קריאה לבית היהודי:
פעלו למינוי נשים למועצות הדתיות בארץ

ארגון עתים, נאמני תורה ועבודה, קולך וארגון הציבור החרדי ממלכתי קראו לבית היהודי לפעול למינוי נשים לתפקידים במועצות הדתיות.

יהונתן גוטליב , י"ז בסיון תש"פ

משרדי המועצה הדתית ירושלים. ארכיון
משרדי המועצה הדתית ירושלים. ארכיון
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

עתים, נאמני תורה ועבודה, קולך וארגון הציבור החרדי ממלכתי קוראים למפלגת הבית היהודי לפעול למען מינוי נשים למועצות הדתיות.

בעקבות הקמת ועדת היגוי של מפלגת הבית היהודי להיערכות לבחירת הרכבים חדשים במועצות הדתיות קראו הארגונים לפעול למינוי נשים, לרבות מנוין כראשות המועצות הדתיות.

"ייצוגן החסר מאוד של נשים במועצות הדתיות ברחבי הארץ הוא עיוות שיש לתקן כחלק מהצורך לתת מענה למגוון הצרכים של כלל הקהילות והאוכלוסיות בכל רשות מקומית", אמרו הארגונים שחברו יחד למען מטרה זו.

הם הוסיפו, "אסור שהמהלך של הבית היהודי ואחרים למינוי נציגים למועצות הדתיות יתבצע ללא מתן התייחסות מיוחדת לעניין הייצוג המגדרי. זה הזמן לפעול למינוי נשים ראויות, לרבות מנויין לראשות המועצה הדתית, ולהביא לאיזון ביחסי גברים ונשים במועצות הדתיות".

כפי שפורסם, שר ירושלים ומורשת הרב רפי פרץ ומנכ''ל הבית היהודי ניר אורבך שיגרו מכתב לנציגי המפלגה ברשויות המקומיות והודיעו על היערכות הבית היהודי לבחירת הרכבים חדשים במועצות הדתיות.

''בימים הקרובים יוציא שר הדתות מכתב לראשי הערים שיתחיל את תהליך בחירת ההרכבים החדשים של המועצות הדתיות ברחבי הארץ", כתבו פרץ ואורבך. ''הבית היהודי, כמפלגה שרואה בשירותי הדת, בנושאי דת ומדינה ובצרכים של הציבור הדתי יעד מרכזי, נערכת לסייע לבחירת ראשי מועצות דתיות מטעם הבית היהודי".

המפלגה הקימה ועדת היגוי אשר בראשה יעמוד סגן שר הדתות לשעבר הרב אלי בן דהן ותכלול את
מנכ"ל המפלגה ניר אורבך, שלמה תנעמי יו"ר חבר המועצות הדתיות, שרון רואס, סגנית ראש המועצה בקצרין, לוטן פרחי, יו"ר סניף הבית היהודי באזור ואריה פרידמן ראש המועצה הדתית ברעננה.

''מטרת הועדה היא להיות בקשר עם הנציג המוניציפאלי ועם המועמד לראשות מ.ד. בכל עיר ועיר, ליידע את הנציגים המקומיים בפרוצדורה להקמת מליאת מועצה דתית ובכלים שהועדה יכולה להעמיד לרשותם".

הרב פרץ ואורבך פירטו במכתבם, ''הועדה תמפה את כל הערים בהן יש מועצות דתיות, תאתר מי המועמדים של הבית היהודי בכל מועצה דתית ותפעל לבחירתו תוך ריכוז מאמצים במועצות בעלי סיכויים גדולים".

''הועדה תעמוד בקשר עם שותפים קואליציוניים לבדיקת כל האפשרויות העומדות על הפרק ותנסה לפתור בעיות פוליטיות מקומיות שעשויות למנוע מינוי נציגי הבית היהודי. המפלגה תעמיד לרשות הועדה ולרשות הנציגים הפוליטיים ייעוץ משפטי שוטף וזמין", ציינו.

לדבריהם, ''הנציגים המוניציפאליים, ראשי מועצות הסניפים ונציגי הבית היהודי במועצות הדתיות הם ההנהגה המקומית המטפלת בליבת העיסוק של הבית היהודי: הם נותני השירות לציבור הכללי והמגזרי באמצעות השקפת העולם הייחודית של הציונית הדתית''.