המבקר הודיע: אבדוק את איכוני השב"כ

מבקר המדינה הגיע לראשונה מאז כינון ועדות הכנסת ה-23 לישיבת ועדת הכנסת לביקורת המדינה, והתייחס לשילוב הקורונה בתכנית הביקורת.

ערוץ 7 , כ"ג בסיון תש"פ

מבקר המדינה ונציב תלונות הציבור, מתניהו אנגלמן, השתתף היום (שני) לראשונה בדיוני הוועדה לביקורת המדינה של הכנסת בראשות ח"כ עופר שלח. בדיון השתתף גם מנכ"ל משרד מבקר המדינה, ישי וקנין.

בדבריו, הציג המבקר את פעילות המשרד בשנה הראשונה לכהונתו, בדגש על דוחות הביקורת העיקריים שהופצו בשנה זו וכיווני פעולה מרכזיים, את עיקרי תפיסת הביקורת בראייתו וכן את היקפי ואופי הפעילות של נציבות תלונות הציבור במשרד.

המבקר התייחס לביקורת בעניין התפקוד במשבר הקורונה, אותה החל לפני מספר שבועות, והודיע על מספר נושאים מרכזיים מתוך שורת נושאים שיבחן במסגרת ביקורת זו, בהם איכון הטלפוניים הסלולאריים על ידי שירות הביטחון הכללי (שב"כ) לקראת העברת הסוגיה לניהול גורמים אזרחיים, התנהלות המדינה בעניין הסיוע הכלכלי לאזרחים ומערך הבדיקות לאיתור חולי הקורונה.

עוד הוסיף המבקר כי משרד מבקר המדינה יפעל לגיבוש ממצאים ראשוניים בחודשים הקרובים, במטרה שאלו ישמשו ככלי אפקטיבי להפקת לקחים מהגל הראשון, כחלק מהיערכות לגלי תחלואה נוספים שעלולים לפרוץ בהמשך.

"יצאנו לדרך בשבועות האחרונים, לצד תכנית הביקורת הכללית של המשרד, עם ביקורת בעניין תפקוד מוסדות המדינה במשבר הקורונה, לאחר סיומו של הגל הראשון. אחת ממטרות הליבה של ביקורת המדינה היא להיות אפקטיבית ורלוונטית ואנחנו רואים חשיבות לסייע בהתמודדות גם לקראת, ונקווה שלא יגיעו, גלי תחלואה נוספים שעלולים לפרוץ בהמשך", ציין המבקר.

ביקורת הקורונה נערכת במשרד ראש הממשלה, במטה לביטחון לאומי (מל"ל), במשרד הביטחון וצה"ל/פקע"ר, במשרד הבריאות וקופות החולים, במשרד האוצר, בבנק ישראל, במוסד לתפקידים מיוחדים, במשרד הפנים ובמספר רשויות מקומיות, במשרד הרווחה ובמוסד לביטוח לאומי.