גנץ לראשי יש"ע: מה שנותנים לכם - תיקחו

"מפא"יניק לימד אותי פעם - מה שנותנים לך תיקח, בשאר תטפל אחר כך" אמר ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון במפגש עם הנהגת ההתיישבות.

חזקי ברוך , י"ז בסיון תש"פ

שר הביטחון בני גנץ אמר אחר הצהריים (שלישי) בפגישתו עם ראשי מועצת יש"ע באוגדת איו"ש, "מפא"יניק לימד אותי פעם - מה שנותנים לך תיקח, בשאר תטפל אחר כך".

הדברים נאמרו על רקע העימות הפנימי בהנהגת ההתיישבות סביב סוגיית החלת הריבונות ואימוץ תכנית טראמפ.

"ראש הממשלה ואני יושבים ביחד ודנים בנושא ההחלטות האפשריות בהיבט המדיני ואני מקווה שנוכל להגיע להסכמות. אנחנו נפעל תמיד בשיתוף פעולה מלא עם האמריקאים", ציין גנץ.

"איפה שתעבור ההתיישבות והמחרשה - שם יעבור הגבול", אמר גנץ וציין כי החלת הריבנות היא אתגר מדיני מורכב עבור מדינת ישראל.

גנץ מתח ביקורת מרומזת על דברי יו"ר מועצת יש"ע נגד הנשיא טראמפ, "אני מבקש להדגיש כאן, ארצות הברית היא הידידה הטובה ביותר שלנו בעולם והיא מגבה אותנו בנושאים אסטרטגים הרי גורל ואנחנו נשמור על השותפות הזו. כשאנחנו עושים מהלכים מדיניים אנחנו חייבים להקשיב היטב גם למה שקורה בתוך השטח ומסביבנו, ולשמור על הסכמי השלום שלנו עם ירדן למשל. ההסכמים האלו תורמים מאוד ליציבות האזורית ולביטחון של כולנו".

גנץ הוסיף: "האחריות שלנו היא עוד לפני שמקבלים החלטות בנושא הריבונות, לעזור לטפח ולסייע למקומות שאנשים גרים בהם בצורה חוקית גם בביטחון וגם בכדי לאפשר חיים נורמלים".

"ייתכן ויהיו בינינו ויכוחים, אבל אני עומד על כך שנשמור על האחדות בחברה הישראלית. אני עשיתי את המהלך הפוליטי שלי כי ראיתי את הסכנה החברתית במדינת ישראל, ואנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו מתח בעוצמות שחווינו בשנים האחרונות", אמר גנץ. "אני מאמין במנהיגות מקומית ואני רוצה לשמור אתכם בקשר".

מטרת הפגישה הייתה סקירה ביטחונית על המצב באזור, קבלת תמונת מצב על ההיערכות של צה"ל באזור ודיון מקצועי בנושא תכנית המאה.

ראשי מועצת יש"ע העלו בפני שר הביטחון את הנושאים הרלוונטיים להתיישבות העומדים על הפרק ואת הצרכים הביטחוניים היומיומיים של התושבים באזור.

ממועצת יש"ע נמסר כי הפגישה הייתה עניינית מאוד ושר הביטחון היה קשוב לצרכיה של ההתיישבות הישראלית ביהודה, שומרון ובקעת הירדן.

למפגש הוזמנו כלל ראשי הרשויות, מתוכם נכחו בפגישה: יו"ר מועצת יש"ע דויד אלחייני, ראש מועצת גוש עציון שלמה נאמן, ראש מועצת שומרון יוסי דגן, ראש מועצת בנימין ישראל גנץ, ראש עיריית מעלה אדומים בני כשריאל, ראש מועצת מגילות ים המלח אריה כהן, ראש מועצת הר חברון יוחאי דמרי, ראש מועצת קרני שומרון יגאל להב, ראש מועצת אפרת עודד רביבי, ראש מועצת בית אל שי אלון, ראש מועצת אלקנה אסף מינצר, ראש מועצת אורנית ניר ברטל, ראש מועצת הר אדר חיים מנדל שקד, ראש מועצת אלפי מנשה שי רוזנצוויג, ראש מועצת עמנואל אליהו גפני, ראש מנהלת היישוב היהודי בחברון הרב הלל הורוביץ, זאב (זמביש) חבר ומנכ"ל מועצת יש"ע יגאל דילמוני.

יו"ר מועצת יש"ע דויד אלחייני אמר לשר הביטחון כי "אנחנו סומכים עליך שתפעל גם בעניין המפה". בהמשך אמר: "אני מודה לשר הביטחון וראש הממשלה החליפי על הפגישה החמה, המחבקת והעניינית. השר מכיר היטב את יהודה ושומרון, מתפקידיו הקודמים בצבא, הוא התחבר להתיישבות, והבין את הצרכים הביטחוניים והתיישבותיים. מצאנו אוזן קשבת במשרד הביטחון. פגשנו אדם אחראי אשר מחוייב למהלך מדיני אחראי".

אלחייני העיר במפגש כי יש "חשיבות במעלה הראשונה באכיפה על שטחי C. יש השתלטות פלסטינית על שטחי C וחייבים לטפל במיידית".

מועצת יש"ע עם גנץ
צילום: טל עוז, משרד הביטחון