויטרס

לאורך כל חודש ינואר שיבח ארגון הבריאות העולמי את סין על תגובתה להתפרצות נגיף הקורונה. אולם מאחורי הקלעים מתברר כי השלטונות הסיניים הערימו קשיים, רימו את ארגון הבריאות וגרמו לעיכוב בתגובה העולמית לתהפרצות הנגיף.

למרות הדרישה של ארגון הבריאות העולמי לקבל את המפה הגנטית של הנגיף, השלטונות בבייג'ינג הסכימו לשחרר את הגנום רק שבוע לאחר ששלוש מעבדות שונות הצליחו לפצח אותו.

מסמכים פנימיים הראו כי בקרה הדוקה של השלטונות ותחרות פנימית במערכת הבריאות הסינית עמדו מאחורי העיכוב הקריטי בשחרור המידע החשוב. את המידע הראשוני על מספר המקרים ומצב החולים סיפקה סין רק שבועיים לאחר מכן, תוך שהיא מסתירה את המידע האמיתי.

סוכנות הידיעות AP השיגה הקלטות מישיבות סוכנות הבריאות של האו"ם לאורך חודש ינואר, מהן עולה כי ראשי ארגון הבריאות העולמי שיבחו את התנהלות סין מתוך תקווה לקבל מהם כמה שיותר מידע במהירות האפשרית, במטרה לעצור את התפשטות הנגיף בעולם.

עם זאת, בשיחות פרטיות הם התלוננו כי סין לא חולקת את הנתונים שיסייעו להבין עד כמה הנגיף מתפשט בין בני אדם ומהו הסיכון אותו הוא מהווה לשאר העולם.

"אנו עובדים על פי מידע מינימלי ביותר. זה בבירור לא מספיק על מנת לבצע תכנון נכון", אמרה האפידמיולגית מריה ואן קרקהובה, בכירה בארגון הבריאות העולמי, באחת הפגישות בחודש ינואר.

הנציג הבכיר של ארגון הבריאות העולמי בסין, ד"ר גאודן גלאה, הוסיף אז כי "אנו כרגע בשלב בו הם מעבירים לנו את המידע 15 דקות לפני שהוא מתפרסם בטלויזיה הסינית הממלכתית".

לאורך כל התקופה הזו החליטו ראשי ארגון הבריאות העולמי שלא לחשוף בפני העולם כי סין מסתירה מהם את המידע הקריטי. בשבוע השני של חודש ינואר אמר ראש אגף החירום בארגון הבריאות העולמי, מייקל ראיין, כי "הגיע הזמן להעביר הילוך ולהפעיל לחץ נוסף על סין. אנו מנסים בלי סוף לקבל עדכונים מסין על המתרחש".

בין התאריך בו הצליחה מעבדה סינית לפצח את הגנום של הנגיף, 2 בינואר, ועד לתאריך בו הכריז ארגון הבריאות העולמי כי מדובר במגיפה, 30 בינואר, חלף כמעט חודש שלם בו ניתן היה לעצור את ההתפשטות של הנגיף הקטלני ברחבי העולם.

"ברור שיכולנו להציל חיים רבים יותר ולהימנע ממקרי מוות רבים אם סין וארגון הבריאות העולמי היו פועלים מהר יותר", אמר עלי מוקדאד, פרופסור במכון למדעי הבריאות באוניברסיטת וושינגטון. עם זאת, גם הוא טען כי "אם ארגון הבריאות העולמי היה מתעמת עם סין, זה יכול היה לגרור מצב גרוע הרבה יותר של אי קבלת מידע כלל".