ח"כ גדעון סער: לתביעה הכללית אין זכות וטו על חקיקה

חבר הכנסת מתח ביקורת חריפה בישיבת סיעת הליכוד על החלטת ועדת השרים לחקיקה לדחות את הטיפול בהצעת חוק שהיועמ"ש מתנגד לה.

חזקי ברוך , כ"ג בסיון תש"פ

גדעון סער
גדעון סער
צילום: קובי ריכטר/TPS

ח״כ גדעון סער זעם בישיבת סיעת הליכוד אחר הצהריים (שני) על התנהלות ועדת השרים לחקיקה שדחתה את הצעת החוק שלו הדורשת לפסול ראיה שהושגה באמצעים פסולים.

"מדובר בהצעת חוק של משפט אחד בלבד: 'בית המשפט רשאי לפסול ראיה שהושגה באמצעים פסולים שננקטו כלפי הנאשם או כל אדם אחר'. המשפט הזה היה מזמן צריך להיות בספר החוקים של מדינת ישראל. לשכת עורכי הדין הביעה תמיכה חזקה בהצעת החוק והגדירה אותו כ'מינימום ההכרחי' לקיום הליך משפטי הוגן", אמר סער.

הוא ציין כי "ביום חמישי הודיעה לי המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, אחרי ישיבה אצל היועץ, שהדרג המקצועי במשרד המשפטים מתנגד להצעת החוק. בעיניהם היא מרחיקת לכת מדי. יש כאן אנומליה: התביעה הכללית מתנגדת להצעת חוק שתכליתה עיגון זכויות של נחקרים ונאשמים. אבל התביעה היא צד בהליך הפלילי. בכל הכבוד, היא לא גורם אובייקטיבי בנושא כזה. זה בדיוק תפקידם של נבחרי הציבור, תפקידה של הכנסת".

"אני אומר לכם: יש רוב גורף בכנסת בעד הצעת החוק הזאת. אי מימוש הרוב הזה משמעו לתת זכות וטו לתביעה הכללית לגבי חוקים שנוגעים לזכויות נחקרים ונאשמים. זכויות אזרח חשובות ביותר. זה בהיבט העקרוני", הוסיף סער.

חבר הכנסת תהה מדוע נדרש חודש לדחייה של דיון בהצעת חוק שנראית בעיניו פשוטה. "את החוק הנורבגי, שמשנה חוקי יסוד והוא הרבה יותר מורכב, אנחנו מעבירים במהירות שיא. לפני 13 שנים, כשעמדתי בראש הסיעה הזאת והיא מנתה 12 חברים בלבד העברתי מספסלי האופוזיציה את חוק ״ההגנה מן הצדק״. גם אז היתה התנגדות של הפרקליטות וגם של המשטרה. שר המשפטים דאז פרופ׳ פרידמן הבין את החשיבות - ותמך. היום - כשסיעת הליכוד מונה פי 3 חברים - בוודאי שאנחנו לא יכולים לקבל ולא נקבל שימנעו מאיתנו לממש את הדברים שביסוד השקפת עולמנו. אני נחוש לקדם את החוק הזה. זה חוק עקרוני. אני מבקש הרתמות לענין הזה ואני מבקש להביא את ההחלטה הזאת לדיון נוסף", סיכם סער.

יו״ר הסיעה והקואליציה ח״כ מיקי זוהר סיכם את הדיון ואמר כי יבקש דיון מחודש בשבוע הבא בועדת השרים לחקיקה בהצעת החוק.