"שמיים פתוחים" בין ישראל לאיחוד האירופי

הפרלמנט האירופי אישרר את הסכם "שמיים פתוחים" בין ישראל לאיחוד שנחתם לראשונה ב-2013. האישרור הנוכחי הוא סופי.

ערוץ 7 , כ"ו בסיון תש"פ

מטוס"שמיים פתוחים" בין ישראל לאיחוד האירופי
מטוס"שמיים פתוחים" בין ישראל לאיחוד האירופי
צילום: ISTOCK

הפרלמנט האירופי אישר הלילה (חמישי) את הסכם "שמיים פתוחים" בין מדינת ישראל לבין האיחוד האירופי ברוב של 437 תומכים מול 102 מתנגדים.

מדובר בהסכם בינלאומי שמאשרר באופן רשמי וסופי את ההסכם הזמני שנחתם בשנת 2013. ההסכם הוביל בשנים האחרונות לירידה משמעותית במחירי הטיסות לאירופה, והגדיל באופן משמעותי את מספר התיירים המגיעים לישראל, ופתח יעדי טיסות חדשים באירופה לתייר הישראלי.

האישור הסופי מבטיח את המשך פתיחת ענף התעופה לתחרות מלאה בין חברות התעופה הישראליות לאירופיות, תוך שימור מחירי הטיסות הנמוכים.

במשרד החוץ מציינים כי המהלך התאפשר בזכות עבודה מדינית ענפה של שגרירות ישראל לאיחוד האירופי בראשות השגריר רוני לשנו-יער וכל שגרירי ישראל במדינות אירופה, כמו גם מטה משרד החוץ בירושלים.

האישרור הסופי בפרלמנט האירופאי מגיע לאחר 7 שנים בהן הצביעו כל אחד ואחד מהפרלמנטים המדינתיים באיחוד לאשרר את ההסכם. מדובר בהישג דיפלומטי, כמו גם הישג בעל פוטנציאל כלכלי עצום למדינת ישראל.

"אישור ההסכם הוא ביטוי חשוב של מערכת היחסים בין ישראל לבין אירופה, במיוחד בתחומי הסחר, המו"פ והתיירות. במיוחד כעת, כאשר מדינת ישראל ניצבת בפני משבר כלכלי בעקבות נגיף הקורונה, ולקראת חידוש קשרי התעופה, מדובר בבשורה משמעותית שתבטיח את שיקום ענף התיירות והתעופה. אני רוצה להודות לשגריר ישראל לאיחוד האירופי רוני לשנו-יער ולמטה משרד החוץ על העבודה המקצועית והיסודית שהובילה להישג החשוב הערב. אני מודה לשר האוצר ישראל כ"ץ שהחל את התהליך החשוב שהגיע לסיומו היום", אמר שר החוץ אשכנזי.