ארבעה כתבי אישום בגין נישואי קטינות

ארבעה כתבי אישום הוגשו לאחרונה נגד הורים בדואים תושבי הנגב בגין ביצוע עבירה של השאת קטינה בניגוד לחוק.

ערוץ 7 , כ"ג בסיון תש"פ

בית משפט
בית משפט
צילום: ISTOCK

פרקליטות מחוז דרום הגישה לראשונה ארבעה כתבי אישום נגד הורים, בדואים תושבי הנגב, אשר חיתנו את בנותיהם הקטינות בניגוד לחוק.

כתבי האישום הוגשו לבית משפט השלום בבאר שבע נגד שלושה אבות ובמקרה אחד נגד אם ואב מהפזורה הבדואית בנגב, בגין ביצוע עבירה של השאת קטינה.

חוק גיל הנישואין מ-1950 אוסר על קטינים וקטינות שלא מלאו להם 18 שנים להינשא, בלא היתר של ביהמ"ש לענייני משפחה שיינתן בנסיבות מיוחדות בלבד. החוק גם אוסר על הורים להשיא קטינים מתחת לגיל זה ואוסר על כל אדם לערוך נישואין כאלו או לסייע בעריכתם.

בפרקליטות ציינו בהקשר זה את פסיקת בית המשפט העליון בעבר לפיה, "על החברה המאורגנת לשמור על הנערה, אשר, לעיתים קרובות, מטעמים קצרי טווח משלה ותחת לחץ הוריה, מבקשת להינשא והיא אינה בשלה לכך, לא מבחינה פיסית ולא מבחינה רגשית... גישה זו, המבקשת לקבוע גיל מינימום לנישואין, אינה מיוחדת לנו. היא מקובלת במרבית האומות בנות התרבות".

על פי כתבי האישום, הנאשמים אישרו את נישואיהן של בנותיהן שהיו בגיל של כ-17 שנים, לעתים עם אדם המבוגר מהן בשנים רבות, ועל סמך הסכמתם של ההורים, פנו בני הזוג לבית הדין השרעי ובית הדין השרעי אישרר את הנישואין.