'האוצר מצ'פר דווקא את מי שלא עזר'

מומחה לניהול סיכונים: המסר של תכנית האוצר המתגמלת את מחזירי עובדי החל"ת לציבור הוא שמי שהעסיק עובדים למרות הקשיים – פראייר.

שמעון כהן , י"ב בסיון תש"פ

משרד האוצר
משרד האוצר
פלאש 90

עו"ד רם א. גמליאל, יועץ אסטרטגי ומשפטי, מומחה בניהול סיכונים משפטיים, מתייחס בשיחה עם ערוץ 7 למתווה הכלכלי החדש של משרד האוצר. "אני שומע ומזדעזע", הוא אומר ומסביר מדוע:

"איזה מסר אנחנו מקבלים מהמדינה? המדינה אומרת שמעסיקים שבתקופת המשבר ספגו נזקים, לא הוציאו את העובדים לחל"ת ולא העמיסו אותם על קופת המדינה ועזרו למשק הם שיסבלו ולא יקבלו כלום. לעומת זאת, עסקים אחרים שכשהמדינה אמרה שפותחים את המשק ובואו עם כל הקשיים ותחזירו את העובדים לעבודה ועשו את זה, גם הם יצאו פראיירים. מי שיקבל כסף הם אלה שלא נכנסו מתחת לאלונקה, אלא הושיבו את העובדים בבית על חשבון משלם המיסים. הם יקבלו כעת 7500 שקלים. על מה? אני לא יודע".

מוסיף עו"ד גמליאל ותוהה על עצם קביעת הסכום שאותו תשלם המדינה כפיצוי למעסיקים: "ואם העובד מרוויח פחות? ואם העובד מוחזר לחיצי משרה ולא למשרה מלאה? לעסק לא נגרם שום נזק כמו חברות הביטוח שהוציאו הרבה עובדים לחל"ת מסיבות שונות ומדובר בעובדים שהיו יכולים לעבוד מהבית? הם יקבלו מיליונים על חשבון משלם המיסים. מי שלא יקבל הוא מי שהיה בסדר".

"במשבר נוסף חלילה, ולא רק מגיפה, האמירה למעסיקים היא לזרוק את העובדים אל הקופה הציבורית ובסוף ישלמו לכם. זה מסר חמור שמחנך את הציבור לנורמות פסולות והכי גרוע הוא שהוא פוגע במי שהיה בסדר וסייע להניע את גלגלי המשק".

ואולי בכל זאת יש היגיון מסוים של אנשי האוצר המבקשים לנוכח המצב הנתון להשיב את העובדים להעסקה מלאה? "אם זו הייתה תכנית טובה לא היו משנים אותה שלוש פעמים ביום לפי הצעקות של מישהו. הייתה תכנית יציאה מהסגר ולא ניתן להתעלם מהכול ולומר שנמציא את הגלגל מחדש. אם נבדוק מי נהנה מהתכנית הזו נגלה שאלו לא מי שחייבים אותה כדי לשרוד, העסקים הקטנים והבינוניים".

מוסיף עו"ד גמליאל ואומר: "באו למסעדות ואמרו להם שבוע לפני תחילת יוני שהם יכולים לחזור לעבוד. הם שחטפו את הנזק הכי חמור, שמלאים נרקבו להם והפסידו כסך רב, הם החזירו את העובדים ועכשיו אומרים להם שהפיצוי יהיה פחות כי החזירו עובדים שבוע לפני הזמן. איפה המחשבה? איפה האסטרטגיה? כל בעל מסעדה שהחזיר עובדים חוטף נזק של 4000 שקלים על כל עובד. למה?".

"אנשי האוצר הם אנשים ראויים וטובים אבל צריך תכנית יציבה ארוכת טווח ולא אלתור של הרגע האחרון. להגי שאין מושג מה לעשות בחצי מיליארד שקל ומחפשים את עזרת הציבור, זה לא רציני. יש הרבה דברים שאפשר לעשות עם חצי מיליארד שקל, לעודד עסקים קטנים ובינוניים, להשתתף בשכר העובדים וכו'. אם במקום להבריח את העובדים הביתה, היו משלמים את זה למעסיקים ומסייעים להם להמשיך ולהניע את גלגלי המשק בהעסקה מהבית לא היינו במצב הזה".

גמליאל מסכים לתחושה שקריאת שר האוצר לציבור לייעץ להיכן להפנות את חצי מיליארד השקלים תניב תוצאה אחת: מי שיצעק חזק יותר יקבל יותר. "מי שיצעק חזק יקבל. מי שיש לו לובי חזק ואגרסיבי ויידע להפעיל מכבשי לחץ יקבל, והעסקים הקטנים והבינוניים שאין להם שומן ולא מקבלים הלוואות בערבות מדינה לא ייהנו כמעט בכלל מחצי מיליארד השקלים".

"אני מצפה שמי שנכנס למשרד האוצר שיגיע עם תכנית סדורה. מנהיגות זה תיעדוף והבנה מי לא יכול להשמיע צעקה ודווקא שם לעזור ויש הרבה מה לעזור", אומר עו"ד גמליאל וכשהוא נשאל אם להערכתו מדובר בחוסר ניסיון של השר או בפופוליזם, הוא משיב: "השר כץ הוכיח שיש לו יכולות ניהול והובלה במשרד התחבורה גם של פרויקטים גדולים מאוד מול הרבה מאוד ביקורת שהייתה עליו, והוא הצליח לעמוד בלחצים תוך התוויית אסטרטגיה. הוא עשה זאת מתוך מבט ארוך טווח של מי שמתכוון להישאר הרבה שנים במשרד. כך צריך לגלות מנהיגות ולא להסתכל על המשבר בממד החודש הקרוב או הכותרת הבאה בעיתון אלא על הצרכים הלאומיים ולהסתכל על אלה שקולם לא נשמע ולעשות את הדבר הנכון מנהיגותית".