דו"ח: הסתה אנטישמית בספרי לימוד בלבנון

דו"ח חדש של הליגה נגד השמצה חושף הסתה אנטישמית בספרי לימוד המשמשים את הרשת הארצית של מוסדות החינוך המסונפת לחיזבאללה בלבנון.

ערוץ 7 , כ"ו בסיון תש"פ

הסתה אנטישמית. לבנון
הסתה אנטישמית. לבנון
צילום: istock

דו"ח חדש של הליגה נגד השמצה המתפרסם היום (חמישי) מגלה כי ספרי הלימוד שמשמשים את החיזבאללה בלבנון כדי ללמד ילדים היסטוריה ונושאי ליבה אחרים – רווים בהסתה שיטתית לאנטישמיות ותמיכה בטרור.

הדו"ח, שכותרתו "הוראת אנטישמיות וטרור בבתי הספר של חיזבאללה" מראה עד כמה המשנה האנטי-יהודית האלימה מושרשת עמוק בבתי ספר פרטיים, קבוצות צופים ומוסדות חינוך אחרים הקשורים לחיזבאללה.

מומחי הליגה השיגו ובחנו מקרוב שני ספרי לימוד לבית הספר היסודי, שפורסמו על ידי Mustafa Generation Publishing House, זרוע ההוצאה לאור של הרשת הארצית של מוסדות החינוך המסונפת לחיזבאללה.

מדובר בספרי לימוד לכיתה ו' "איסלאם הוא המסר שלנו" ו-"ארה"ב וההיסטוריה", כוללים תיאור רווי שנאה של העם היהודי מן העת העתיקה ועד ימינו אנו.

כך למשל נכתב באחד מפרקי הספר 'ארה"ב וההיסטוריה': "היהדות היא דת שמוגבלת ליהודים בלבד, הם אדוני העולם ושליטי היקום ואין לאיש זכות להיות חלק ממנה, ללא קשר למעמדו. זה מה שהפך אותם לשנואים ומנודים וייתכן שאפילו הגביר את הרתיעה של הסביבה מהם: אי הצדק שבהם, השחצנות שלהם, תאוות הבצע וההתנהגות המונופוליסטית."

בספר הלימוד "אסלאם הוא המסר שלנו", בשיעור על יהודים ספרדים במאה ה-7, נכתב: "בואו נלמד את השיעור והלקח, שכן הציונים הם אויבי האנושות בעבר, בהווה ובעתיד בגלל התכונות שלהם – הונאה, רמייה והפרת הסכמים."

ההמלצות לקובעי המדיניות שכלולות בדו"ח, קוראות לארה"ב ולמדינות אחרות לשקול יישום סנקציות חדשות נגד החיזבאללה בתחום הלוחמה בטרור, שיכוונו בין היתר לרשת מוסדות החינוך שהוא מפעיל ברחבי לבנון.

"ידוע לנו מזה זמן רב שהחיזבאללה עושה שימוש בתעמולה מכוערת כדי להצדיק אלימות נגד יהודים, אך הדו"ח הזה הראה לנו כמה רחוק מוכן הארגון ללכת בספרי הלימוד שלו, כשהמטרה היא ללמד ילדים שנאה," אמר דוויד וויינברג, מנהל הקשרים הבינלאומיים של הליגה נגד השמצה בוושינגטון ומחבר הדו"ח. "כפי שמתואר בדו"ח בצורה מקיפה, ברבים ממוסדות החינוך הללו מתרחשת שטיפת מוח מזעזעת ושיטתית, שמטרתה להרעיל את המוחות הצעירים ולדחוף אותם להקריב את עצמם בשם סדר יום אלים, קיצוני ואנטישמי."

"פשוט מזעזע שמלעיטים ילדים צעירים מגיל גן במעשיות אנטישמיות מרושעות, כגון שהיהודים הם שטניים, שהם רצחו את ישו ושהם חותרים תחת דתות אחרות כדי להשתלט על העולם," אמר ג'ונתן גרינבלט, המנכ"ל העולמי של הליגה נגד השמצה. "ל'שיעורים' הללו אין מקום באף בית ספר בעולם, אך הסכנה שנשקפת מהם חמורה במיוחד בלבנון, שבה החיזבאללה מטפח צעירים כדי שיקריבו את חייהם במעשים טרוריסטיים".