הכישלון הוא גם של שקד

הביקורת שהטיחה שקד בחוטובלי בסוגיית העמדת נציג ש"ס בראשות הוועדה למינוי דיינים היא נכונה, אך הוויתור שעשתה הביא גם למצב הנוכחי

זיו מאור , י"ב בסיון תש"פ

זיו מאור
זיו מאור
צילום: אלירז שנהב

ביום שלישי התפתח עימות במליאת הכנסת בין חברת האופוזיציה הטרייה איילת שקד לבין השרה ציפי חוטובלי מהליכוד. על הפרק עמדה החלטת הממשלה להעמיד את נציג ש"ס בראש הוועדה למינוי דיינים. שקד השתמשה בסוגיה הזו כדי לנגח את הח"כים הדתיים של הליכוד על כך שאינם מגינים על ענייני הציונות הדתית, והטיחה בחוטובלי כי התנהלות הדתיים של הליכוד בעניין הזה היא חרפה.

שקד צודקת בטענתה שסוגיית הוועדה למינוי דיינים היא בעלת חשיבות גבוהה לציונות הדתית וכי העברת ראשות הוועדה לש"ס היא פגיעה קשה באינטרס של הציונות הדתית. היא אפילו צודקת בכך שנראה שהח"כים הדתיים בליכוד הפקירו את הזירה ולא השמיעו בסוגיה הזו את קולם של מצביעי הליכוד הדתיים - ואני בתוכם. אבל שקד טועה בביקורת החריפה שהטיחה בחוטובלי, משום שהיא עצמה שותפה באחריות למצב העגום.

הוועדה למינוי דיינים מורכבת, באופן מסורתי, משלושה נציגים חרדים אשכנזים, שלושה נציגים חרדים ספרדים ושלושה נציגי הציונות הדתית, ללא חלוקה עדתית. חלוקה זו - שני שלישים חרדים ושליש ציונים־דתיים - אינה משקפת את החלוקה הדמוגרפית של העולם הדתי בישראל. ההפליה הזו היא חרפה שנמשכת עשורים, והתקלה הראשונה של שקד הייתה שבהיותה שרת המשפטים לא ניצלה את כוחה הפוליטי כדי לשנות אותה. הסוגיה עלתה לדיון בכנסת ה־19, שבה נפתלי בנט היה שר הדתות והמפלגות החרדיות נשארו באופוזיציה. אז עלתה דרישה לשנות את האיזון, אך שרת המשפטים לבני בלמה את המהלך.

לא זו בלבד ששקד לא ביטלה את ההפליה - היא אף שינתה את הסטטוס קוו לרעת הציונות הדתית: באופן מסורתי היה יו"ר הוועדה למינוי דיינים שר המשפטים. איילת שקד היא שרת המשפטים הראשונה המגיעה ממפלגת הציונות הדתית. החרדים ראו בכך שינוי זכותם המקודשת להחזיק ברוב של שני שלישים מהוועדה. הם דרשו ששקד לא תעמוד בראש הוועדה, ודרישתם נענתה: בכנסת ה־20 כיהן בראשות הוועדה יובל שטייניץ מהליכוד.

המהלך הזה, שהוא תוצאה של ויתור של איילת שקד, יצר את התקדים לכך שראש הוועדה איננו שר המשפטים. בזכות התקדים הזה היה בסיס להעברת ראשות הוועדה לח"כ מש"ס, שאיננו שר המשפטים. כך הגענו עד הלום, ושקד וחוטובלי חתומות שתיהן על המחדל.

צביונם של בתי הדין הרבניים, והגשמת יהודיותה של מדינת ישראל באמצעותם, הוא ערך שחשוב שח"כים דתיים יילחמו עליו. בשנים האחרונות נציגינו, הן בליכוד והן בבית היהודי, נרדמו בשמירה.

הכותב הוא יו"ר האגודה לזכות הציבור לדעת, לשעבר דובר הרבנות הראשית לישראל