התנאים של השר אלון שוסטר לתמיכה בריבונות

שר החקלאות אלון שוסטר (כחול לבן) לא מסתפק בהכרה אמריקאית בהחלת ריבונות ודורש תמיכה בינלאומית כולל מדינות האזור.

רפאל לוי , י"ז בסיון תש"פ

שר החקלאות ופיתוח הכפר, אלון שוסטר מכחול לבן, שוחח היום (שלישי) עם מזל מועלם בערוץ כנסת, והתייחס לתכנית המאה, לאפשרות של תקציב חד שנתי ולביקורת על חוק הקורונה.

השר שוסטר הודה כי אינו מכיר את המפות ואמר, "מכיר היטב את חוסר ההיגיון במהלך של סיפוח חד צדדי, אבל מקבל את ההיגיון הבסיסי שבתוכנית השלום של האמריקאים - היפרדות מהפלסטינים, הסכם שלום על בסיס חילופי שטחים. פשרה שלא נותנת לכל צד את מלוא תאוותו אבל יש בו היגיון"

לשאלה האם כחבר הקבינט הוא לא צריך לדעת יותר על התכנית השיב השר שוסטר, "אני משוכנע שראש הממשלה וראש הממשלה החליפי יפעלו באחריות גדולה כדי ליצר הסכמה רחבה בכל אחד מהצמתים שבה התכנית תידון, ואין לי שום צורך להאיץ עיסוק בנושא שממילא יגיע גם לקבינט, גם לממשלה ואולי אם יהיה צורך גם לכנסת.

''אני מחכה בסבלנות כדי שאם יהיה דיון בנושא הוא יהיה דיון מאוזן שיחתור קודם כל להמשך היציבות הביטחונית, למניעת הקרע המדיני הצפוי ולא יעשה מעשה חד צדדי שיפגע באופיה של מדינת ישראל כדמוקרטית וכיהודית".

שוסטר המשיך בביקורת על התכנית והדגיש כי צריכה להיות תמיכה בינלאומית רחבה, ולא רק אמריקאית לתכנית, "בלתי ראוי ואני בוודאי לא אוכל להצביע בעד תכנית שלא תהיה בהבנה בינלאומית רחבה מעבר לאמריקנים, יש לנו שכנים, יש לנו הסכמי שלום, יש לנו כאן אנשים שחיים איתנו ממערב לירדן ורואי להגיע להסכמות איתם לא פחות מהאמריקאים. אני לא רואה את ההכרזה החד צדדית על החלת החוק כהזדמנות שלנו אלא כאיום גדול על המזרח התיכון ועל יציבותה של מדינת ישראל".

השר שוסטר התייחס לאורך תקציב המדינה שיאושר, האם זה יהיה תקציב חד שנתי או דו שנתי, נושא בעל השלכות פוליטיות שעשוי לקצר את ימי הממשלה מבלי להעביר את ראשות הממשלה לידי יו"ר כחול לבן בני גנץ. לדבריו יש שתי סיבות בשלן יש להעביר תקציב דו שנתי, הראשונה, משום שכך נחתם בהסכם הקואליציוני, והשניה, משום שאין להתאמץ לבנות תקציב לחצי שנה ללא תכנון גם של 2021. עם זאת שוסטר נמנע להכריז כי הדבר יהווה קו אדום מבחינת מפלגתו.