דקה אחר דקה: כך בוצע הלינץ' ביהודה גליק

יהודה גליק שיחזר רגע אחרי רגע מהלינץ' הרצחני שעבר בשבוע שעבר. "נכנסו פנימה כעשרה חבר'ה בראשות מפקד עם מדים שחורים", אמר.

יהונתן גוטליב , ט"ו בסיון תש"פ

ח"כ לשעבר יהודה גליק שיחזר היום (ראשון) בראיון לבני טיטלבוים בכאן מורשת את אירועי התקיפה שעבר, החל מהדקה בה נכנס לסוכת האבלים של משפחתו של איאד אלחלאק ועד הרגע שבו התקשר למשטרה.

כפי שפורסם, בשבוע שעבר הוכה והותקף גליק כשהגיע לנחם את משפחתו של אלחלאק, צעיר ערבי עם מוגבלויות שנהרג בשוגג בידי שוטרי מג"ב לאחר שנחשד כי מחזיק אקדח בידו.

"אני מאושר שאני בחיים", אמר גליק. "זו היתה קבוצה של עשרים שלושים גורמים אלימים ורצחניים שניסו לרצוח אותי וב"ה הקב"ה הציל אותי".

גליק שיחזר את הדקות הארוכות בהן כבר ראה את המוות שלו קרוב. "אני יו"ר עמותה שהקמתי בשם שלום ירושלים, שבעצם אנחנו מנסים לקדם בכל העולם שלום ושיח בין אנושי", אמר.

"מאוד הזדעזעתי שבוע שעבר מהאירוע שבו אנשי המשטרה הרגו אדם עם מוגבלויות ובאתי להביע את נחמתי כאחד האדם", סיפר. "לצערי, איך שנכנסתי לאוהל המנחמים קם שם אחד מבני המשפחה ושאל אותי איך קוראים לי, אמרתי לו 'יהודה גליק', אז הוא אמר לי שאני לא רצוי פה".

"אמרתי לו שאני מכבד את זה ואני יוצא ואז קרה משהו די סוריאליסטי", ציין, "קמתי לצאת ואז קמה אישה ואמרה לי 'אתה לא רצוי כי אתה איש של שנאה ואלימות ופה זה בית של אהבה ושלום'. לא סיימה את משפטה ונכנסו פנימה כעשרה חבר'ה בראשותו של מפקד עם מדים שחורים ופשוט הפליאו בי את מכותיהם".

הוא תיאר אלימות קשה שהופנתה כלפיו על ידי אותם ערבים. "הם דחפו אותי במורד המדרגות, שזה עשרים וחמש מדרגות, ופשוט לא הפסיקו לבעוט, לחבוט, לתת אגרופים וחבטות במשך כמאה חמישים מטר, עד שהגעתי למזלי הטוב לתחנת כיבוי אש שהייתה בקצה הרחוב, אבל הם עשו את כל אשר לאל ידם".

"אני ראיתי את המוות לנגד עיניי", אמר. "אני קיוויתי שאף אחד מהם לא ישלוף איזה סכין, גרזן או משהו כזה. הייתי בהלם אבל ברוך ה' אני שמח שנכנסתי לתוך תחנת הכיבוי אש וצלצלתי למשטרה. אבל לאורך כל הרחוב, 150 מטר, עשרים-שלושים צעירים עושים בי לינץ' רצחני, מאות אנשים ברחוב רואים את הכל ואף אחד לא מתקשר למשטרה".

לדבריו, דווקא מי שגירש אותו מהבית בתחילה ניסה לגונן עליו ממוות אך לא שכח גם לגונן על אותם צעירים ערבים מהסתבכות בפלילים. "יאמר לזכותו, שהאיש הראשון שהיה בבית שאמר לי שאני לא רצוי הוא דווקא ניסה לחסום את החבר'ה. הוא ניסה לעצור בעדם ואני מוכרח לומר שהוא גם הציל את החיים שלי, הוא באמת נאבק בהם, יאמר לזכותו".

"אבל הוא באותו זמן, חוץ מהעובדה שהוא גירש אותי מהבית וזה לגיטימי בעיני, הוא גם דאג שאף אחד לא יצלם. כל מי שהרים טלפון וצילם, הוא החרים לו את הטלפון ולא הרשה לאף אחד לצלם", ציין גליק.

"די היה ברור שיש פה אירוע של אלימות מאוד מאוד קשה ומאורגנת וזה חבל. אתה מתייחס לאנשים כבני אדם ואתה מצפה שהם לא יגידו לך לא 'אנחנו לא בני אדם, תתייחסו עלינו כמו שאנחנו מפלצות, אנחנו חיות אדם'" ציין.

"אין ספק שבעזרת השם בפגישתי הקרובה עם השר לביטחון הפנים, ידיד אמיר אוחנה, אני אעלה בפניו את העניין הזה ואני אומר שצריך לעשות מעשה הרתעתי ברחובות ירושלים. מה שקורה היום שאנשים לא פוחדים באופן גלוי להתנהל בצורה כזאת וזה לא יכול להימשך".