האיש שלנו בירושלים - ראיון עם הרב ישראל גליס

הרב ישראל גליס הוציא ספר המספר את סיפורה של ירושלים. "ירושלים היא עיר מלאת חיים יותר מכל עיר אחרת בארץ", הוא אמר.

עוזי ברוך , כ"ג בסיון תש"פ

שיחה עם 'האיש שלנו בירושלם' - הרב ישראל גליס
שיחה עם 'האיש שלנו בירושלם' - הרב ישראל גליס
צילום: ערוץ 7

האיש שלנו בירושלים. הרב הסופר והעיתונאי ישראל גליס, סיפר בשיחה עם ערוץ 7 על הספר החדש שהוציא המספר את סיפורה של ירושלים.

הרב גליס אמר בראיון כי ירושלים התקדמה והתרחבה לאין שיעור. "אני דור עשירי בירושלים ועיר הקודש התרחבה בצורה מדהימה. עם השכונות החדשות, בתי הכנסת, הישיבות, דברים שלא היה בתקופה של אבותי שהגיעו לפני עשרה דורות".

הוא סיפר על ספרו 'האיש שלנו בירושלים'. "הספר מחולק לשכונות, לדמויות, להוואי בירושלים", אמר. "יש המון סיפורים. זה רק חלק קטן מהסיפורים, כנראה שיצטרכו לצאת עוד שני חלקים. הסופר שישב איתי וגם תרגם את הכל לאנגלית ישב פה שעות וראה גם חפצים מעניינים שקשורים לירושלים ולעיר העתיקה ובית המקדש. הוא שמע סיפור על בליסטראה שנזרקה על בית המקדש ויש אותה בידי".

לדבריו, ירושלים היא עיר מלאת חיים. "פעם אמרו שדור זה שלושים וחמש שנה, היום כל חודש זה דור חדש כי ירושלים כל הזמן משתנה", אמר. "הייתי אצל ראש העיר משה ליאון הבאתי לו את הספר, הוא אמר לי 'אני יוצא כל בוקר ורואה ירושלים אחרת', כי העיר הזאת לא שותקת לרגע אחד. ירושלים היא עיר מלאת חיים יותר מכל עיר אחרת בארץ".

לרב גליס יש מה לומר למי שמלין על התחרדות העיר ירושלים. "ירושלים חרדית עוד הרבה לפני שמדברים עליה", אמר. "ירושלים תמיד הייתה עיר מסורתית. ההפגנות שיש היום זה לא ההפגנות שהיו. אני זוכר בילדותי שעשו הפגנות על כל מיני נושאים שקשורים לירושלים או קשורים לארץ ישראל, לא שרפו זבל. כשהמתנחלים מפגינים בירושלים הם לא שורפים זבל. הקנאים, אלו שהיום עושים מה שעושים, זו לא הקנאות של ירושלים, זה משהו חדש. זה פרחחים".

עוד נקודה המייחדת את העיר ירושלים היא הר הבית והכותל המערבי. לדבריו, "כותל מערבי אין בשום מקום בעולם. כשהכותל היה סגור בתקופת הקורונה ראית את הכאב על הרבה מאוד אנשים שהולכים כל בוקר לכותל המערבי לתפילת ותיקין ופשוט ראית את הצער, ואנשים שהתפללו מחוץ לבית הכנסת דווקא נהנו. יש לירושלים אופי של חיים וקדושה שונים מכל מקום אחר בארץ".