הדובדבן שבגולן. קטיף וטיולים

טעם וטבע ברמת הגולן. טיולים קלילים וכייפים למשפחות סביב קטיף עצמי של הדובדבן.

קובי פינקלר , ט"ז בסיון תש"פ

הדובדבן שבגולן
הדובדבן שבגולן
צילום: משק שעל

עונת קטיף הדובדבנים היא הזדמנות מצוינת לטיול מהנה בגולן. ריכזנו כמה הצעות למסלולים אטרקציות ומסעדות בקרבת הקטיפים.

אז מה בתפריט?

1. סיור וסדנת שוקולד, עששיות ביער האגדות וקטיף הדובדבן בבוסתן בראשית.

קטיף דובדבן במטעי צפון הגולן-חוויה של טבע וטעם. מגיעים אל מטע הדובדבנים בבוסתן בראשית הסמוך לעין זיוון. הקטיף כולל אכילה חופשית במקום לצד תערוכת כלים חקלאיים, פארק חבלים, מתנפחים, פינת חי, טרקטורונים לילדים, פינות ישיבה מרווחות ועוד....(חלק מהפעילויות מתקיימות רק בסופ"ש וכרוכות בתשלום. בשל ההנחיות ולצורך מניעת התקהלות ותורים יש לבצע רכישת כרטיסים מוקדמת באתר: https://www.enzivan.co.il לפרטים- 04-6993610/12)

ממשיכים לתצפית של 360 מעלות מפסגת הר בנטל אל עמק החולה, החרמון ,דרום לבנון וסוריה. מדובר ללא ספק באחת מנקודות התצפית היפות ביותר בצפון. תוכלו לעצור לקפה מול הנוף ב'קופי ענן'.

נסיעה קצרה תיקח אתכם למפעל השוקולד דה קרינה בעין זיוון – לסרט קצר, סיור מתוק וסדנת שוקולד (כשעה, ימים א'-ה' בין השעות 09:00-17:00, ימי ו' וערבי חג בין השעות 09:00-15:00.בימי שבת וחג-סגור. כשר למהדרין. בתאום מראש).

נעצור לצהריים בעין זיוון בפיצה וינו (א'-ו' 11:00-18:00, שבת-סגור. כשר למהדרין).

בערב נצא לסיורי עששיות ביער אודם -הסיור מתחיל כל ערב כרבע שעה לפני שעת השקיעה ,נפגשים בג׳ובה הגדולה ביער אודם. הג׳ובה הגדולה היא שקע וולקני מאוד מרשים שנפער בתוך יער אלונים קסום בו נצעד. הסיור הינו סיור רגלי ממש בתוך תוואי היער, של כשעה וארבעים דקות עם סיפורים, הסברים על חיות היער, הצמחייה שלו, תופעת הג׳ובה ועל הכוכבים (בהרשמה מראש 050-6894560).

2. סיור במבצר אמיתי, פריחות בפסגת החרמון הקרירה ומתקני כיף ואקסטרים לילדים.

ראשית, קוטפים וטועמים את מלך הפירות- הדובדבן ופירות יער אחרים.

משם, ממשיכים למבצר נמרוד . בטרם ניכנס אל המבצר, נעצור לתצפית לכיוון עמק החולה, החרמון וגבול הלבנון. נעפיל אל המבצר, נסייר באולמות ובמעברים סודיים ונציץ מחרכי הירי כמו אבירים אמיתיים! חפשו את סמל האריה הלוכד עכבר בציפורניו- זהו סמלו של השליט הממלוכי בייברס. המבצר נבנה לפני כ700 שנה על ידי המוסלמים והוא השתמר עד היום בצורה מרשימה.

נמשיך בנסיעה קצרה אל החרמון ונהנה מאוויר הקריר שבפסגה. כעת הפריחה הייחודית של החרמון בשיאה. נפגוש את הדובדבן השרוע, את חדעד הלבנון ועוד פרחים ייחודיים להר הגבוה והקר הזה. הילדים יוכלו ליהנות מפעילות במתקני האקסטרים החדשים שנבנו כאן- מזחלות אקסטרים, רכבל ו- Sky Rider.

3. אם אתם אוהבים טיולים- הצטיידו בנעלי הליכה ותיק על השכם וצאו לשביל הגולן.

השביל חוצה את הגולן מצפון לדרום ואורכו 120 ק"מ. הוא מביא את ההולך בו למרחבים מרתקים ופחות מוכרים של הגולן- אל מרחבי בזלת ושדות מרעה, אל נקודות תצפית ואתרים היסטוריים. לפני שמתחילים בצעידה- אסור לוותר על קטיף דובדבנים ופירות יער במטעי צפון הגולן.

מתחילים כרגיל, בחוויה חקלאית מתוקה של קטיף דובדבנים ופירות יער באחד מאתרי הקטיף בצפון הגולן.

נמשיך למסלול הליכה בשביל הגולן מתל קצעה לאנדרטת פלס"ר חטיבה 7. המסלול מתחיל בהליכה ביער אודם. זהו היער הגדול בגולן ובו תפגשו את אלון התולע, האלה הארצישראלית והלבנה הרפואי. השביל עובר במטעי הדובדבן של הדרוזים. החקלאים הדרוזים מצפים לפרי שנה שלמה ולמרות הפיתוי-אסור לקטוף. נטפס עם השביל למרומי הר אודם. שם תתגלה לעינינו תצפית יפה על תילי הגעש של צפון הגולן. השביל עובר בסמוך למחצבת סקוריה ('טוף' בלשון העם). ניתן להתרשם מהצבע האדום של האבן הגעשית, צבע שנתן להר את שמו. נסיים את המסלול באנדרטת פלס"ר חטיבה 7 שהוקמה לזכר 24 חברי הפלוגה שנפלו במלחמת יום הכיפורים.

(מקטע 3 -מתל קצעה לאנדרטת פלס"ר חטיבה 7. אורך המסלול-8 ק"מ, דרגת קושי: קל ).

צהריים ב-בצומת וואסט או במסעדת הבוקרים במרום גולן.

נקנח את הטיול בתצפית ממצפה רונן (מצפה קוניטרה) אל עבר סוריה. לעינינו יתפרשו מטעי התפוח והדובדבן של קיבוצי צפון הגולן ותילי הגעש שמעבר לגבול. מכאן נוכל לראות את שרידי העיירה הסורית קוניטרה הישנה ואת קוניטרה החדשה והמאוכלסת.

4. הגולן היה לזירת קרבות גבורה וכיום הוא זרוע אתרי מורשת קרב המנציחים את הלוחמים וגבורתם בהגנתם על ישראל. נבקר בכמה מאתרי מורשת הקרב ובשביל להנצחתו של אלי כהן, האיש שלנו בדמשק. בעונה זו אסור לפספס את קטיף הדובדבנים במטעי צפון הגולן.

את היום נפתח בקטיף דובדבנים ופירות יער באחד מאתרי הקטיף במטעי צפון הגולן.

משם, נמשיך לתצפית עמק הבכא שלמרגלות הר החרמונית ונצפה על הזירה בו התחוללו קרבות הבלימה הקשים במלחמת יום הכיפורים. במקום אנדרטה לזכר הנופלים ואמפי תיאטרון המאפשר ישיבה וצפייה לעבר עמק הבכא.

ניתן לעצור באנדרטת פלס"ר חטיבה 7 שבצומת הפניה להר החרמונית. האנדרטה הוקמה לזכר 24 חברי הפלוגה שנפלו במלחמת יום הכיפורים. טורבינות הרוח הנבנות בימים אלו במסגרת חוות הטורבינות עמק הבכא מושכות את העין. כאן עתידות לקום 30 טורבינות רוח בהספק כולל של 96 מגה וואט - הספק ייצור השקול לצריכת החשמל של כ-40,000 משקי-בית בישראל.

צהריים במסעדת הבוקרים במרום גולן או שניהנה ממאפה משובח וקפה "אפרתה" במרום גולן – פטיסרי ומאפיה בית קפה קסום זה המקום. נ

סיים בתחנה מתוך שביל אלי כהן, שביל שנבנה להנצחתו של האיש שלנו בדמשק: בבית החזית הסורי (ניסע לכיוון צפון הגולן בכביש 98, נפנה ימינה ונעבור את תצפית קוניטרה. משם נמדוד 1.6 ק"מ, וכשהכביש יתעקל שמאלה נפנה ימינה לדרך עפר, מצד שמאל נראה מבנה גדול ומרשים) מבנה זה שימש כמפקדת המודיעין הסורי ברמת הגולן. בחצר המבנה, מול הכניסה, עומד פסל של מנעול המדמה את אלי כהן שהציץ לסודותיה של סוריה. מצדו הימני של העמוד בכניסה יש שלט המציין שאלי כהן ביקר בבניין זה מספר פעמים במהלך שהותו בסוריה.

ניתן לבקר בתחנה נוספת בשביל –פסל נדיה שנמצא בלוע הר הגעש אביטל (נצא מדרך העפר ונפנה שמאלה, נמשיך בנסיעה של 1 ק"מ דרומה ונפנה ימינה לקיבוץ מרום גולן. הכביש הצר עובר בתוך לוע של הר געש בין הר אביטל להר בנטל.כ-200 מטרים אחרי הפניה, מצד שמאל על גבעה הצופה לסוריה, מוצב פסל. נחנה את הרכב ונתקדם רגלית לכיוון הפסל) הפסל מתאר את נדיה, אלמנתו של אלי כהן ושלושת ילדיה הצופים לכיוון סוריה מתוך צפייה לשובו ולהבאתו לקבורה בישראל.

5. הפוגה זוגית.

פותחים את היום בחוויה זוגית של קטיף דובדבן במטעי צפון הגולן. מגיעים אל מטע הדובדבנים בבוסתן בראשית הסמוך לעין זיוון. הקטיף כולל אכילה חופשית במקום לצד תערוכת כלים חקלאים, פינות ישיבה מרווחות ומבחר דוכנים של תוצרת הגולן. (בשל ההנחיות ולצורך מניעת התקהלות ותורים יש לבצע רכישת כרטיסים מוקדמת באתר: www.enzivan.co.il. לפרטים- 04-6993610/12). נמשיך לתצפית של 360 מעלות מפסגת הר בנטל אל עמק החולה, החרמון ,דרום לבנון וסוריה. מדובר ללא ספק באחת מנקודות התצפית היפות ביותר בצפון. תוכלו לעצור לקפה מול הנוף ב'קופי ענן'.

לא נחמיץ סיור וטעימה של יין משובח ביקבי הגולן. בגולן תנאים מיטביים לייצור יין משובח- גובה, טמפרטורה ואדמה בזלתית. בזכות תנאים אלה זוכים יקבי הגולן בפרסים יוקרתיים בקטגוריות היין השונות ברחבי העולם. אתם מוזמנים לבקר ביקב בהט (כשר ונגיש לנכים. כולל סיור מודרך וטעימות-כשעה. ניתן להזמין פלטת גבינות, פיתות, סלטים ועוד) או יקב פלטר (יקב מטר שבתוך יקב פלטר- כשר) שבעין זיוון.

אפשר להמשיך לחוויית אתגר וכיף זוגי לבחירתכם: טיול סגווי (בתאום 050-8875507) , טיול ג'יפים - אילן הדר 052-2703451, ג'יפוינט 4X4 052-2513482, רייזרים 04-6960483 או טיול סוסים היוצא מחוות הבוקרים במרום גולן (0528514434).

במהלך החודש, יפעלו אתרי הקטיף העצמי בצפון הגולן. וביניהם: בוסתן בראשית בגולן, חוות הסוס והדובדבן, קטיף עצמי אודם, קטיף עצמי אל רום, הבוסתן של מוטי, קטיף עצמי משק לוי וקטיף עצמי הדובדבן שבגולן.

מידע נוסף על אתרי הקטיף ניתן למצוא באתר תיירות גולן בכתובת: www.tourgolan.org.il