האם הקורונה פועלת באופן שונה בישראל?

ד"ר הדר מרום, סגנית בכירה למנהל אסותא באשדוד, מתייחסת למצב הנגיף בישראל ולעובדה שלמרות שהתחלואה מספר הנפטרים אינו גדול.

ניצן קידר , י"ז בסיון תש"פ

קורונה
קורונה
צילום: אייסטוק

בשבועיים האחרונים נרשמת עליה במספר הנדבקים בקורונה וגובר החשש מהתפרצות נוספת של הנגיף.

ד"ר הדר מרום, סגנית בכירה למנהל ביה"ח הציבורי אסותא אשדוד, אומרת שהמערכת הרפואית אינה מופתעת מהמצב.

"אנחנו לא קוראים לזה גל שני. זה המשך ישיר של הגל שחווינו אותו בחודשים האחרונים כשלמעשה ברגע ששחררנו קצת את המשק ופתחנו את בתי הספר, ידענו שהפתיחה תגרום להדבקה נוספת, בעיקר במוסדות החינוך, ששם יש חשיפה יותר משמעותית. זו לא הפתעה, ידענו שזה יגיע. עדיין צריכים להיות מאוד זהירים ולעקוב יותר אחר המספרים האלה. אנחנו לא שקטים עם המצב הזה", אומרת ד"ר מרום בראיון לערוץ 7.

לשאלה האם הנגיף פועל בצורה שונה בישראל, לאור העבודה שלצד העלייה בתחלואה אין עלייה משמעותית בתמותה מקורונה, עונה ד"ר מרום, "אנחנו רואים שאחוז החולים הקשים במדינת ישראל, בהשוואה למדינות אחרות בעולם בעיקר באירופה, נמוך. יש כמה סיבות שיכולות להסביר את זה. ישראל היא מדינה שהאוכלוסייה בה צעירה ואחוז בני ה-65 ומעלה עומד על 11%, שזה נמוך משמעותית ממדינות אחרות".

"אנחנו גם יכולים לומר שמרבית הנדבקים בנגיף בישראל הם בקבוצות הגיל הנמוכות יותר 20-40, שבהן הוירוס מתנהג בצורה אלימה פחות. בנוסף, אפשר להסביר את המספרים הללו בכך שישראל הגיבה די מהר. סגנו את הגבולות במהירות. הגבנו מהר בחקירות האפידימיולגיות וגם בסופו של דבר נכנסנו לסגר שהקטין את מספר הנדבקים. אלה שחלו קשה קיבלו טיפול מצויין בזכות רמת הרפואה המעולה בישראל ונלחמו על כל מטופל. בסופו של דבר, יכול להיות שיש מאפיין גנטי לאוכלוסייה שלנו, שמקנה לנו איזשהו יתרון".

יש לה גם השגות על ההתנהלות המדינה ב'שגרת הקורונה' הנוכחית. "כל עוד לא נמצא חיסון לנגיף הקורונה, מדינת ישראל חייבת לעשות הערכה מחדש בכל הקשור להתנהלות מול הנגיף".

"בעת הזו, שליטה, בקרה ותגובה מהירה הן האמצעים האפקטיביים ביותר להתמודדות עם נגיף. כל התפרצות חייבת חקירה אפידמיולוגית מהירה, איתור מקור הנגיף והכנסתו לבידוד. הכוח עובר לידיהם של אנשי המעבדה. בד בבד, חייבים להעלות את כמות הבדיקות ולהרחיב אותן לכלל האוכלוסיות שבסיכון. אין מנוס, ועל מקבלי ההחלטות לתגבר את המעבדות בכוח אדם וציוד נדרש. לצד כל זאת, האחריות האישית של כל אחד, להישמע להנחיות, להשתמש במסכה, עדיין מהווים משקל משמעותי מאוד על מנת שנוכל לחזור לחי שגרה לצד הקורונה", מסכמת ד"ר מרום.