זוכרים את מבצע חתונה - באמריקה

חמישים שנה בדיוק עברו מאז 'מבצע חתונה', חתונת זהב אם תרצו, אבל האנשים בישראל כבר לא זוכרים. באמריקה דווקא כן.

אריאל פייגלין , כ"ג בסיון תש"פ

הרב יוסף מנדלביץ' בצילומי הסרט בלטביה
הרב יוסף מנדלביץ' בצילומי הסרט בלטביה
צילום: חנן דרורי

יוסף מנדלביץ' הוא שם יחסית מוכר בציבור שלנו, בכל זאת, מדובר ברב, פעיל ציבור ואיש עתיר זכויות, אבל את הפריצה שלו לתודעה הציבורית הוא עשה לפני חמישים שנה בדיוק, ב15 ליוני 1970. שם הקוד – "מבצע חתונה".

מבצע חתונה היה רק הפינאלה, ניסיון לחטיפת מטוס בכדי לעורר תשומת לב בינלאומית למצוקתם של יהודי רוסיה, אבל מבחינת מנדלביץ' השנים שלפניו היו גדושים בפעילות ציונית ויהודית לא פחות חשובה. לפני כמה חודשים יוסף חזר לשם, ללטביה, בכדי לצלם סרט שיראה את הרקע, את התמונה הגדולה. את הסרט ניתן למצוא ביוטיוב, אבל, וזה אבל גדול, באנגלית בלבד.

התשובה הראשונית של יוסף היא ש"יוטיוב הוא בין לאומי, ולכן עשינו את הסרט באנגלית, בכדי שיהיה מקובל לכולם", אבל כשגיששתי קצת למה הוא לא פנה למדינה או לקרן קולנוע בבקשת סיוע, יוסף קצת נפתח: "בישראל תומכים בקולנוע מסוג אחר, אני לא חושב שהייתי מוצא איזה מפיק או תורם שהיה מוכן להשקיע בזה, בלעשות סרט גדול. אז עשינו מה שהיה אפשר לעשות, שני אנשים על חשבון עצמם נסענו לשם, שכרנו צלמים והסתובבנו".

מי בכל זאת היה מוכן לתרום? יהודים מארצות הברית. ולא, הם לא בהכרח יוצאי רוסיה. תודה ששאלתם.

"אני לא נעלב שאנשים לא זוכרים" אומר יוסף, "מה שמעניין זו התוצאה, והתוצאה היא מיליון וחצי יהודי רוסיה שעל לארץ. קורה שבאים אליי יוצאי לטביה בפרט ויוצאי ברה"מ בכלל ומספרים לי "פגשנו מישהו והוא לא מכיר אותך". בסדר, אז זה צריך לפגוע בי? זה נורמלי. בסך הכל זו היסטוריה, יש מי שמתעניין ויש מי שלא".

אבל גם אחרי ההסתייגות הזאת, הוא מודה שיש הבדל בין הזיכרון הישראלי לזיכרון האמריקאי. "אל תבין אותי לא נכון" אומר יוסף, "יש בארץ לא מעט אנשים שזוכרים ומעריכים, פשוט בארצות הברית זה נפוץ יותר".

"זה לא עניין של אופי צברי חצוף" הוא שולל את ההצעה שלי, "אני מדבר איתך גם על אנשים בני גילי שלא נולדו בארץ". על ההצעה שמדובר בעניין של שלטון זר, הכרה מקרוב של האנטישמיות, הוא מושך בכתפיו. "בסוף כל זה דברים טפלים, עשינו מה שראינו לנכון, וזה ממש לא משנה אם אחרי זה מזהים אותך ברחוב. את עמנואל מורנו מישהו היה מזהה? העיקר התחושה הטובה והסיפוק בידיעה שעשית את הדבר הנכון".

אז את הדבר הנכון, והיסודות שהובילו אליו, פורש יוסף בסרט מושקע בן ארבעים דקות שמימן מכיסו הפרטי ומתרומות של אנשים טובים באמריקה. "לא מיליארדרים" הוא מדגיש, "אנשים פשוטים שהיה חשוב להם לתמוך בשימור המורשת והזיכרון". בינתיים, אפעס, הסרט באנגלית.

אולי בהמשך המדינה והחברה הישראלית יתעוררו וייזכרו לשמר את מה שהיה שם. אולי.