אביחי מנדלבליט יבקש להקים יחידת אכיפה של דיני התכנון והבנייה באיו"ש

היועץ המשפטי לממשלה יבחן האם יש מקום לפתוח בחקירת משטרה או בבדיקה מקדימה בעקבות בנייה לא חוקית ישראלית ביהודה ושומרון.

ערוץ 7 , י"ג בסיון תש"פ

אביחי מנדלבליט
אביחי מנדלבליט
צילום: Hadas Parush/FLASH90

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט יבחן בקרוב האם יש מקום לנקוט צעדים, ובכללם פתיחה בחקירת משטרה או בבדיקה מקדימה, בעקבות בנייה לא חוקית ישראלית ביהודה ושומרון.

כתב ''כאן'' אמוץ שפירא דיווח כי לפני כשבועיים ערכה המשנה לפרקליט המדינה לתפקידים מיוחדים עו"ד נורית ליטמן דיון עם נציגי המשטרה בנוגע לעבירות בנייה שמהן עולה חשד להתנהלות שלא כדין מצד רשויות מקומיות, כמו הנפקת היתרי בנייה פיקטיביים שנחזים להיות חוקיים, מימון בנייה בלתי חוקית ומתן שירותים למאחזים בלתי חוקיים.

על פי הדיווח, בתום הדיון הוחלט להעביר את מכלול העניין לבחינת היועמ"ש שיכריע כיצד להמשיך את הטיפול - ויבחן האם מדובר בתופעה רוחבית, האם יש בסיס שמצדיק לפתוח בחקירה או בבדיקה מקדימה או לנקוט צעדים אחרים.

כמו כן בכוונתו של היועץ המשפטי לממשלה לפנות לשר הביטחון החדש גנץ לגבי הקמת יחידת אכיפה מקצועית יעודית של דיני התכנון והבנייה באיו"ש.

נציין כי בעבר הביע היועמ"ש בבג"ץ הסכמה בדבר הצורך בהקמת יחידה שכזו, ואף פנה בעבר לשר הבטחון, ולמרות זאת היא עדיין לא קמה. לפני כעשרה ימים כתבו בפסק דין שופטי בג"ץ הנשיאה חיות, פוגלמן וברק ארז כי ניתן לצפות כי הנושא יקודם באופן ממשי ובלוח זמנים בן חודשים אחדים.