פרופ' ישראל אומן:
לפעמים צריך להיות באופוזיציה ולדבוק בעקרונות, זה לא סוף העולם

חתן פרס נובל שחוגג 90 תומך בהחלת הריבונות וטוען שמדברים עליה יותר מידי, ''צריך לשתוק ולעשות".

ערוץ 7 , י"ג בסיון תש"פ

פרופ' ישראל אומן
פרופ' ישראל אומן
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

פרופ' ישראל אומן, חתן פרס נובל לכלכלה שחוגג היום (שישי) 90, העניק ראיון לעיתון "מעריב" שבו התייחס לסכסוך הערבי-ישראלי ואמר כי אסור ליהודים להתגמש לפני הפלסטינים.

"אנחנו עדיין במצב מלחמה. חגגנו 72 למדינה, לא מזמן 50 שנה לשחרור ירושלים ויהודה ושומרון וכעת יום ההולדת המאה למלחמה החמה עם הערבים, שהחלה ב־1920. אולי צריך לציין את זה, כי לא נראה לי שהיא עומדת להסתיים, ובנושא הזה זכותנו להיות כאן, וגמישות היא לא במקום. גמישות היא מוות, התקפלות. אנחנו לא צריכים להיות כאלה".

לדברי פרופ' אומן, ''צריך לומר דברים ברורים, שזכותנו לחיות פה והזכות של הערבים אולי גם, לא מכחיש זאת, אבל זכותנו ההיסטורית לחיות לא רק בתל אביב, אלא גם בירושלים, חברון, גוש עציון ובאריאל. זכות היסטורית שהולכת אחורה אלפי שנים, ובזה אסור להיות גמישים. גם הערבים לא גמישים, הם אומרים שהכל שייך להם".

"יש אפשרות לפשרה, אבל אנחנו לא אמורים לדבר עליה, מפני שהם רחוקים ממנה. הדבר הכי גרוע הוא שהם מלמדים את הילדים והקהל שלהם לשנוא אותנו, להרוג. הופכים את המחבלים, הרוצחים, לאלילים. כמו שאצלנו הציונות היא אידיאולוגיה, אצלם האידיאולוגיה היא להשמיד אותנו, וזה לא הולך ברגל. ילדים גדלים לתוך זה, סופגים. אי אפשר מזה ללכת לפשרה. זה מושרש אצלם, וכל עוד זה מתנהל ככה, אסור לנו להיות הראשונים שיגידו 'אולי כן'".

פרופ' ישראל אומן נשאל על הסיפוח המתוכנן ואמר ''אני בעדו. מדברים על הדבר הזה יותר מדי. צריך לעשות, כי כשמדברים על משהו כזה למוות, הוא בסוף מת. צריך לשתוק ולעשות".

חתן פרס נובל שהודיע בעבר על תמיכה בנפתלי בנט ואיילת שקד, נשאל על נוכחותה של מפלגת ימינה באופוזיציה, ואמר "לאחרונה לא דיברתי עם נפתלי, ומה לעשות, לפעמים צריך להיות באופוזיציה. צריך להישאר עם העקרונות. השאיפה להיות בפנים ולאחוז בכוח בכיסא היא לא תמיד חיובית. אופוזיציה היא לא סוף העולם".